Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Marketler mercek altında

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirildiğini duyurmasının ardından yeni fiyatlar market raflarında yerini almaya başladı. Fakat bu pek vatandaşa olumlu yansımadı.

Bu kapsamda fiyat denetimi için Ticaret Bakanlığı'nın yanı sıra İl ve ilçelere bağlı zabıta ekipleri de marketlerde yeni fiyat etiketlerine sıkı denetim başlattı. Ankara’nın Altındağ Belediyesine bağlı zabıta ekipleri de bazı zincir marketlerde denetim başlatarak KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığını denetledi.

Ekipler raflardan topladığı temel gıda ürünlerini tek tek kasadan geçirerek KDV indirimlerinin tam fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını ve raf fiyatı ile kasadaki fiyatın uyuşup uyuşmadığını kontrol etti. Yapılan kontrollerdeki fiyatlar gerçekten hem şaşırttı hem de bu kadar olmaz dedirtti.

Biliyorsunuz sevgili Anadolu Gazetesi okurları büyük üç market var hepimizin bildiği. Bunların isimlerini yazmayacağım fakat yaptıkları rezilliği yazmak gerekiyor. KDV yüzde 1’e indi fakat onlar indirmek yerine bindirdikçe bindirdi. Biraz utanma olur bu market sahiplerinde.

Öyle ki bu üç büyük marketin sattığı ürünlerdeki fiyatlar birebir. Aralarında bir kuruş bile fark yok hepsi aynı. Demek ki zam yapacakları zaman aralarında bunların patronları konuşuyor zam yapıyorlar, indirim yapacakları zamanda aynı şekilde bir telefon trafiğinin ardından fiyatları komik şekilde aşağı indiriyorlar.

Yaptıkları ne biliyor musunuz? Tam bir kurnazlık. KDV yüzde bire indi bunlar yüzde 7 yedi zam yapıyorlar sonra göstermelik olarak aynı ürünü yine zamlı satıyorlar. Yani KDV’yi indirmek yerine bindiriyorlar hiç utanmadın, sıkılmadan.

Mahalle başlarında mantar gibi her yerden biten bu üç market zinciri ne mahalle bakkalı bıraktı, ne sokak satıcısı her işin içine girdiler. Girdikçe vatandaşın yüzü gülmek yerine daha da kötü oldu. Vatandaş en azından mahalle bakkalından veresiye alıyordu o da kalktı bunların sayesinde.

Artık bunlar her köşe başında olduğundan paran varsa al yoksa buralara uğrama diyorlar. Yaptıkları indirimler o kadar komik ki insan gülsün mü ağlasın mı belli değil? Önceki gün bunlardan birisine gittim inanın şaşkınlığımı gizleyemedim. İki gün önce aldığım ürünün fiyatını iki gün sonra yüzde elli zamlanmasını görünce gerçekten gözlerime inanamadım.

Yahu bu kadar olmaz bu kadar aymazlık olmaz. Amacınız zam yaparak vatandaşla hükümeti karşı karşıya getirmekse buradan size ekmek çıkmaz. Bunu başka türlü yapın. Hükümeti zorlayın, hükümeti sıkıntıya sokun size biz her türlü yardımı yaparız diyen birileri varsa ve kulağınıza üfledilerse yanlış yoldasınız. O kulağı üflenenlerin sonunu gördük. Sizin de sonunuz olmasın dikkat etin oldu mu?

Hükümetten her türlü indirimi alırken seviniyorsunuz ayaklarınız yerden kesiliyor, vatandaşa gelirken neden zam üstüne zam bindiriyorsunuz. Vatandaştan ricamız lütfen bu marketlere gitmeyin bunları protesto edin. Gidin mahallenizde kaldıysa oradaki bakkaldan alışveriş yapın ona kazandırın yüzü gülsün.

İşin özü bu bir vicdan meselesi. Vicdanını kaybeden birine ne desen, ne yapsan boş. Onun için kendi hakkınızı korumak için bu üç büyük marketten uzak durun derim sadece…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları