Orhun Yıldız

Orhun Yıldız

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MATBAACILIĞIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

A+A-

 

  Baskı sektörü, matbaa diyince insanın aklına o kadar geniş bir yelpaze geliyor ki; Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şeyde bir baskı söz konusu. Bu kadar geniş bir yelpaze hepimizin bildiği gibi 1450 yılında Alman asıllı Gutenberg’in ilk baskı makinesini bulması ile başladı. Daha önce hiçbir şekilde çoğaltılamayan eserler birbiri ardına çoğaltılarak daha geniş kitlelerin kullanımına sunuldu. Bu da sanattan politikaya ekonomiden sosyal hayata kadar uzanan büyük bir değişimi beraberinde getirdi. Kısa bir tanımlama yaparsak “baskı” mürekkebin herhangi bir malzeme üzerine aktarılarak şekillerin, renklerin ve resimlerin oluşmasını sağlayan tekniklerin bütünüdür.

 

  Ülkemize matbaa geleli epey zaman oldu. Matbaanın çok pahalı makineleri olan bir sektör olduğunu bilerek baktığımızda şehrimizdeki matbaa sektörünün zorluklarını anlamada iyi bir başlangıç yapmış oluruz. Matbaa sadece makinelerden ibaret bir sektör değil. O makineleri kullanacak insanlar gerekiyor. İşte burada devreye matbaacılar giriyor. Bir kere herkesten matbaacı olmuyor. Onlar özel insanlar. Elleri kara, yürekleri aydınlık insanlar. Yine de yürek aydınlığı ufku aydınlatmaya yetmiyor. Gelecekte hatta şimdi bile onları bekleyen birçok sorun var. Matbaacılık mesleği özveri isteyen bir meslektir. Matbaalara gelen işlerin neredeyse tamamı acil olarak yapılması istenir, bu nedenle standart mesai saatlerinin biraz dışında çalışma gerektirir. Bu da yetmezmiş gibi artık günümüzde bir matbaanın tüm işlerini gerçekleştirebilecek teknolojide makineler bulunuyor. Geçmişte son derece ilkel koşullarda basım işleri yapılırken, bugünün matbaaları teknolojik ortamlardır. Bilgisayar kontrollü otomatik baskı makineleri sayesinde sadece 1 dakikada on binlerce baskı yapmak mümkündür. Hatta bazı tesislerde aynı makinede baskı yapmak, basılan işi kesmek, katlamak ve dikiş atmak sadece birkaç saat sürmektedir. Sektörde son dönemde dijital baskı teknolojileri alanındaki yatırımlar pazarın bu yönde gelişim göstereceğinin sinyallerini veriyor.

      Her ne olursa olsun bütün sektörler insan temellidir. Matbaanın değil matbaacının sorunu bizim için daha önemli. Bir şehrin nabzını onlar tutuyorlar, yazılan çizilen onların ellerinden geçiyor. Onlar basit bir ticaretin merkezinde değiller, bir zanaatın icracıları…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.