Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Melih Gökçek kıymete bindi

A+A-

Türkiye’de siyaset yapmak başka ülkelere benzemez ve de benzemiyor. Bir gün önce tukaka edilen ve dışlanan siyasetçi bir gün sonra bakıyorsunuz el üstünde tutuluyor. Gerçekten anlaması güç bir durum. İnsan neye nasıl yoracağını bilemiyor.

Eğer siyasete soyunuyorsanız ne zaman ne olacağınız, kimin sizin için ne diyeceği ve ne yapacağı hiç belli olmaz. Nitekim olmadığı da görüldü geçen hafta. Size değer vermeyen ve sizin olmadık şeyleri söyleyen insanlar bir bakıyorsunuz sizin için övgüler düzüyor ve sizi yerlere göklere sığdıramıyor,

Ankara’nın siyaset gündemi son bir haftada oldukça yoğun geçiyor. Bu yoğunluğun merkezine ise eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek oturmuş durumda. Melih Gökçek’in MHP’den yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterileceği dedikoduları sonrası siyaset birden hareketlendi.

Anlayacağını eski Başkanımız Melih Gökçek şimdi kıymete binmiş durumda. Daha önce kıymete binmemişiydi acaba diye sormak geliyor insanın içinden. Evet binmişti bindiği içinde hemen hemen 25 yıl başkanlık koltuğunda oturuyordu. Eğer kendisine değer verilmemiş olsaydı Ankaralılar kendisini 25 yıl bir koltukta oturtmazdı değil mi?

Son birkaç gün içerisinde özellikle MHP tarafından Melih Gökçek’e yönelik dostluk mesajları ardı ardına gelmeye başladı. Önümüzdeki yerel seçimde MHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterileceği söylentileri ortalıkta dolanmaya başlamasının ardından hareketlenen Ankara siyasetinde taşlar yerinden oynadı desek yeridir.

Hal böyle olunca Devreye AK Parti de girmek zorunda kaldı. Eski bakan, şimdi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın söyledikleri gündemi değiştirdi. Yazıcı, “Biz onu görevden iş olsun diye almadık” demesi sonrası ortalık karışmıştı.

Bu açıklamaların ardından bir açılışta Ankaralı gazeteciler bu konuyu MHP Genel Bakanı Sayın Devlet Bahçeli’ye sordular. Bahçeli, “Melih Bey'e bizim (adaylık konusunda) herhangi bir önerimiz olmamıştır. Ancak partimizden aday olmayı isterse bize şeref kazandırır” demesi birçok kesimden farklı yorumlandı.

Devlet Bahçeli’nin bu sözlerinin ardından Melih Gökçek’te, “Sayın Bahçeli'nin sözleri beni onore etmiştir. Sözleriyle bana şeref vermiştir” diyerek sosyal medya hesabı üzerinden verdiği cevap gündemi epey meşgul edecek gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Melih Gökçek'in MHP'nin Ankara adayı olacağı iddiaları için, “1994'ten beri yol ve dava arkadaşımız. Beraber geldik, beraber gideceğimizi değerlendiriyorum” diyerek belki de sözü “MHP'den aday olmasın” demeye getiriyordu. Bunu bilemeyiz bekleyip görmekte fayda var.

Bu soru uzun bir süre gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor. Belki Melih Gökçek Cumhurbaşkanının bu sözlerinden sonra belki durumunu bir kez daha gözden geçirir eğer aday olmayı düşünüyorsa. Bunu şimdilik kestirmek güç. Çünkü Ankara gündemi çok yoğun ve her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Şimdilik beklemekte fayda var. Bakalım zaman neler gösterecek.

Melih Gökçek yılların siyasetçisi bu işi iyi bilen ve Ankaralıların yakından tanıdığı bir isim. Birçok kesimden büyük övgü alırken, bazı kesimlerinde çok tepkisini çeken bir siyasetçi. Seveni olduğu kadar nefret edeni de çok. Eğer aday olursa Ankara’da yarış başka bir boyuta gelir ve hangi partinin ipi göğüsleyeceğini kestirmek güç olur. Ankara’da oylar bölünür bu iş en çok, CHP’ye yarar diyen çok. Ama şuan sessizlik hakim önümüzdeki günlerde bu işin kokusu çıkar bekleyip görmekte fayda var.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları