Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Merhaba berat gecemiz

A+A-

Bismillahirrahmanirrahim. Hoş geldin, sefa geldin ey Üç ayların Mübarek BERAT Gecesi ey günümüz merhaba ey mutlu vakit merhaba ey rızıkları veren Allahım.

Berat kelimesi; Kurtulmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü'minlerin bu gece günahtan kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.

Bu gecenin 4 adı vardır, mübarek gecenin en meşhur adı ''leyle-i beraa'' (Berat Gecesi) olmakla birlikte ''leyle-i mübareke'', ''leyle-i rahmet'' ve ''leyle-i sakk'' isimleridir.

Kurtuluş, af ve arınma anlamına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme anlamında; hata, suç ve yanlışlardan, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmanın isteğinin yanında bağışlanmayı da kazandırır.

Hazreti Muhammed'in, Berat gecesinde yorumu; Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurmuştur...

ALLAH’ın katip ve şahit meleği, söylediklerimizi yalvarışımızı bizim için kaderimize yaz dualarımızı kabul et; 

Allah’a iman etmiş, ona kavuşmaya inanmış ve delilleri itiraf ve kabul etmiş, ilah olma Yolunda Allah c.c. dışındaki tanrıları inkar etmiş ve Allah’a tevekkül etmiş olarak sabahlayacağız.

Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini, arşı taşıyan melekleri şahit tutarak, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, tek olup, ortağı olmayan, Allah olduğuna şahitlik de bulunuyorum.

Allah’ım! Hiç şüphesiz biz nefsimize zulmediyoruz, sen bizim büyük ve küçük günahlarımızı bağışla!

Çünkü onları senden başkası bağışlayamaz! Bizi huyların en güzeline götür, çünkü onlara senden başka götürecek kimse yoktur. 

Allah’ım yüzlerimizi senden gelen bir haya duygusuyla, kalplerimizi senden gelen bir sevinçle doldur. Bizi cömert ve karşılıksız veren eyle, cimrilikten, söz götürüp getiren, kendini beğenen ve arayı bozanlardan eyleme! 

Allah’ım! Oburluktan, kıtlıktan, haddini aşmaktan, geçim sıkıntısına, kötü zandan, sarhoş edici içkilerden, bolluk içinde oyalanmaktan, şerirlikten, zanla karanlık fitnelerden ve geçim sıkıntısından sana sığınırım.

Allahım! Bu günümü başını hayır ve iyilik, ortasını kurtuluş, sonumuzu başarı eyle. bizim için saadet, şahadet, tövbe, bağışlanma ve imanla kuran la canımızı sonlandır.. Bu günün başlangıcı Rahmet, ortasını fani ve günahlı şeylerden uzaklık, sonunu ise lütuf ve ikram eyle! 

ALLAHım ! Bize geçimin en güzelini ömrün en mutlusunu, rızkın en bol olanını nasip et! Affınla bizi bağışla, fazl ve kereminle bize yumuşaklıkla muamele et!

Allah’ım! Bize nimet olarak verdiklerinin şükrünü yapmamızı nasip eyle! Allah’ım! Ağlamayan gözden, ürpermeyen kalpten, huşu duyma gönülden, kabul edilmeyen duadan, fayda vermeyen ilimden, doymayan nefisten, bir yardımı insanlardan esirgemeyi hoş karşılamaktan sana sığınırım. Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. 

Ne güzel dost ve yardımcıdır. Bizi bağışlamanı diliyoruz. Ey Rabbimiz! Dönüş yalnız sanadır. 

ALLAH’ım! Ey Rabbimiz! Dualarımızı bizden kabul eyle! Şüphesiz sen her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla bilensin. Berat Gecemizi Mutlu, sağlığımızı, geleceğimizi nurlu yaşamlar nasip et… Amin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.