Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Meşruiyet tartışması

A+A-

Bu seçim meşruiyet tartışmasıyla geçeceğe benzer. Bu zemin üzerine tartışmalar yoğunluk kazanacağa benzer. Böyle bir tartışma kimseye fayda getirmez. Çünkü seçim sonrası muhayyel neticeye göre herkes kendisine göre meşru olmayanı yok sayacaktır. Meşru sayılmayan da bu memleketin gerçeği olduğuna göre toplumsal gerilim artacaktır. İktidara göre meşru olmayan muhalefet başkalarını meşruluğunu tartışacaktır. İktidar kaybederse işte o zaman kızlıca kıyamet kopacak sistem sorgulanacak, seçimin geçerliliği meşruluğu sorgulanacak bu sonuca göre hala idarenin yerinde olup/olamayacağı sorgulanacak velhasıl ortalık toz duman olacaktır.

Bu durum da tam devletimizin düşmanlarını kargaşadan geçinenlerin ekmeğine yağ sürecektir. İki meşru birbirini meşru olmamakla itham ediyor. Yok sayıyor. Seçim sonucu meşru olur/olmaz onu tartışmak başka. Lakin daha baştan meşru olmamakla itham etmek iki taraf için de meşru olan ile meşru olmayanın yarışı şeklinde bir algıya sebep olacağından başka mecralarda tartışılsa iyi olur derim.

Seçim atmosferinin başındayken iktidar mücadelesini, konuyu başka mecralara yönlendirip tartışmayı başka zeminlerde yapılmasını sağlamak lazım. Çünkü meşruluk tartışması en fazla idareyi örseler. Çok seçim kaybeden muhalefet liderinin meşruluğunu tartışmak kendi mensuplarınca yani bir iç hesaplaşma şeklinde olmalı. Dışarıdan “sen meşru değilsin hep seçim kaybettin” demeyi mensupları bir ayıp bir zül, bir eksiklik saymıyorsa o zaman o meşru değilsin dediğiniz kendi içerisindeki meşruluğu ile devam eder. Hatta bir zaman “bize göre meşrudur” demenize rağmen bu konuda ısrar zarar verir.

Kaybedeceği bir şey yoktur. Lakin yukarıda belirttiğim gibi kanuni sebepler veya daha önce yapılması gereken meşruluk tartışmasının şimdi yapılması da hayra alamet değildir. Meşru olmayan ilişkiler, meşru olmayanlarla ilişkiler hep tartışıldı ama birbirini meşru olmamakla itham ve yol almaya çalışmak yeni çıktı. Bunu en çok sol siyasetçiler çokça yaptılar. Bence bu bir tuzaktır. Düşmemek lazımdır. Bu tartışmadan seçim sonucu ne olursa olsun muhalefet avantajlı çıkar. Konu değiştirilmelidir. Muhalefetin ısrarına karşı başka saldır ve başka saldırı/direnç noktaları tespit edilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.