Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Meteoroloji uyardı!

A+A-

Enteresan bir yaz mevsimi yaşıyoruz gerçekten. Daha geçen yıl Mart ayı bitmeden kısa kollu gömleklerimizi, tişörtlerimizi giyerken bu sene Haziran ayında neredeyse gocukla, montla dolaşacağız.

Düşünün Haziran ayı neredeyse bitmek üzere fakat hala sıcak havaları göremez olduk. Yaz sezonu adı altında resmen sonbaharı yaşıyoruz. Bir güzel bir kötü havalar derken Ankaralıların kafası bir hayli karıştı. Hava durumuna bakamadan dışarı çıkamaz olduk. Planlarımızı hep hava şartlarına uygun yapma alışkanlığına kapıldık. Sabah evden çıkarken bakıyorsun hava kapalı ona göre kıyafet giyiniyorsun, öğle saatlerine doğru ortalık yanıyor ve akşam saatlerine doğru kara bulutların gelmesiyle beraber sağanak yağışlar başlıyor.

Normalde bakarsanız Haziran ayı Temmuzun öncesinde kasıp kavurması lazımdı ortalığı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamalarına göre ise, hava sıcaklıklarında ciddi oranda düşüşün yaşanacağı ve yine Ankara başta olmak üzere çok sayıda ilde sağanak yağışların etkili olacağı duyuruldu. Hatta ve hatta sarı uyarı adı altında kuvvetli fırtına uyarısının ve olası durumlarda su baskını ve çatı uçmaları konusunda vatandaşları dikkatli olma konusunda uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde şehrimizde yaşanan ve hayatı olumsuz etkileyen sağanak yağışlardan sonra hem belediyelerimiz hem de vatandaşların her an teyakkuz halinde. Kanalların temizlikleri vs. Her şeyin tam olması hepimizin istediğidir. Bir önceki sağanak yağışlarda üzücü tablolarla karşılaştık. Mal kaybının yanı sıra can kaybının yaşanması da bizleri derinden üzdü. Havalar ne zaman düzelir veya ne zamana kadar böyle gidecek bilemiyoruz. Mevsim kaymaları yaşandığı söyleniyor. Ozon tabakasındaki deliklerin daha da büyümesiyle dünya çapında mevsim normalleri dışında bir durum seyredecekmiş. Geleceğimiz için herkes taşın altına eline koymalı ve güzel bir dünya için savaşmalıyız.

Bir güzel bir kötü giden havaların yanısıra tatil planı yapan vatandaşlarımız ise tamamen büyük bir ikilemde. Hem otel fiyatlarının büyük oranda artışı ve gittiğin zaman ise oranın havası. Acaba tam anlamıyla tatilimi yapabilecek miyim düşüncesi... Umarım her şey güzel olur... İyi günler dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları