Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MHP Genel Başkanı, Sayın Devlet Bahçeli’den Şuşa armağanı

A+A-

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerin Baş Komutanı, Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev’in olağanüstü başarısı, ileri düzeyde siyaset ve devlet adamı gibi pekişmesi ve deneyimleri sayesinde; bizzat talimatları ufkunda şanlı Azerbaycan Ordusu, topraklarımıza yeniden saldıran katı, Vandal ve asi düşman-Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine karşı Vatan Savaşına başladı. Kendisi gibi yetiştirmiş olduğu, genellikle gençlerden oluşan, pırlanta gibi parlayan Azerbaycan Ordusu 44 gün zaman diliminde yüksek cesaret ve hüner sergileyerek otuz yıla aşkın topraklarımızı esarette saklayan asi Ermeni düşman ordusunu yerle yeksan etti ve tarihi bir zafere imza atmıştır. Bütün dünya devlet Başkanları, Sayın İlham Aliyev’in bu tarihi zaferine şahit oldular. Azerbaycan’ın bu tarihi zaferini görmüş oldular.  Ayrıca, gurur hissiyle tarihi bir faktı dikkatinize sunmak isterim: Azerbaycan toprakları tarih boyunca parsel-parsel işgal edilmiş, Batı devletlerinin fitne-fesatları sonucunda elimizden alınmıştır. En son 1828 yılında, Batı devletlerinin baskısı, özellikle İngiltere’nin bizzat “haince organizasyonu” ile Türkmençay Anlaşması gereği, tarihi Sefevi Devleti, Rusya ve İran arasında paylaşıldığı tarihi belgelerle anlaşılmaktadır. Ve bu gün geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev’in, Vatan Savaşını başlatarak ezeli Garabağ topraklarımızı hain düşmanın pençesinden geri alması, bir ilktir; Azerbaycan Türklerinin bu başarılı zaferi tarihi bir hadisedir. Çünkü halkımız ilk defa ezeli topraklarımızı geri alıyordur. Burada Türkiye Cumhurbaşkanı, Sayın, Tayyip Erdoğan’ın kardeş Azerbaycan’a sahip olmasına da şahit olduk. Bütün bu tarihi süreci iyi takip ettiğinden dolayıdır ki dünya Türklerinin onurunu, şerefini ve başarılarını usta gözüyle şahin kutbundan takip eden, MHP Genel Başkanı, Sayın Devlet Bahçeli, kimsenin aklına gelmeyen muhteşem bir dünya Projesini gündeme taşımış oldu.

Müslüman Dünyasında ilk “Leyla ile Mecnun” Operasının ve Operet türünün yaratıcısı, Azerbaycan Halk Müziğinin Babası sayılan, Üzeyir Hacıbeyli’nin doğmuş olduğu Şuşa şehrinde adına yakışacak güzellikte 9 haneli İlk Okulunun inşa edeceğini basına açıklamış oldu. Büyük Türk oğlunun bu cazibedar teklifi şahsen beni özellikle duygulandırdı. Neden mi dersiniz? Çünkü bir Opera Rejisörü olarak deha bestecinin tüm opera ve operetlerini dünya sahnelerinde sergiledim: 1976 yılında “Leyla ile Mecnun” operasını Bakü’de sergiledim (Mehti Memmedov ile birlikte); Yaratmış olduğum ilk Yemen Devlet Müzikal Tiyatrosu perdelerini “Meşedi İbad” opereti ile açmıştır (Aden, 1982); Türkiye’de yaratmış olduğum Mersin Devlet Operasının ilk temsili “Arşın Mal Alan” opereti oldu (Mersin, 1993, Türkiye); Uluslararası Projem olan “Köroğlu” Operasını TÜRKSOY’un organizasyonu ile Bişkek’te sergiledim ve Almatı, Ankara, Bakü’de gösterdik. Temsilde tüm Türk devletleri sanatçıları söylediler; 2010 yılında “Köroğlu” operasını Astana Opera sahnesinde sergiledim ve I. Dünya Opera Festivalinde 23 Temmuz’da İstanbul’da, Haliç Kongre Sarayında göstermiş olduk. Uluslararası Proje olarak bu muhteşem operayı 2016 yılında Mersin Devlet Operasında; son olarak “Leyla ile Mecnun” operasını Ankara Opera sahnesinde sahneye koymuşumdur. İşte sebep bunlardır…

HACIBEYLİ OKULUNUN İNŞASI DA TÜRKLERİN EĞİTİM ZAFERİ SAYILIYOR

Şimdi dünya Türklerinin sevimlisi, kıymetli Başkanım, Sayın Devlet Bahçeli’nin Şuşa’da Üzeyir Hacıbeyli ilk Okulunun inşa edeceğini duyduğumda doğal olarak duygulandım… Kocaman Türkiye devletinde hiç kimse bunu düşünemedi… Dünya Türklerinin beşiği başında yıllardır dünya Türklerinin onurunu ve şerefini liyakatle savunan, kıymetli Başkanımın bu zarif ve nazik düşüncesi önünde baş eğir, içtenlikle şükranlarımı ifade etmekten şeref duyuyorum. Evet, otuz yıl zaman zarfında Minsk Grubu üye ülkeleri, başta Rusya olmakla ileriye tek adım atılamadı. Bu şerefi halkımıza Sayın, İlham Aliyev nasip etmiştir.  Ama Sayın, Devlet Bahçeli’nin Şuşa’da Üzeyir Hacıbeyli ilk Ana Okulunu inşa etmesi olayı da ayrıca bir tarih olacaktır. Şuşa  - Azerbaycan müziğinin dünyaya açılan penceresi sayılıyor: Azerbaycan’ın bu zengin,  muazzam güzelliğiyle tanınan topraklarından Hacıbeyli’ler sülalesi, harika sesiyle tanınan dünya ünlü - Bülbül ve nice-nice besteciler, yazarlar, şair ve şan ustaları Şuşa’yı dünyaya tanıttılar…

eflatun-neimetzade-1-005.jpg

Genel Başkanım, Sayın, Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Karabağ Zaferi Türk milletinin son yıllarda elde ettiği en görkemli, en destansı başarılarından birisidir…" ifadelerini kullandı. “Karabağ Zaferi’nin Türk milletinin son yıllarda elde ettiği en görkemli, en destansı başarılarından biri olduğunu ifade etti… “Bu kapsamda Karabağ'ın ebedi Azerbaycan yurdu olduğunun tescil edildiği, esaret zincirleri sökülüp atılmıştır. Karabağ'ın canevi mertebesinde bulunan Şuşa'nın 8 Kasım 2020'de kurtarılması zulmün mukavemetini kırmış, terör devleti Ermenistan'ın kötürüm hayallerini suya düşürmüştür. Stratejik konumunun yanı sıra, Şuşa öyle bir yerdir ki, Türk kültür ve tarihinin simgesidir. Azerbaycan sanat ve düşünce hayatının kaynaklarından birisi olan Şuşa'nın gelişmesi ve burada yaşayan Türk çocuklarının geleceği hepimizin manevi sorumluluğudur. Bilhassa bu kadim Türk şehrinin eğitim-öğretim hayatına destek vermek ihmal edilemeyecek boyun borcumuzdur”, dedi.

“İLKOKULUN YAPILMASI HEDEFİMİZDİR…”

Genel Başkan, Sayın Devlet Bahçeli, Şuşa’da 9 derslik bir ilkokulun yapılmasını hedeflediklerini kaydederek, “Şayet Cumhurbaşkanımız, Sayın, Recep Tayyip Erdoğan'ın müsaadeleri olursa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Sayın, İlham Aliyev de uygun bulursa, bizatihi talimatımla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Şuşa'da 9 derslik bir İlk Okulun yapılması içtenlikle hedefimizdir. Bu konuda sahip olduğumuz bütün imkânlar seferber edilecek ve gereği hemen yapılacaktır”. Sayın, Bahçeli, Azerbaycan Ulusal Marşı’nın 30 Ocak 1920 tarihinde kabul edildiğini anımsatarak, “Söz yazarı merhum Ahmet Cevat, bestecisi de Şuşa doğumlu Merhum Üzeyir Hacıbeyli'dir. İnşasını arzuladığımız ilkokulun adı “Üzeyir Hacıbeyli,” temel atma günü de önümüzdeki 30 Ocak 2021 tarihi olabilecektir. Eğitim-öğretim bir milletin istikbal sancağıdır. Bu sancağın varlığı nesillerin şuurla yetişip ahlakla donanmasını temin edecektir. Medeniyetlerin beşiği doğru fikirdir. Ve her doğru fikir onu taşıyacak kafa ve gönüle sahip olanlarla birliktedir. Özellikle ifade ediyorum, Şuşa'nın susadığı eğitim ve öğretime destek vermek bizim fikir ve inanç vecibemizdir. Farabi diyor ki; ‘Düşünmek ruhun kendi kendisiyle konuşmasıdır.’ O ruh ki, Türk'ün ruhudur. O düşünce ki, Türk istiklalinin mimarıdır. Çok yaşa Şuşa, çok yaşa Karabağ, çok yaşasın Türkiye- Azerbaycan kardeşliği”. Evet, hakiki kardeş - zor, ağır, meşakkatli günlerde yanına, yardıma koşacaktır. Tarihi geçmişimizde bu hep böyle olmuştur… Çanakkale savaşında kardeş Azerbaycan’dan Çanakkale kıyılarına yaklaşan Gemiler ve petrol tankerleri kardeş savaşına desteğe geldiler… Daha neler-neler olmadı ki?

Ulu Önderimiz, Haydar Aliyev ile Sayın, Süleyman Demirel’in dostluğu iki kardeş Devletleri bir-birine kenetlemiş oldu. Bakü-Ceyhan Boru Hattının Türkiye üzerinden dünyaya uzanması; Ulu Önderin bizzat talepleri sayesinde Türkiye’ye petrol payının çoğaltılması da kardeşliğin bariz numuneleri sayılıyor. Bu gün bu kardeşliğin sembolleri – Sayın, Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev’in timsalinde daha da pekişmiş ve derinleşmiştir. Bu kardeşliğin şah damarı – elbette ki Cumhur İttifakının sağ kolu sayılan MHP’dır. Genel Başkan, Sayın Devlet Bahçeli ise bu gün dünya Türklerinin hakiki Babası sayılıyor.

OKULUN İSMİ İLGİNÇTİR: “HARI-BÜLBÜL”

Genel Başkanım, Zatı-Alileri, Sayın, Devlet Bahçeli'nin Şuşa'ya yaptıracağı  Okulun adını da söylemiş oldu:  “Harı Bülbül”. Nefis bir isim. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa kentinde yaptıracağı okulun projesi tamamlandı. Projeyi çizen Isparta eski Belediye Başkanı, Yüksek mimar, Yusuf Günaydın, ana motifte sadece Şuşa'da yetişen ve 'Özgürlük çiçeği' olarak isimlendirilen Harı Bülbül'ün kullanılacağını açıkladı. Okul, Azerbaycan milli marşını besteleyen Üzeyir Hacıbeyli'nin adını taşıyacak. Yani-Üzeyir Hacıbeyli Harı Bülbül Okulu.

İnşaatına hemen başlanması planlanan okul için Yusuf Ziya Günaydın ile birlikte MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım Şuşa'ya gittiler, Okul için uygun mekan analizlerinde bulundular. Şuşa şehrinde araştırma yapan mimar, Yusuf Ziya Günaydın, Projenin detaylarını da basına anlattı. Günaydın, okulun 9 derslik, bir atölye, bir laboratuar, geniş bir kantin ve mutfak, öğretmen odaları olmak üzere toplam 2 bin metrekare inşaat alanından oluştuğunu söyledi. Projenin günün eğitim şartlarına göre çizildiğini belirten Günaydın, “Biraz çeşitlilik arz eden bir Proje. Görünüş olarak da bizim geçmişimizi andıran, geleceğimize de işaret veren hem klasik hem de modern bir projenin karışımı oldu. Çünkü Genel Başkanımız, Sayın, Devlet Bahçeli bunu çok istiyordu" dedi.

Şuşa şehrinde çok sayıda tarihi eser bulunduğu ve Okulun da şehirle bu açıdan uyum içerisinde olacağı bir Proje hazırlandığını dile getiren, Yusuf Ziya Günaydın, şöyle dedi: “Çevreye uygun bir yapı tarzı düşünüldü. Genel başkanımıza da dün takdim ettim, o da çok beğendi. Sayın Bahçeli aynen şöyle dedi: “Arzu ettiğim projeyi yapmışsınız”. Ben de çok sevindim öyle söyleyince. Bugün de Şuşa'ya uçuyoruz, arazinin yeri için üç kişi gidiyoruz. Yerini net olarak görüp, son Projemiz de uygundur, diye onaylandıktan sonra hemen ihale aşamasına geçilecek, hemen yapılacak, herhangi bir bekleme olmayacak" diye konuştu.

Evet, Türk Dünyasının muhterem, şerefli evladı, MHP Genel Başkanı, Zatı-Alileri, Sayın, Devlet Bahçeli, düşman esaretinden kurtulan Karabağ’ın ve yedi reyonun can damarı sayılan Şuşa şehrine kucak açan ve orada ilk Okulun inşaatına başlayan ilk Türk Kahramanı olarak da, Turan tarihinde ismi altın harflerle yazılacak “Ender Türk Kahramanı” gibi tarih sayfalarında ismi ebediyen anılacaktır.

Kıymetli Başkanım! Böyle zarif, fakat tarihi önem taşıyacak düşüncenize hayran kaldığımı bir daha ifade ediyorum. Bu Projeniz – yakınlarda gerçekleşecek MHP Kurultayına en büyük armağan olarak, Ülkü ruhunu taşıyan kardeşlerimin de kalbini okşayacaktır.

eflatun-neimetzade-(4).jpg
Resimde Üzeyir Hacıbeyli “Harı Bülbül” Okulunun maketini görüyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.