Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Millilerin son şansı

A+A-

Dünya Kupası Elemeleri'nde son 2 maça girilirken A Milli Takım ilk sınavını Cebelitarık karşısında verecek. Dünya Kupası’na gidebilmemiz için hedef mutlak galibiyet. Galibiyet dışında alınacak sonuçlarla Dünya Kupası hayallerimiz suya düşmüş olacak.

Milli takımımız ilk maçını bu akşam Cebelitarık ile oynadıktan sonra 16 Kasım Salı günü de Karadağ deplasmanında Dünya Kupasına gitmek sahaya çıkacak. Her iki mücadelede TRT 1’den naklen yayınlanacak.

Grup maçlarına fırtına bir başlangıç yapan A Milli Futbol Takımımız önce Hollanda’yı evimizde 4-2 yenmiş ardından deplasmanda Norveç’i 3-0 yenerek futbol otoritelerini şaşırtmış ve grubun favorisi olarak gösterilmişti.

Ama bu olumlu başlangıç ne yazık ki sürdürülemedi. Eski teknik direktörümüz Şenol Güneş’in sürekli değiştirdiği kadrolar aynı başarıyı diğer maçlarda gösteremedi. Peş peşe gelen puan kayıpları sonrası Şenol Güneş istifa etmek zorunda ve yerine Stefan Kuntz getirildi.

Fakat A Milli takımımız galibiyet serisini ne yazık ki sürdüremedi. Kendisinden daha zayıf rakiplerine hiç beklemediği puanlar veren milliler gruptan çıkma şansını zora sokmuştu. Fakat umut bitmiş değil. Bizim kazanmamız halinde ikinci sıradaki Norveç’in puan kaybetmesi ile yeniden Dünya Kupası’na gitme hakkına sahip olacak.

Tabi birçok ihtimal söz konusu bu durumda. Şu anda gruplarda üçüncü sırada bulunan millilerimiz 15 puan ile ikinci sıradaki Norveç’in 2 puan gerisinde. Grupta +9 averaja sahip Norveç kalan maçlarını Letonya ile deplasmanda ve Hollanda ile iç sahada oynayacak.

Türkiye’nin gruplardan çıkabilmesi için Norveç’in kalan 2 maçta puan kaybetmek zorunda. Bu durum gruplardan çıkmak için yeterli gelmeksizin; puanları eşitlense dahi +9 averaja sahip Norveç’in gerisinde +4 averajla kalan Millilerimiz Cebelitarık ve Karadağ maçlarında çok sayıda gol bulmak zorunda.

Yani işin özü bizim elimiz Norveç ile oynayacak rakiplerimizin elinde. Onların Norveç’ten puan alması için dua edeceğiz. Başka bir yolu da yok. Milli takımımızın son iki rakibi Cebelitarık ve Karadağ’ı yenmesi şart. Yoksa bu iki maçın birinde puan kaybetmemiz halinde şansımızı yitirmiş olacağız.

A Milli Takımımız bu akşam Dünya Kupası Elemeleri'nde Cebelitarık'ı konuk edeceği mücadele saat 20.00’de Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda oynanacak. Karşılaşma TRT 1’den canlı yayınlanacak.

İnşallah ben A Milli Takımımıza güveniyorum ve onlar yüzümüzü kara çıkarmayacaktır. Ben her iki maçında kazanılacağına yürekten inanıyor ve milli takımımıza başarılar diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları