Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Miraç Kandili

A+A-

Önümüzde 23 Nisan Pazarı Pazartesi ye bağlayan Recep ayının yirmi yedinci gecesi, Miraç Kandilidir. Arapçada merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını gelir.

Miladi 617 yılında Rabbimizin davetini tebliğ ederken müşrikler, Müslümanlarla bütün ilişkileri keserek her türlü zulüm, acı istırap, eziyet ile şiddeti üç yıl boykot uyguladılar Boykot sona ermişti ki, önce amcası Ebu Talib’i, 3 gün sonra da eşi Hz. Hatice’yi kaybetti. Bunu fırsat bilen müşrikler, Peygamberimize eza ve cefayı daha da artırdılar. Bütün bunlardan fazlasıyla müteessir olan Allah Resulü, İslam’ı anlatmak için Taif’e gitti. Orada da hakarete uğradı, taşlandı, alaya alındı. Mübarek ayakları kana bulandı.

Hakarete uğramış, mecnun ve sihirbaz denmiş, taşlanmış, vatanını terke zorlanmış, pek çok böylesine sıkıntılı bir süreçte, Medine’ye hicretten bir buçuk yıl önce. Yaşanan onca acı olaydan sonra gerçekleşen İsrâ ve Mirâç ile Rabbimiz, Resulünü ve müminleri hem teselli etmiş hem de peygamberimizin buluşması gibi günde Yüce Rabbımızla aynen buluşması gibi beş kere namazla buluşmamız ödüllendirmiştir. Bu olay, müminlere her zorluktan sonra bir kolaylığın, her üzüntüden sonra bir sevincin olacağını müjdelemektedir.

Sevgili Peygamberimiz bu gece bütün velayet mertebelerinin üstünde bir büyüklük ve yücelikte, bizi temsilen kâinatın Rabbi, bütün varlıkların Yaratıcısı Cenab-ı Hakkın sohbetine müşerref olması için Mescidi Haram’dan Mescidi Aksaya, Mekke’den Kudüs’e, oradan da sema katlarında peygamberlerle karşılaşmasını ve yüce Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Bu sır ve hikmet dolu yolculukta, cennet nimetleri ile cehennemdeki insanların, Dünya’da ayetleri yalan sayanların ve inkar gelenlerin, çektiği azap durumlarını hadislerde anlatmıştır. Cenâbı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirmektedir. “Ayetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir” (İsra Suresi, 1)

Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam elçiliği velayet yönü halktan Hakka, diğeri de miracın batını zahiri tarafı risalet yönü Haktan halka olan yönüdür.

Bu olay, Müslümanların imanını artırdı, müşriklerin inatlarını, imansızlıklarını ve düşmanlıklarını artırarak, fitne ve alay etmelerine neden oldu.

Müşrikler; Peygamberimizden, Miraca çıktığına dair delil istediler. Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradığını anlatınca Kureyşliler, “Bir ayda gidilebilen Bir yere Muhammed nasıl bir gecede gidip gidebilir?” diye itiraz ettiler, Mescid-i Aksâ'yı görmüş olanlar, “Mescid-i Aksâ'yı bize anlatır mısın?” diye soru yönelttiler .Peygamberimiz s.a.v.: “Onların yalanlamalarından ve sorularından çok sıkıldım Hatta o ana kadar öyle bir sıkıntı hiç çekmemiştim Derken, Cenab-ı Hak birden Beytü'l-Makdis'i bana gösterdi. Ben de ona bakarak her şeyi birer birer tarif ettim Hatta bana, kaç kapısı var?’ diye sordular Halbuki ben onun kapılarını saymamıştım Beytü'l-Makdis karşımda görününce ona bakmaya ve kapılarını teker teker saymaya ve anlatmaya başladım”

Bunun üzerine müşrikler: “Vallahi dos doğru tarif ettin” dediler, ama yine de iman etmediler.

O esnada Hz Ebû Bekir çıkageldi, müşrikler durumu ona haber verdiler Hz Ebû Bekir, “Eğer bu sözleri ondan duymuşsanız şüphesiz doğrudur” diyerek hemen tasdik etti, gönülden bağlılığını göstermesi nedeniyle "Sıddîk" unvanıyla onurlandırıldı.

*Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Peygamber Efendimiz (sav)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. Kur'an okuduğumuz, hayatımıza yansıttığımız buyruklarına ve yasaklarına boyun eğdiğimiz, saygımızı sevgimizi ve kulluğumuzu sunduğumuz Namazlar, bizlerin Miracıdır. Elhamdülillah. Bu kutlu gece hürmetine yapacağımız ibadet dua zikir namazlarınızın kabul olmasını Yüce Allah c.c. den diliyorum. Yükü sevgi, aşkı, namaz, özü saygı, yolu kuran gücü barış, süsü hoşgörü olan Mübarek Miraç kandilinizi kutluyorum Müslüman alemine barış huzur ve esenliğe vesile olmasını niyaz ediyor. Allahu Teala (c.c.) Mirac gecesi hürmetine günahlarımızı bağışlamasını niyaz ediyor, bizlere iman etme, ibadet etme ve Fatiha suresindeki istikamet üzerinde olma fırsatı versin; Miraç'ta bilinçlerini temizleyen, Kur'an'da ve namazda sadakatin basamaklarını tırmanan bahtiyar kulları arasına katsın bizleri. Selam ve duayla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.