Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Molla Penah Vagif-300

A+A-

Azerbaycan sadece petrol ve gaz ülkesi değildir. Azerbaycan dünya şiirine Rönesans öncesi dünya şiirinin güneşi sayılan Nizami Gencevi’si, Orta Çağın incisi Muhammed Fuzuli ve nice-nice deha şairlerin, yazarların ressamların vatanı gibi de dünyada tanınıyor. Bunlar arasında öyle bir sima vardır ki Azerbaycan romantik-gerçekçilik-riyalist şiirinin temelini koymuştur. Azerbaycan edebiyatının kurur ve şerefi sayılır. Bu şahıs, Molla Penah Vagif’den (1717-1797) başkası olamaz. Bin yıllık ananevi divan şirini gerçekçilik-romantik üsluba adadı ve doğayı, tabiatı, insanı güzel kadınları, uçan Durna’yı şiirinde benzersiz biçimde şiirinde dile getiriyor.

JUNESCO, bu muhteşem şairin doğumunun 300 yılını tüm dünyada yâd etmeye başlamıştır. Bu vesile ile TÜRKSOY Genel Merkezinde düzenlenen törende büyük şairin sanat yaratıcılığı, yaşamı muhteşem şekilde şiirleriyle, Panel yapılarak müzik ifalarıyla renkli olarak gerçekleştirildi.

İNSANLARI MEFTUN EDEN ŞAİR

Şairin jübilesine Azerbaycan'dan kalabalık ekip gelmiştir. Binanın giriş foyasında koro şefi Elnara Kerimova rehberliğinde, TRT Çok Sesli Korosu, Molla Penah Vagif şiirlerine Cihangir Cihangirov’un bestelediği “Durnalar” şarkısını koro ile ifa etti. Daha sonra etkinlikte, şair’in eserlerinin yer aldığı kitap sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

M. P. Vagif’in doğumunun 300 yılı açılışında Azerbaycan Medeniyet ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Faig Bagirov, Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül’ün yanı sıra çok sayıda yazar, şair, sanatçı camiyası, izleyici katıldı.

Yubiley etkinliğinde ilk konuşmacı Azerbaycan Cumhuriyeti Medeniyet ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev, Molla Penah Vagif’in Türk dünyası edebiyatının gelişiminde çok önemli katkıları olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:  “İçinde bulunduğumuz salonda TÜRKSOY’un kuruluşundan bu yana, Ahmed Cevad’dan Ali bey Hüseyinzade’ye kadar Azerbaycan kültür tarihine damgasını vurmuş  pek çok sanat, edebiyat dehalarını hep birlikte andık. Öncelikle bu etkinliklerin düzenlenmesinde büyük emekleri olan  TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Molla Penah Vagif, Azerbaycan edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerden birisidir. Genç yaşta kaleme aldığı şiirlerle tüm Türk dünyasına asırlarca ilham vermiş, bıraktığı kültürel miras bizlere yol göstererek, etkisini hiç yitirmemiştir. Molla Penah Vagif, doğumunun ardından geçen 300 yılın ardından bugün bizleri TÜRKSOY çatısı altında bir araya getirmeyi başarmıştır.‘’

“2017 Molla Penah Vagif Yılı “açılış konuşmasında TÜRKSOY Genel Sekreteri, Düsen Kaseinov şöyle dedi: “ TÜRKSOY’un Türk dili konuşan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek, Türk kültürünü dünyaya tanıtmak, geleneksel değerleri yeni nesillere aktarmak için çalışmalar yaptığına değinerek, ilan edilen anma yılları vesilesiyle Türk kültürüne, sanatına ve edebiyatına büyük hizmetleri geçmiş önemli şahsiyetlerin ilan edilen anma yılları vesilesiyle anıldığını dile getirdi. TÜRKSOY tarafından bugüne kadar Zeki Velidi Togan, Abdullah Tukay, Mirza Fetali Ahundzade, Nikolay Katanov, Mukan Tölebayev, Toktogul Satılganov,  Mahtumkulu Firaki,  Haldun Taner,  Semen Kadışev ve Yusuf Has Hacib yılları ilan edildiğini de belirten Kaseinov, anma yılı ilan edilen tüm isimlerin Türk dünyasının ortak değeri olduğunun altını çizdi”.

ZULME, HAKSIZLIĞA İSYAN EDEN ŞAİR

“2017 Molla Penah Vagif Yılı” açılışında Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Faig Bagirov da konuşma yaptı. Büyükelçi Bagirov, şair Vagif’in 300 yıl önce Azerbaycan’ın Kazak bölgesinde dünyaya geldiğini ve geride büyük bir edebi miras bıraktığını dile getirerek düşüncelerini şu şekilde ifade etti: ‘’Molla Penah Vagif’in  eserleri her dönem okunmuş, okurlara heyecan vermiştir. Bu durum onun ölümsüzlüğünün, halkın kalbinde edinmiş olduğu yerin en önemli göstergesidir. Vagif ile aramızdaki asırlara rağmen şiirleri bugünde dillerde dolaşmakta, bestelenmekte, bizleri heyecanlandırarak yol göstermektedir.’’

Kürsüye,  Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı, Günay Efendiyeva şöyle başladı: ‘’Bugün sadece Azerbaycan’ın değil tüm Türk dünyasının büyük şairi olan Molla Penah Vagif’in 300. Yılını TÜRKSOY çatısı altında kutlamaktan dolayı çok mutluyum. Vagif Azerbaycan Milli Edebiyatında Realizm’in öncüsüdür. Asırlar geçse de Vagif’in sanatsal mirası güncelliğini korumaktadır. Vagif’in üslubundaki anlaşılırlık kendisinin geniş kitlelerce benimsenmesine yol açmıştır.’’ Molla Penah Vagif’in Azerbaycan halkının geleceğini ilgilendiren siyasi olaylarda da bilgeliğini sıklıkla göstermiş olduğuna ve eserleriyle Türk dilinin korunarak zenginleşmesinde de öncü rol üstlendiğine değindi.

“2017 Molla Penah Vagif Yılı” açılış konuşmaları kapsamında kürsüye son olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül çıktı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Türk Kültürünün değerli insanlarının belli dönemlerde anma yılı şeklinde hatırlanarak, bugünkü nesillere tanıtmak maksadı ile gerçekleştirilen çalışmaların büyük önem arz ettiğini belirtti. Gerçekleştirilen çalışmalar için TÜRKSOY Genel Sekreterliği’ne teşekkürlerini ileten Müsteşar Yardımcısı Gül daha önemli bir konuyu dile getirmiş oldu. O dedi: ”Molla Penah Vagif, Arapça ve Farsçayı çok iyi bilmesine rağmen eserlerini mümkün olduğunca Türkçe kaleme almış, kendisinden sonra gelen edebi muhiti etkileyerek, Türkçenin yaygınlaşması açısından da değerli katkılar sunmuştur. Molla Penah Vagif’in TÜRKSOY çatısı altında anılması, 2017 yılı TÜRKSOY çalışmalarının, TÜRKSOY Daimi Konseyi’nin oy birliği ile almış olduğu karar ile Molla Penah Vagif’e ithaf edilmesini son derece yerinde bir karar olarak görüyoruz”, dedi. “İnanıyorum ki TÜRKSOY’un çalışmaları vesilesiyle kültür tarihimizin önemli isimleri, hatırlanmaya ve gelecek nesillere tanıtılmaya devam edecektir”.

GÜZELLİK, İDEAL RUHLU ŞAİR İDİ…

Etkinliğin devamında Molla Penah Vagif’in hayat hikâyesini anlatan bir film gösterimi ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bircan ERCİLASUN moderatörlüğünde Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı, milletvekili, Ord. Prof. Dr. İsa HEBİBBEYLİ, Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı,  “Kardeş Kalemler” Dergisi Editörü, Şair Ali AKBAŞ, Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız İSMAİLOVA, Azerbaycan Milli Kütüphanesi Başkanı Kerim TAHİROV ve TÜRKSOY Kazakistan Temsilcisi Askar TURGANBAYEV’in katılımıyla Molla Penah Vagif yaratıcılığından söz ettiler. Panelinde şiirler söylendi.

Etkinlik Azerbaycan Devlet İrevan Dram Tiyatrosu’ndan Zülfiyye İSMAYILOVA ve Türkiye’den Halk Ozanı Aşık Selahattin DÜNDAR’ın Şiir ve Müzik dinletisiyle son buldu.

Azerbaycan edebiyatının parlak siması Molla Penah Vagif’in doğumunun 300 yılı anısına düzenlenen etkinliğe kalabalık sanat, edebiyat camiası iştirak etmiş oldu.

1. Konuşmacı T.C.Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Hihat Gül

2. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasinov, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev’e “Molla Penah Vagif hatıra hediyesini takdim ediyor.

3. Panelden görüntü

4. Elnara Kerimova denetiminde TRT Ankara Korosu

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.