İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

MSÜ, YKS ve LGS için akıldaki sorular

A+A-

YKS ve LGS ‘de ter dökecek öğrenciler için sınav yaklaşırken ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) için MEB ise Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için koronavirüs önemleri kapsamında çalışmalarına devam etmekte. Öğrencilerin, velilerin zihinlerinde soru işaretleri kalmaması var olan soru işaretlerinin aydınlanması adına çalışmalar yürütülüyor. Güncel bilgilendirmeler yapılıyor.

ekran-alintisi-020.jpg

Sınavla ilgili sorular gün geçtikçe açıklığa kavuşuyor. Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın sorularını cevaplayan Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, kendisine yöneltilen "Koronovirüse yakalanan adaylar için bir çalışmanız var mı?" sorusuna ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "Sınavın uygulanacağı dönemde koronavirüs testi pozitif olan adaylar ÖSYM Başkanlığımıza başvurmalı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda bu adaylarımız yedek sınav binalarımızda sınava girebilecekler. Henüz böyle bir başvuru almadık." Cevabı ile eğitimci yazar Nuran Çakmakçı aracılığıyla tüm kamuoyu aydınlanmış oldu.

Öğrenci ve velileri aydınlatan bir haberi de, ÖSYM paylaştı, YKS VE MSÜ sınavıyla ilgili açıklama yaptı. ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) için başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen öğrencilerin, değişiklik taleplerinin 1 günlüğüne alınacağını bildirdi.

Duyuruda, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı bir ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar, sınav merkezi değişiklik taleplerini dilekçe gibi yollarla daha önce ÖSYM'ye göndermiş olan adaylar dahil, sınav merkezi değişikliği taleplerini, değerlendirilmek üzere 29 Mayıs 09.00-23.59 saatleri arasında 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresinden başkanlığımıza iletebileceklerdir." bilgisi paylaşıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları