Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Muhteşem zafer

A+A-

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde muhteşem bir zafere daha imza attı. Tebrikler Beşiktaş, tebrikler Şenol Güneş, tebriklerim bütün futbolculara. Çünkü onlar Türk futbolu adına bu tebrikleri hak ediyorlar.

İlk maçında Portekiz temsilcisi Porto’yu deplasmanda 3-1 yenerek grup maçlarına 3 puanla merhaba diyen kara kartal ikinci maçında Alman panzerlerini de dize getirerek bu maçtan da 3 puanla ayrılıp grupta liderliğini sürdürüp 6 puana yükseldi.

Beşiktaş Vodafone Park’ta Türk futbolu adına gurur dolu bir geceyi daha yaşattı bizlere. Karşısındaki takım disiplinli, genç, çok koşan ve çok mücadele eden bir Alman takımı idi adı RB Leipzig. Geçen sene Alman ligini şampiyon Bayer Münih takımının ardından ikinci sırada tamamlayarak Şampiyonlar Ligi’ne merhaba dedi.

Takım olarak genç olmalarına karşına çok koşan bir takımdı RB Leipzig. Yaş ortalamış 24 olan dinamik bir takımdan bahsediyoruz. 90 dakika boyunca sahada adım atmadıkları yer yoktu fakat tecrübe ve kalite eksikliği kendini hemen gösterdi.

Beşiktaş’ın futbolunun karşısında dün akşam RB Leipzig değil birçok Avrupa takımı olsa da aynı durum yaşanırdı. Çünkü Beşiktaş o kadar farklı bir futbol oynadı ki bunu izlemekten gerçekten gurur duydum ve mutlu oldum. Demek ki bizim takımlarımızda böyle futbol oynayabiliyormuş.

Hafta sonu oynanan Fenerbahçe ile oynanan derbi maçını düşünüce aradaki futbol gece ile gündüz kadar net. Beşiktaş o maçta ortaya koyduğu futbolla rakibinin kör dövüşüne ortak olmuş ortaya çıkan futbol değil adeta meydan muharebesiydi.

RB Leipzig karşısında ortaya konulan futbola bakınca iki takım arasındaki kalite farkını hemen görebiliyorsunuz. Beşiktaş deneyimli, tecrübeli ve kaliteli kadrosu ile bu grupta iddiayı ve sanırım bir üst tura çıkacak gibi duruyor çünkü gidişat onu gösteriyor.

Evet belki biraz yaşlı görünebilir Beşiktaş’ın kadrosu fakat kara kartal tecrübe ile yaşı harmanlayıp ortaya müthiş bir karma tablo çıkardı ve bu tablo başarıyı getirdi. Bu başarı Beşiktaş’ı 2 yıl üst üste şampiyon yaparak ödülünü zaten aldı.

Beşiktaş ile RB Leipzig’i karşılaştırdığımızda iki takım arasındaki tecrübe farkı bu sonucu ortaya çıkardı. Evet rakip takımda iyi mücadele etti fakat çok koşmakla, mücadele etmekle maçlar kazanılmıyor. Maçlar atılan gollerle kazanılıyor ve puanlar alınıyor.

Beşiktaş şimdi yolun yarısını geçti artık her şey kendi elinde ve kendi göbeğini kendisi kesecek. Başka takımların ne yaptığı ile ilgilenmeyecek. Yol uzun ve bu yolun sonu inşallah finale kadar uzanır diyerek bir kez daha tebriklerimizi Beşiktaş’a gönderiyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları