Nur İzci

Nur İzci

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Müslüman ve yılbaşı

A+A-

İslam'ın beş temel amacından biri dini korumaktır. Hepimiz Müslümanız elhamdülillâh. Ama hepimiz Müslümanlığımızın icabını yaşamıyoruz maalesef...

Hristiyanlar’ın 25 Aralık’ta Hz. İsa'nın doğumuna dair gerçekleştirdiği etkinlik olan Noel Bayramı bizim gibi Müslüman toplumlarda artık görüp kutlanmaya başlanması ne acı değil mi? Hiç düşünüyor muyuz? Acaba onlarda bizim dini ve milli bayramlarımızı, mübarek gün ve gecelerimizi önemseyip kutlayamaya değer buluyorlar mı?

Biz Müslümanların takvimi Hicri Takvim’dir yani Ocak ayının birinci günü bizim için miladi bir değişiklikten başka bir şey ifade etmemesi gerekiyor. Fakat toplum olarak o kadar benimsemişiz ki kırk yıllık çam şimdi Noel ağacı her yerde yılbaşı temalı etkinlikler AVM’ler de yılbaşına özel çekiliş ve indirimler, yılbaşı denilince akla ilk gelenlerden biri de hediye. Çünkü, neden insan dini bayramlarında ya da mübarek gecelerimizde hediye almak yerini batıya ait bir etkinlikte alır ki… Neden öylesine içinden geldiği için almaz da yılbaşına ithafen çeşitli çekilişlerle hatırlar ki insan ailesini veya arkadaşını.

Onlara benzemek için o kadar çok büyük uğraşlar peşindeyiz ki resmen aylar önce hazırlıkları ve telaşı başlıyor biz Müslümanız unuttunuz mu? Neyi böyle sevinçle, coşkuyla adeta delirircesine karşıladık başka…

Diyanet İşler Başkanlığı’nın bu hafta camiler için hazırladığı Cuma Hutbesi'nde yılbaşı konusuna şöyle değinildi; “Kendini ve yaradılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” sözleri bütün cemaate okundu.

Peki bize yakışmayan bu kutlamalar için neden hala bir uğraş peşindeyiz. Neden farklı bir toplumun kutlamalarına kendimizi dahil hissedip kültürümüzü birkaç saatliğine unutuyoruz? Zaman artık o kadar hızlı ki farkındaysanız yetmiyor başka dünyalara ait yılbaşı kutlamasıyla bu birkaç saatimizi israfa dönüştürüyoruz. İyiliklerimizi, kötülüklerimizi düşünüp hayatımızın muhasebesini yapacağımız saatlerde hiç emek harcamadan zengin olmak düşüncesiyle kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla zamanımızı heba etmek ne kadar üzücü.

Hani rızkı yalnızca ALLAH verirdi? Bize sayısız nimetler veren Rabbimize hamd ile geçireceğimiz bir ömür için yeterince geç kaldık. Zaman, zamanı verene harcanmalı diyerek yazımı sonlandırıyorum. Rabbim hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan korusun bizleri, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi nasip etsin.

Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları