Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MUTLU EVLİLİĞİMİZ

A+A-

Öncelikle, Başta tevbeye sadık olunması şeytan fiilerine karşı cihadı, sabah ve yatsı namazını full camide erkeğin kılması, her türlü oyun oyunu, filmi malayaniliği terk etmesi,

• 1. Bütün hal ve hareketler İslami olamalı. Hayat "şeytanın adımlarına" göre, değil Allah'ın (cc) ahkamına göre düzenleyeceğiz. Allah (cc) Kur'an'da; "Kim İslam'dan başka bir din ararsa, ondan bu din asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette en büyük zarara uğrayanlardandır. " (Ali-İmran_85) Biz bunlardan olmamalı..

2. Eşya ve altın olarak size hiçbir şart koşmamalı. Paranın hiçbir önemi olmamalı ama geçimin, namerte muhtaç olmaması için ekonomik kazancın helal yoldan elde edilmeli. Zaruri olan eşyaları önemlidir. Zira Allah Resulü dünya malına hiç önem vermemiştir. Bir hadisi şerifleri şöyledir: "Ashabtan Abdullah bin Mesud diyor ki; Resulullah'ın yanına girdiğimde bir hasır üzerinde durduğunu ve üzerine uzandığı için hasırın vücudunda iz bıraktığını gördüm. Bunun üzerine dedim ki; Ya Rasulullah! Sizi hasırdan koruması için bir yaygı, döşek getirsek olmaz mı? O da bana şöyle buyurdu; "Benim dünya ile ne ilgim var? Benim dünya ile aramdaki ilgi; bir süvarinin gelip, bir ağacın altında bir süre dinlendikten sonra, atına binip devam etmesidir. "Ve sonra şöyle dua etti; "Allah'ım Muhammed'in çoluk-çocuğunun yetecek kadar eyle" dedi.

• 3. Eşyaya hizmet için yaratılmadığımızı, eşyanın insana hizmet etmesidir. Eşya ihtiyaç kadar olmalı, israf yapılmamalıdır. Zihindeki ve tatbikat planımdaki en uygun dekor, Resulullah'ın evinin dekorudur. Allahu Teala bir ayetinde; "Dünya hayatı bir oyundan ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise sakınacaklar için elbette daha hayırlıdır. Hala aklınız başınıza gelmeyecek mi?" (En'am-32) demiyor mu? Meşhurdur, Hz. Ali'ye dünya nedir? diye sormuşlar, demiş ki; " Sizi, Mevla'dan alıkoyan her şeydir. "

Evliliklerde de, Mevla'dan uzaklaştırmaktan ziyade, Mevla'ya yaklaştırmalıdır.

• 4. İslam'a göre ve İslam'a uygun düğün yapmak olmalı. Allah rızası ve Peygamber Sünneti için evlenilmesine, düğünün ve gelinlk ve damatlığın buna uygun olmasına dikkat etmeli..

• 5. İslam'dan taviz vermemeli İslam'ı en iyi şekilde bilinmeli, ve hayata uygulanmalı.

• 6. Evlilik sonra da, Günde en az üç saat Ku'ran ile ilgili. tefekküre devam etmeli. Allahu Teala, Ali-İmran suresinde mealen şöyle buyuruyor; "Sizden öyle bir cemaat bulunmalıdır ki; (onlar herkesi) hayra çağırsınlar. " Biz bu cemaatin insanı olmaya çalışılmalı.

• 7. Eş izni olmadan hiçbir yere gitmemeli. Eşlerde de sadakat isterim. Gece 12'lere kadar kahvede, futbol maçında şurda-burda gezen bir eş olmamalı.

• 8. Hatalar güzelce makul bir dille anlatılmalı bir başkası duymamalı..

9. Eşit saygı . Kendi aile efradınıza nasıl saygı göstermemi istiyorsanız, ben de sizden aynı saygıyı aileme göstermenizi isterim.

• 10. Evimiz bir ilim yuvası olmalı. Her akşam en az 1 saat fıkıh, tefsir ve dini kitaplardan ders yapmayı ve evde kim varsa onların da derslerine iştirak etmelerii sağlanmalı.

• 11. Dertler aramızda paylaşmalı. Onun her zaman can yoldaşı, dert ortağı olmalıyız.

• 12. Adalet le yaklaşılmalı.. benim aile efradını, kendi ailesi için benim tarafımı tutmamalı. Haklı kimse doğru söylenmeli..

• 13.Yapılacak işleri en iyi şekilde yapmalı. Küçük hataların büyümemesini, hataların İslam'a uygun şekilde söylenmesi olmalı.

• 14.Helal-haram çizgisine dikkat edilmeli.

• 15.Kılık-kıyafette de İslam'a riayet edilmeli.

• 16.Evin rızkını helal yoldan sağlamalı, bir sıkıntı ve darlık çekeilirse Allah için sabreder,iyi niyetimin suistimal edilmesine dikkat etmeliyiz.

• 17.Saygıda bağlılık. Namaz ve Allah'ın farz kıldığı emirlerde salih amel de yarışılmalı.

• 18.Hayatlarımız Allah'ın dinine adanmalı.. Bu uğurda uğrayacağımız hakaret, kötüleme, ayıplama, işkence, zulüm ve hatta cezaevi bile hadiselere sabretmeyi ve birbirimize sabrı tavsiye edip destekçi olmalıyız.

Allah'ın Resulü'nün ve Ashabı'nın çektiği çileler malumdur. . . "Sahabe artık zulüm ve işkenceden usanıyor ve Resulullah'a gelerek, müşriklere beddua etmesini istiyor. Resulullah;'Sizden önceki Müslümanların vücutları kemiklerine varıncaya kadar demir taraklarla taranarak elleri koparılırdı. Bu onları, dinlerinden vazgeçiremedi. Başları, saç ayrımından testere ile ikiye biçildi. Onlar yine dinlerinden vazgeçmediler. 'diye onları teskin etti. İşte biz de birbirimize destek olmalı yapılan her türlü zulme beraber göğüs germeliyiz.

• 19. Eşler bir birini tamamlamalı ve eksiksiz bir İslam yaşantısı sergilemeli.

• 20.Her şeyin tatlılıkla olmasını. Olayların büyütülüp dışa yansımasından ziyade, aramızda ayet ve hadisler ışığında halletmeli.

21.Yaşamı Allah yoluna tercih etmeli. İslam adına çalışmalı,. Allah yolunda yarışmalı, eğer olursa çocuklar onların yanında örnek anne ve baba olmalı, Allah' c.c. emaneti olan çocuklara sahabe hayatına benzer model hayat göstermeli. Allahu Teala bir ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor Tevbe-24). Bu ayetin muhatabı olmalıyız.

• 22.Mihir olarak ahireti kazandıracak ilimlerle hayatı süslemeli ömrü tamamlamaya ilmi anlatmaya hac zamanı hacca gitmeyi mihir olarak düşünülmeli

Ağır maddi şartlarla problemlerle bunaltılmamalı, 'Bunlarda ne var canım, kolay! yaparız!'diyip de hafife alınmamalı.

       Maddi taleplerde bulunulmamalı iyi niyet de suistimal edilmemeli.

Büyük sıkıntılarla alınan eşyaları bir gün satmak zorunda kalınabilir. İflas olabilir. Çok zenginken, fakir olunabilir o günlerde, insanın maddi-manevi dünyasının karardığı zamanlarda dünyanın gerçek yüzünü ve mahiyetini bilen dindar ve bilgili eş imdada yetişmeli mücadele etmeli ve bu sorumluluğu kaldırabilecek İslami ahlaka sahip olunmalı.

Kurulacak yuvanın İslami yuva, İslami müessese olması yuvada İslami eğitim olmalı ve o yuvada zamanın Firavun ve Nemrutlarına meydan okuyacak Musalar ve İbrahimler yetişmelidir.

• Evliliğe sonsuzluk manasını kazandıran iman sırrına vakıf olmuş bir gençlik, bu şartları sunduğu ve çok mutlu ve istediği gibi bir yuva kurmanın huzurunu yaşamaktır.

• Mutluluk ve huzur dolu yuvalar temennisi ile,

SELAM VE DUA İLE.,!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.