Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Mutluluk Veren Bilgi

A+A-

Bilgi, uçsuz bucaksız bir derya denizdir. Bilginin yaşı dünyanın yaşı ile eş değerdir. İnsanlığın var oluşundan bugüne gelene dek bilgi kavramı her yerde, her farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Bilgi denilince akla kişisel yetenekler, sezgiler, düşünceler, tecrübe ve yetkinliklerin yardımıyla ortaya çıkan bir düşünce ürünü gelmektedir. Mutluluk veren bilginin ise bilgi kavramıyla eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bilge insanlar, bilge olmaya aday insanlar bilgi elde ettiklerinde mutluluk duyarlar. Mutluluk veren bilgi insanlığın ve insanların nasıl olması gerektiği hakkında öneriler sunmaktadır. Yusuf Has Hacib yüzyıllar önce insanlığa bir öğüt niteliği taşıyan bu bilgileri Kutadgu Bilig adlı eserinde yani "Mutluluk Veren Bilgi" adlı eserinde bunları açıklamıştır. Bir sözünde; "Ey asil insan! İnsanlığı elinden bırakma; insanlığa karşı daima, insanlıkla muamele et." sözüyle iyinin, doğrunun, ve ahlâkın bu şekilde kazanılıp devam ettirileceğini ve sürdürülebileceğini belirtmiştir. Yine bir sözünde; "Gurur ile insan göğe yükselmez. Alçak gönüllü olmakla da iş bozulmaz. Gurur faydasızdır. O insanları kendinden soğutur. Alçak gönüllülük ise insanı yüceltir." diyerek insanlara mutluluğa nasıl ulaşacakları hakkında yol göstermiştir.

Yıllar önce atalarımızın böylesi güzel konuları dile getirmesi elbette bizlere her zaman ışık tutmuştur ve tutmaya da devam edecektir. Bunlardan en güzel örnek olarak Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk beyefendinin yakın zamanda yaz tatiline ayrılan gençlere vermiş olduğu öğütlerdir. Kendisinin yapmış olduğu bu öğütleri bana mutluluk verdiği için bu yazımda bahsetmek istedim. İlk bakan olduğu zaman da kendisinden ümitli olduğumuzu yazılarımızda belirtmiştik ve Ziya hoca o günden bugüne kadar bizleri hiç yanıltmadı... Ziya hocanın gençlere vermiş olduğu tavsiyeleri kısaca gözden geçirdiğimizde geçmişin çocukluğuna ve gençliğine atıf yaptığını açıkça görüyoruz. Gelişen ve değişen dünyada hep eskiye özlem duyan insanlar olarak sokaklarda çocukları göremeyişimiz, çocukların teknolojiye karşı aşırı ilgi göstermeleri gibi nedenlerden dolayı olacak ki Ziya hoca, hem çocukları önerileriyle geçmişin çocukluğuna götürürken hem de iyi bir birey olmanın başlangıç adımlarını attırmaya çalışmış... Ayrıca sorumluluk alma bilincini, büyüğe saygıyı küçüğe sevgiyi, kültürü, yardımlaşma ve dayanışmayı aşılamaya çalışmış... Bence ailelerin Ziya hocaya kulak vererek onun öğütlerini çocuklarının kulaklarına küpe yapması gerekir. Elbette ailelerin bir çoğu da bu önerilerin farkındadır, buna herhangi bir eleştirimiz yok fakat bir eğitimcinin ve bakanın bunları söylemesi insanlar nezdinde daha değerli ve önemsenesi bir durumdur. Ayrıca Sayın bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk hoca her bir insanın " bir değer" olduğunu her platformda vurgulamaktadır.

Atalarımızdan aldığımız öğütleri devlet büyüklerimizin bizlere yansıtması bizleri hem gururlandırmakta hem de mutluluk vermektedir. Aslında mutluluk veren bilgi insanın kendi içerisinde saklıdır. Her bir insanı bir değer olarak görürsek ve onu biz eğitimciler olarak kazanmaya çalışırsak hem iyi insanlar çoğalacak hem de yüzyıllardır olduğu gibi bilgi mutluluk vermeye devam edecektir...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları