Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ne diyorsunuz?

A+A-

İnsanlar neden muhalif olurlar ya da muhalefet yaparlar? Katılmadığın ya da fikrin olduğu konularda muhalefet yapmak güzeldir ama bilmeden yapanlar o kadar fazla ki, bu da ne demek istiyor diye kala kalıyorsunuz.

Ey CHP Muhalefetiniz kime?

Kişilere mi muhalefet?

Davranışlara mı muhalefet? 

Fikirlere mi muhalefet? 

İktidarın kendisine mi muhalefet?

İcraata mı muhalefet? 

Muhalif olmak için mi muhalefet? 

Bugün gerçekten de öyle CHP muhalefet olmak için muhalefetlik yapılıyor. Çok partili döneme geçildiği günden beri bu ülkede muhalefetlikten hiç kurtulmayan bir siyasi zihniyet var.

Bu siyasi zihniyetin işi her şeye karşı olmak… Her şeyi okeylemeye bilirsiniz. Bunu yaparken de bir alternatifiniz olmalı. Karşı olduğunuz bir şeyin neden karşı olduğunuzu gösteren fikriniz olmalı.

Fikriniz birikiminiz yoksa neden muhalefetlik edersiniz. Bugün her şeye karşı ana muhalefet partisi CHP var. CHP’li Siyasi parti başkanlarına muhalif olmak huy olmuş.

Gelen de, gidende, ölende aynı huyu tekrar etmişler. Ülkeye yapılan tüm yatırımlara karşı olmuşlar. Bugünde ayını karşı oluşların devam etmekteler.

İktidar partisinin yaptığı yapmak istediği birçok yatırımlara hep karşıyız diyorlar. İktidarın tüm yatırımlarına karşı oldular, en çokta kullananlar kendileri oldular. 

İstanbul Hava Alanına…

Boğaz üzerine yapılacak Orhan Gazi Köprüsüne…

Yavuz Sulatan Selim Köprüsüne…

Avrasya Tüneline, Marmaray deniz altı geçişine…

Yüksek hızlı trenlere…

Yapılan oto yollara, duble yollara, viyadüklere, tünellere.

Aklınıza gelen tüm yatırımlara karşıyız dediler.

Dediler de dediler. Muhalefetin en çok karşıyız dediği ikinci kanal İstanbul’un temel atılışına da karşı.

CHP’liyiz biz ülkenin en eski partisiyiz. Biz Atatürk’ün kurduğu, İsmet Paşanın muhalefet etiği partiyiz diyenler. Atatürk döneminde çakılmış çivilerden bahsetmeyi.

CHP olarak seksen yıldır hangi projede varsınız. Bırakın Atatürk’ün arkasına sığınmayı. Neden karşısınız halka onu anlatın. İstanbul kanalı neden sizleri bu karda rahatsız ediyor.

Rusya sizler kadar gerilmiyor. Birlerinin ağzı mısınız? Bunu neden söylemiyorsunuz.

CHP’nin muhalefet olduğu kadar Karadenize sınırı olan ülkeler rahatsız değil. İstanbul un deniz trafiği azalacak deniyor, ikinci boğaz yapılıyor İstanbul yeniden cazibe merkezi oluyor buna muhalif olan kim CHP.

İstanbul kanalında geçecek gemilerde ücret alınacak deniyor rahatsız olan muhalefet. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu genel başkanı gibi karşıyım da karşıyım diyor.

Kanal İstanbul’a karşısınız da alternatifiniz ne o zaman. Samsun’dan Adana’ya kanal mı döşeyeceksiniz. Biz iktidar olursak Samsun’da Adana’ya kanal yapacağız ve Anadolu’yu cennet vatan yapacağız mı diyorsunuz?

Anadolu’da İstanbul’a göçü durduracağız mı diyorsunuz? Ak denizle, Karadeniz’i buluşturacağız mı diyorsunuz. Ne diyorsunuz, Allah aşkına, proje sunuda halk bilsin?…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları