Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ne rektörmüş be…

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversitelere rektör atamalarını onayladı ve birçok üniversiteye rektör atandı. Bunlardan birisi de Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Melih Bulu.

Melih Bulu rektör olarak atandı kıyamet koptu. Bu adam nasıl rektör olarak atanır, bunun vasfı yok, bu adam bu üniversiteye layık değil. Daha neler neler orasını hiç yazmıyorum merak edenler girip internetten bakabilir.

Melih Bulu’yu tartışırsın, akademik kariyerini eleştirirsin bunlar olabilecek şeyler. Ama bizden olmayan, bizim kafadan olmayan, bizim görüşten olmayan biri bize rektör olamaz diyorsun ve bu hakkı kendinde buluyorsun.

Çok tartışılan dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de rektör atamaları yaptı ve öyle atamalar yaptı ki akıllara zarar. İnternette bir araştırma yaptım Sayın Sezer yetkisini kullanarak nasıl rektör atamış gerçekten insan şaşkınlığa uğruyor.

Sayın Necdet Sezer zamanında Kastamonu Üniversitesi'nde 15 oyla birinci olan Prof. Dr. Mustafa Safran yerine, sadece 2 oy alan Bahri Gökçebay'ı rektör olarak atamıştı. İşte düşünün durumun vehametini ve içler acısı halini.

Bunun gibi çok atama var. Necdet Sezer en çok oy alanı değil kafasına göre, kendine siyasi görüş olarak yakın bulduklarını rektör olarak atamış. Peki o zaman neden sesiniz çıkmıyordu, neden bu kadar yaygara koparmıyordunuz?

Recep Tayyip Erdoğan, rektör atayınca olmaz istemeyiz. Yahu Sezer atayınca oluyor da Erdoğan atayınca mı olmuyor. Peki buna destek veren başta ana muhalefet partisi CHP’ye sormak lazım neden zamanında Sezer’in yaptığı atamalara karşı çıkmadınız. Onun için samimi değilsiniz ve samimi gelmiyorsunuz.

Öğrencilerin orada bilinçli olarak ortamı germek yeni bir gezi kalkışması başlatması için destek veriliyor ve bu protesto yapan grubun içinde öğrenciler azınlıkta. Valilik açıklamasında göz altına alınanların çoğu yasadışı terör örgütü üyesi ve marjinal grupların temsilcisi.

Anlayacağınız hakkını arayan öğrenciler değil, yeni bir kaos yaratmak için özellikle oraya yönlendirilen gençler. Bunlara destek veren Amerika’dan bir açıklama gelmiş Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili.  ABD Dışişleri Bakanlığı diyor ki Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen protesto gösterileriyle ilgili kaygı duyulduğunu belirtti ve bu çerçevede LGBT topluluğuna karşı sergilenen söylemi kınamış.

Irkçılık yapan siyahi vatandaşları acımasızca öldüren Amerika kalkmış bize demokrasi dersi veriyor. Yahu siz kimsiniz dünyaya demokrasi götürecek en son ülke sizsiniz. Sizin demokrasi götürdüğünüz yerde kan, gözyaşı ve sefalet eksik olmuyor. İşte siz bu kadar demokrasi seversiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları