Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Neden bu nefret?

A+A-

Malum büyük tartışmalar yaratıp büyük fırtınalar koparan 23 Haziran İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi nihayet sona erdi. Başta dünya sonra biz kurtulduk. Neden dünya diyorum biliyor musunuz?

Bizden daha meraklı olanlar, bizden daha ilgili olanlar ve bizden daha çok beklenti içinde olan onlar olduğundan dünya dedim. Başta Amerika, sonra Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesi seçime biz değil de sanki onlar giriyormuş gibi her türlü spekülasyonu ve yorumu yaptı.

Neticede kazasız belasız atlattık ve Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu yaklaşık yüzde 54 oy alarak başkanlık yolunda çekiştiği Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım’ın on puan önünde başkanlık seçimlerini kazandı. Hayırlı uğurlu olsan diyelim inşallah İstanbul için hayırlı olur ve İstanbullular verdikleri oylar için pişman olmaz diye umutlu olalım.

Seçim biter bitmez kutlamalar başladı ve başlaması da çok doğal. Çünkü 30 sene sonra ilk kez üç büyük şehirde CHP’li belediye başkanları görev yapacak. Zaten İzmir uzun yıllardır CHP’de onu saymıyorum. Ankara ve İstanbul bu iki şehrin uzun bir aradan sonra el değiştirmesi elbette çok konuşulacak ve çok tartışılacak.

Bu sonuçlar inşallah o şehirler için güzel olmak zorunda çünkü verilen sözlerle benim anladığım bu. Eğer güzel olmazsa bir sonraki seçimde geldikleri gitmeleri işten bile değil. Çünkü söz vermek kolay yerine getirmek çoğu zaman kolay olmuyor ve olmaz da. Karşınızda seçimi kaybetmiş bir hükümet var ve size ne kadar destek verir bunu kestirmek güç.

Bu girişi ve bilgileri sizinle paylaştıktan sonra benim asıl gelmek istediğim konu gerçekten üzücü ve insan onuruna yakışmayan hareketler. Kendine insanım diyen “İNSANCIKLAR” bu zavallılar ne yazık ki hangi kesimden hangi partiden olursa olsun gerçekten zavallılar.

Seçim bitmiş vatandaşlar kutlama için sokaklara çıkmışlar gelmişler caminin önüne camiye karşı şampanya patlatıp, çığlıklar atarak seçim zaferini kutluyorlar. O şampanya patlatan ve onu alkışlayanlara sormak lazım sizin camiyle, Müslümanlarla derdiniz nedir? Siz neyin peşindesiniz, neyin kutlamasını yapıyorsunuz? Ahlaksızlıkta sınır tanımıyorsunuz. Zaferinizi kutlayacak bar, pavyon ve meyhane kalmadı da camilerin önüne gelerek naralar atıyorsunuz. Allah sizi bildiği gibi yapsın ne diyeyim.

Öte yandan kamyonet kasasına doluşmuş içki kasalarını açıp hem içiyor hem naralar atıp etrafı rahatsız ediyorsunuz. Trafiği tehlikeye sokuyorsunuz diyenlere şişe fırlatıp, küfürler ediyorsunuz. Siz kimsiniz ve buna ne hakkınız var. İçeceksen gidersen adam gibi oturur içer zaferini kutlarsın sevinirsin sana karışan mı vardı şimdiye kadar. Neden içtin diyen mi vardı bu zamana kadar.

Önceki gün İstanbul Metroso’nda bir video çekilmiş ve sosyal medya üzerinden yayınlandı. Orada “MEDENİ VE MODERN” giyinmiş bir hanım yanındaki başı kapalı kadına “KARA FATMA” diyerek hareket ediyor. Kendisine tepki gösteren ve böyle konuşamazsın buna hakkın yok diyen insanlara da çıkışıp, “Burası Türkiye Cumhuriyeti, burası özgür bir ülke, istediğimi konuşabilirim” diyerek onlara cevap veriyor.

Evet burası özgür bir ülke ve her vatandaş özgür. Kendisine göre başı açık olanlar özgür kapalı olanlar gerici ve bu ülkede yaşamayı hak etmiyor. Özgürlüğü kendisine göre yorumluyor gelen tepkiler üzerine avazı çıktığı kadar bağırarak üste çıkmaya çalışıyor. Şimdi gel de buna bir yorum yap ve güzel şeyler söyle.

Yahu sizin seçimin bitmesinin ardından başlayan öfke ve kininizin nedeni nedir? Sizin derdiniz nedir? Sizin alıp veremediğiniz nedir? Gerek sosyal medya üzerinden gerekse görsel ve yazılı basından paylaştığınız haberlerle, yorumlarla ve sözlerle neden insanlara hakaret etmeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz.

Size bu kadar yetkiyi özgürlüğü kim verdi? Bu ülke sadece size mi ait? Senden olmayan, senin gibi olmayanın bu ülkede yaşamaya hakkı olmasın mı? Senin gibi “MEDENİ VE MODERN” giyinmediği için mi bu nefretinin ve kininin nedeni ben asıl onu merak ediyorum?

Sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.