Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Neden kapatıyorsunuz?

A+A-

EYÜP KARA

Yolumun üzerinde olan Ulus 100. Yıl Semt Polikliniği zaman zaman çeşitli sağlık nedeniyle uğradığım bir sağlık kuruluşu. Ne zaman gitsem ne bir sıra, ne de sıra bekleyen birilerini görürüm. “Gidin muayene olun çıkın” desem yeridir.

Sanırım benim gibi uğrayan ve sağlık hizmeti alan bütün gerek Ankara’nın değişik semtlerinden, ilçelerinden gelenler olsun gerekse ününü duyup mutlaka gelmek istedikleri mükemmel doktorların olduğu gerçek sağlık hizmetinin verildiği bir poliklinik. Siz bakmayın semt polikliniği yazdığına aslında tam teşekküllü hastane desem yeridir.

Uzman kadrosu ile verdiği kaliteli sağlık hizmeti ile gerçekten her türlü takdir ve tebriği hak eden bir kurum Ulus 100. Yıl Semt Polikliniği. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmayı düşündüğü Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında yıkılması planlanan Ulus 100. Yıl Çarşısı’nın içindeki bu sağlık kuruluşu kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Anlamadığım niye her yeri kentsel dönüşüme sokup yıkmak zorundayız. Bazen inanın aklım almıyor. Yahu burası bir sağlık kurumu ve insanlara sağlık hizmeti veriyor ve onları sağlığına kavuşturuyor. Daha da yardımcı olup bir eksiği, bir ihtiyacı olup olmadığını niye sormuyorsunuz da kapatma yoluna gidiyorsunuz.

Gittiğimde gördüğüm manzara şu. Hastaların çoğunluğu yaşlı ve kıt kanaat geçinen insanlar ve buraya tek vasıta ile gelip muayene olup evlerine dönüyorlar. Bunu bu yaşlı insanlara neden çok görüyoruz? Neden onların daha kolay sağlık hizmeti almasını engelliyoruz. Bizim derdimiz nedir “üzüm yemek mi, yoksa bağcıyı mı dövmek mi?”

Bu kabul edilir bir durum kesinlikle değil. Buraya gelen hastalar buranın kapanması halinde gidip hastanelerdeki kuyruklara yeni kuyrukları eklemek olacaktır. Başka bir işe yaramaz ve doktorların işini biraz daha zorlaştırıp hastalara daha az vakit ayırmaktan başka neye yarar kapatmak.

Bırakın kapatmayı burası ve burası gibi poliklinikleri yaşatmak ve hastalarımızın hayatlarını kolaylaştırmak zorundayız. Devletimizin görevi bu değil mi? Buradan SAĞLIK BAKANLIĞI’na sesleniyorum. Lütfen gidin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile görüşün ve bu soruna bir çözüm bulun ve burayı kapatmaktan vazgeçin. Yazıktır günahtır her şeyi, her yeri kapatmak, yıkmak zorunda değiliz bir kez olsun vatandaşın sesine kulak verin.

Öte yandan aynı İşhanı içerisinde burayı yıkmak ve tahliye etmek isteyen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta birimleri burada bulunuyor. Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı da yine aynı bina içerisinde emekli olan ve sıkıntılarını dile getirmek isteyen muhtarlara hizmet veriyor.

Daha önemlisi aynı İşhanı içinde çok önemli bir sağlık hizmeti veren 75.Yıl Ağız ve Dış Hastanesi Semt Polikliniği de bulunuyor. Diğer hastanelerde muayene olmak ve ağız diş sağlığına kavuşmak isteyen birçok hastanın ilk adresi yine bu diş sağlığı merkezi oluyor. Diş sağlığı için gelen vatandaşlar buranın kapatılmasının son derece yanlış olduğunu söylüyorlar.

Netice buraya sağlık hizmeti almak için gelen bütün vatandaşlar devletin böylesine güzel sağlık hizmeti veren kurumları kapatmak yerine yaşatmasını ve daha kaliteli hizmet vermesine yardımcı olmasını istiyorlar. Devletimiz de vatandaşının sesine İnşallah kulak verecektir…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.