Uğur Böceği

Uğur Böceği

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nedir bu ek gösterge!

A+A-

UĞUR BÖCEĞİ

Memur ve memur emeklileri için ek gösterge nedir? Ek göstergedeki bu artış memurlar için ne ifade ediyor. Onu sizin için araştırdım ve yazdım.

Ek gösterge, devlet memurunun maaşının hesaplanmasında önemli veridir. Ek gösterge, maaş hesaplamasında ise en önemli faktörlerden biri olarak göze çarpıyor. Bu emekli memur içinde aynı! Çünkü aynı veriler emekli olan kişilerin maaş hesabı içinde geçerli bir veri.

Ek gösterge değişikliği ise 2200 ve 3000 ek göstergesi olanların ek göstergelerinde bir değişim söz konusu. Söylenen bilgilere göre de tasarı 1,5 milyon memuru kapsıyor. Daha önce emekli olmuş diğer memurlarında maaşında artış olacak. Tasarıda şuan çalışan memur ve emekli olanlardan sınıfı; öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi, tekniker ve diğer idareciler var.

Kısacası ek göstergesi 3000 olan polis, öğretmenin yanı sıra ek göstergesi 2200 olan hemşire, din görevlisi, tekniker ve idareciler. ( Çünkü 2200 – 3000 ek göstergede çalışan kesim bu meslekleri içeriyor).

Özellikle emekli maaşında 2200 ve 3000 ek göstergeli memurların emekli olduklarında maaşlarında çok önemli düşüşler yaşanıyor. Bu sebeple emekli olamayan memurlar var.

Çünkü emekliliği gelmiş hatta emeklilik zamanı geçen memurların hak kayıpları sebebiyle emekli olamıyorlar. İşin garibi emekliliği yaklaşan, geçen memurlarımızın çocukları büyümüş. Dolayısıyla masrafları daha fazla. Bu çocuklar ya üniversitede okuyor ya da evlilik çağına gelmiş evlenecekler. Bazıları da eğitimlerini tamamlamış ve iş kurma gibi aşamasındaki gençlerin babası veya annesi.

Kısacası şu an hayatlarındaki masrafın en fazla olduğu dönemdeler. Bu sebeple halen yüz binlerce emekliliği gelmiş memur maalesef çalışmaya devam ediyor.

Bu memurlarımız emekli olmayınca da mevcut kadrolar boşalmıyor. Yeni memur alımının kadrosuzluktan dolayı yolu kapanıyor.

Bu uygulama ile emekli maaşlarında en az 430 ile 600 TL. civarında artış beklenirken emekli ikramiyesinde de 20.000 TL'den aşağı olmamak üzere artış bekleniyor.

Hatta bazı kurumlarda işçilerin ve memurların beraber çalıştığı işletmelerde, memurlar emekli olduklarında amiri oldukları kamu işçilerden daha az maaş aldıkları da maalesef bir gerçektir. Bu uygulama ile emekliliği gelmiş ek göstergesi 2200 ve 3000 olan kişiler ek göstergeleri 3600'e çıkmasından dolayı maaşlarında artış olunca birçoğu emekli olacaklardır. Sonuç itibariyle yeni memur adaylarına istihdamın yolu da açılacaktır.

Maaş artışı kamu işçilerinin emekli maaşı kadar artmasa da; ek gösterge artışının 3600 sevindiricidir. Çünkü 2200 ve 3000 ek gösterge maaşlarda bir şey ifade etmiyor. Daha önce polislerin ek göstergesi 2200’den 3000 artması ile sadece 50 TL gibi bir artışa tekabül etmişti. Bu sadece polislerde hayal kırıklığına sebep olmuştu. Çünkü 2200 ek gösterge ile 3000 arasında memur emekli maaşında sadece 50 TL artışı getiriyor.

İktidar ve muhalefetin gündeminde olan bu durum için; memurlar özellikle seçim öncesinde bu hakkın verilmesi konusunda büyük bir beklenti içindeler. Geçenlerde memura ikramiye konusunda da BBC ye açıklama yapan. Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının neticelenmesini seçim öncesinde memurlar bekliyor. Ek gösterge artışı ise hem memur hem de memur emeklileri tarafından seçim öncesinde beklenmektedir.

İnşallah ek gösterge artışı kısa zamanda bu beklentilerin karşılığını memurlarımız alır da, aileleri ile beraber mübarek ramazan bayramında çifte bayram yaparlar.

Neden olmasın dimi. Hadi hayırlısı inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.