Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nedir kadınlara karşı bu şiddet

A+A-

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü adı altında her sene aynı günde “Kadına Şiddete Hayır” denilerek çeşitli kampanyalar, seminerler ve toplantılar aklınıza ne gelirse düzenleniyor sırf kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için.

Fakat kadına şiddetin kolay kolay önüne geçmek mümkün olmayacak gibi görünüyor. Nasıl olacak, nasıl çözülecek inanın bende bilemiyorum. İnsanlık dışı olan bu durum yürekleri yakıyor. Netice olarak ortaya çok vahim durumlar çıkıyor, aileler dağılıyor, çocuklar perişan oluyor.

Kadına şiddeti önleyelim de nasıl önleyeceğiz. Bunu kim yapacak devlet mi? Sanmıyorum devletimizin bunu önleyebileceğini. Çünkü onca yapılan seminere, verilen bunca eğitime rağmen yine de bir arpa boyu yol almış değiliz.

Önceki akşam Ankara’da tartıştığı sevgilisini göğsünden vurduktan sonra rehin alan saldırgan, intihar edeceğini söyleyip tehditler savuruyor ve etrafa kurşun yağdırıyor. Özel hareket polisleri bin bir dil dökerek saldırganı zorla ikna ediyorlar. Netice bir kadının daha bir erkek elinden ölümü. Ne acı değil mi? İşin sonunda ne oluyor dersiniz. Saldırganın elinden güçlükle alınan kadın olay yerinde hayatını kaybederken, zanlı özel harekat ekiplerinin çalışmasıyla etkisiz hale getirildi.

İki sevgili arasında araç içinde başlayan tartışma sokağa taşıyor, kendini hakim olamayan erkek müsveddesi “Seni kimseye yar etmem” diye bağırıp silahını ateşleyip kadını başından ağır yaralıyor. Sonuç kimse yanına yaklaşamıyor ve kadın orada hayatını kaybediyor. Ya sonrası… Ya sonrası yok bu işin. Zanlının annesi geliyor, oğlu geliyor zanlıyı ikna etmeye. Zor bela ikna ediliyor karakola götürülüyor. Bu zavallı yaratığın annesi ağlıyor kendini paralıyor yapma etme oğlum, silahı bırak evladım, bak geride bir oğlun var ona acı falan filan…

Erkek çocuğun eğitiminde anneler birinci derecede evlatlarının yetişmesinde başrolü oynuyor. Çünkü erkek evladı olan anneler oğluna toz kondurmuyor. “Paşam, aslanım” bunun gibi sözlerle egolarını yükseltip oğullarını bulutların üstünde büyütüyor.

Anneler oğullarının hayatlarına fazla müdahale etmiyor. Erkektir bir şey olmaz, erkektir çapkınlık yapsın ne olacak. Erkektir ona her şey yakışır, erkektir her şeyi yapar dedikleri için maalesef bugün erkeklerin kadına olan şiddetinin önüne geçilemiyor. En ufak bir tartışmada kaba kuvvet kullanıp sonuçları dönülmez yola girebiliyor.

Ne bekliyoruz ki erkek evlat etrafında dönen bir dünya yarattığımız için kadınlara şiddeti çok normal görüyor Anadolu kadını. Dikkat edin oğlunun evlendiği günün gecesi oğluna tembihte bulunuyor annesi oğlum ilk geceden dizginleri eline al azıcık döv ki sana itaat etsin. Bunu diyen anne sonra kız çocuğunun aynı şiddete maruz kaldığını anlayınca feryat figan ediyor. Neticede aynı erkeği de aynı kızı da yetiştiren bir anne. Ne bekliyoruz bilemiyorum.

Eğitimde fayda etmiyor, tembihte fayda etmiyor, cahili de dövüyor, üniversitede hoca olanı da dövüyor kadını. Yani bu işin eğitimle ilgili olduğuna çok inanan biri değilim. Dediğim gibi bütün iş ANNELERİMİZDE bitiyor. Bu işi çözerse onlar çözer.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.