Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nerede eskiler?

A+A-

Hani derdik ya hep nerede o eski bayramlar, nerede o eski ramazanlar diye... İşte durum tamda bundan ibaret... Çünkü görmediğimiz bir virüs hayatımızı alt üst etti. Sen neymişsin be koronavirüs dünyayı yıktın geçtin.

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Gözle görülmeyecek bir virüs dünyayı tepe takla etti. Allah’ın adaleti işte. Ne dostluk kaldı ne arkadaşlık, ne bayram, ne ramazan... Çünkü bir araya gelemediğimiz gibi adeta tokalaşmaktan bile kaçınır olduk.

İnsanları eve tıktı... İple çekilen şu bahar aylarını bile görmeyi yaşamayı nasip etmedi. Cenab-ı Allah böyle istedi. Bunda da elbette bir hayır vardır diyerek sabırla karşılayacağız.

Eskiden ramazanlarda sokaklar cıvıl cıvıl, insanlar neşeli huzur içinde olurdu şimdi sokaklarda insan, insanlarda neşe yok. Neden? Allah istedi diye...

Hani eski bayramlar derdik hep. Belki o eski bayramları da göremeyeceğiz bu sene...  Olsun seneye görürüz bizde. Belki seneye temizliği öğreniriz, büyüğe küçüğe saygıyı, bayram gezmelerinin önemini, bayramlaşmanın önemini seneye öğreniriz görürsek!

Sözün özü gelelim konumuza. Bir korona belasıdır aldı başını gitti. Ülkemde son 2 aydır, dünyada 3-4 aydır bu belayla uğraşıyoruz. Ama insanoğlu hala anlamamakla direniyor. Korona insanlığa bir şeyler öğretmek istiyor. Cenab-ı Allah bence dünyaya “silkelen kendine gel” diyerek bir nevi getirdi bana göre. Avrupa ülkeleri temizlenmeye başladı. Hani bizim yerlere göklere sığdıramadığımız... Her gün binlerce insanın öldüğü Amerika vatandaşına dağıtacak maske bulamadı mesela. Daha bunun gibi neler var neler.

Allah istesin bir anda dünyayı şekilden şekile sokar yok eder. Ama insanoğlu bunu halen anlamakta zorlanıyor. Her insan nefsine dur dese... Allah katında ibadetlerini yapsa dünya böyle bir şeyle uğraşmayacaktı bile...

Ama her şeyin hayırlısı vardır. Bunda da bir hikmet var. Önemli olan bu yaşadığımız zorlu günleri bu virüs belası geçince hemen unutmamak ders çıkarmak gerekiyor...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları