Cemal Kayı

Cemal Kayı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nereden nereye!

A+A-

Biz, seksen öncesi kuşağının gözde okullarından birisi; “Siyasal Bilgiler Fakültesi” idi. Bu okul dışarısı için Dış İşleri Bakanlığına Büyük Elçi, Konsolos, Ateşe gibi personel yetiştirirken, içerisi için ise geleceğin Valilerinin Kaymakamlarının, Mülkiye Müfettişlerinin, Maliye Müfettişlerinin Banka müfettişlerinin yetişmesini sağlardı... Önceleri, sadece bir tane olup o da Ankara’daydı. Daha sonra, İstanbul’da Siyasal Bilgiler Yüksek Okulu adında bir okul açıldı, seksen darbesinden sonra YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu) le birlikte hemen hemen her üniversitenin bünyesinde bir tane açılarak bu günlere gelindi...

Devletler kalıcı, hükümetler geçicidir. Kalıcı olan devlet yönetiminde “Liyakat” esastır. Üçüncü katiplikle başlayan dış işleri memuriyeti tıpkı bir merdivenin basamaklarının çıkılması gibi yavaş yavaş, sindire sindire, öğrene öğrene yaşaya yaşaya Ateşeliğe, Ateşelikten  Konsolosluğa, Konsolosluktan  Büyük Elçiliğe kadar uzanır... Mesleki bilgi, (Diplomatlık) imbikten süzülür gibi, süzülerek damıtılarak bir ömürle birlikte ancak kazanılır…

Bu “Büyük Elçiler, bu Konsoloslar” dışarda ülkelerini temsil ederler. Ülkelerinin çıkarlarını korurlar, görev yaptıkları devletlerle ilgili bilgileri, görüşleri ülkelerinin bağlı oldukları birimlerine gönderip,  bilgi görüş sahibi olmalarını sağlayarak ülkelerinin dış politikasına yön verirler... Devletçidirler, Milliyetçidirler, Atatürkçüdürler... Dışarda yaşamalarına rağmen yerlidirler, Millidirler...

Her biri mesleğinin doruğunda, ülkesinin hizmetinde büyükelçilik, elçilik konsolosluk vb. gibi görevler yaparken 1975 ile 1985 arası Ermeni Terör Örgütü elemanlarınca katledilen bu değerlerin ismini veriyorum.

Daniş Tunalıgil, Mehmet Baydar, Bahadır Demir, İsmail Erez, Talip Yener, Oktan Cirit, Taha Carım, Necla Kuneralp, Beşir Balcıoğlu, Ahmet Bener, Yılmaz Çolpan, Galip Özmen, Neslihan Özmen, Şarık Arıyak, Engin Sever, Reşat Moralı, Tecelli Arı, Savaş Yergüz, Cemal Özün, Kemal Arıkan, Orhan Gündüz, Erkut Akbey, Atilla Altıkat, Bora Süelkan, Galip Balkan, Dursun Aksoy, Cahide Mıhçıoğlu, Işık Yönder, Erdoğan Özer, Enver Ergün, Ömer Haluk Sipahioğlu, Sinan Yılmaz.

Bu hükümetle birlikte Dış İşleri Bakanlığının temayülleri de değişmiş, seçkin Dış İşleri personeli o dönemim Başbakanı tarafından monşerler diye aşağılanmıştı. Aslında o aşağılamalar bu günkü geldiğimiz yerin göstergesiydi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in “Yetersiz”  bularak atamalarını yapmadığı;

Feridun Sinirlioğlu, Ünal Çoköz, Uğur Doğan, Haydar Berk, Selin Kuneralp’la beraber birçok personelin atamaları o dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılmış, kendisinden önceki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in devlet temayülleri nedeniyle yetersiz görerek atamadığı bir çok dış işleri personelinde “Cevher” görmüş olmalı ki temayülleri alt üst etmiştir.

ABD vatandaşlığı ve laiklik karşıtı şovuyla ünlü Merve Kavakçı 26 Temmuz 2017’de Malezya Kuala Lumpur Büyükelçiliğine,  17-25 Temmuz olaylarında adı geçip görevden azledilen Egemen Bağış, 20 Eylül 2019 tarihinde Çekya Prag Büyükelçiliğine, Alman vatandaşı olup, Alman Yeşiller Partisi Milletvekili iken Türkiye’yi “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI” ile suçlayarak, yasa tasarısı hazırlayan aynı zamanda 1 Mart 1977 tarihinde İstanbul’da bulunan Adana Yurdunu bombalanarak ülkücü öğrenci Mustafa Erol’un ölümünden sanık, Ozan Ceyhun, 20 Şubat 2020 tarihinde Avusturya Viyana’ya Büyükelçi olarak atandılar… Böylece Dış İşleri Bakanlığı’nın misyonunun da değiştiğine şahit olduk.

Alman Yeşiller Partisi Milletvekili iken, “Sözde Ermeni Soykırımını” sık sık gündeme taşıyıp, bununla ilgili yasa tasarısını Alman Federal Meclisine sunan, AK Parti Milletvekili adayı ve Alman vatandaşı, Ozan Ceyhun, Ahmet Davutoğlu’na ve Mevlüt Çavuşoğlu’na danışmanlık yapmıştır. Ayrıca İstanbulda bulunan Adana öğrenci yurdunu bombalama sanıklığından 2002 yılında davası zaman aşımına uğrayarak düşmüş, 2002 de geldiği Türkiye’de, Erdoğan’a da danışmanlık yapmıştır.

“SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI YASA TASARISINI HAZIRLAYIP, FEDERAL ALMAN MECLİSİNE” sunarak sunduğu tasarıyı savunan Ozan Ceyhun,  tasarısını savunduğu ülkenin terör örgütü Asala tarafından 22 EKİM 1975 YILINDA katledilen merhum Büyükelçi, “DANİŞ TUNALIGİL”in; Avusturya Viyana Büyükelçiliğindeki makamına oturacaktır!

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları