Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nihayet bitiyor mu?

A+A-

Nihayet bir filmin daha sonuna geliyoruz sanırım. Yaklaşık üç yıldır bütün dünyanın kabusu olan Koronavirüs belasının sonuna geliyoruz artık. Dünyayı bilmem ama Türkiye’de artık yeni bir sayfa açılacak.

Sevinilmesi ve umutlu olmak için bir neden daha şu sıkıntılı dönemde bence. Çünkü bu virüs kabusu yüzünden inanın hayatlarımız alt üstü oldu üç yıldır. Ne ağzımızın tadı kaldı ne gezdiğimiz yerlerin keyfi kalmıştı.

Önceki gün yapılan Covid testlerinin ardından üç yıl sonra ilk kez vaka sayısı binin altına düştü. Hal böyle olunca yeni bir sayfa da beraberinde açılmış oldu. Üç gün üst üste binin altında kalırsa toplu taşımada maske zorunluluğu kalkacak

Bundan daha güzel bir haber olur mu bilmem. Çünkü toplu taşımada maske takmak gerçekten bir işkence. Kalabalık olunca inanın kapalı alanda maske baskısına maruz kalmak insanın delirtiyor nefes alamaz hale getiriyor.

Maskenin tamamen hayatımızdan çıkması için Koronavirüsle mücadele kapsamında toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında uygulanan maske zorunluğunun kaldırılması için vaka sayılarının 1000'in altına düşmesi bekleniyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün sevindiren haberi sosyal medya hesabından verdi. Koca, yaptığı açıklamada “Vaka sayısı 1.000'in altına düştü. Vefat sayımız ise 5 oldu. Vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak” ifadelerini kullandı.

Bu açıklama yüreklere gerçekten su serpti bence. Çünkü maskesiz bir hayatı hepimiz özledik ve eski günlere dönmek için inanın hepimiz can atıyoruz. Birbirimize daha sıkı sarılacağız, birbirimize daha yakın olacağız bundan daha iyi ne olabilir ki?

Pazar akşamı ülkemizdeki koronavirüs verileri açıklandı. Son 24 saatte 118 bin 852 Kovid-19 testi yapıldı, 905 kişinin testi pozitif çıktı, 5 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise bin 19 oldu. Düşünün günlük vaka sayısı yüzbinlerle anılırken bugün binin altında.

Vaka sayılarının 1000'in altına düşmesiyle birlikte gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çevrildi. Bakan Koca sevindiren haberi "Uzun süredir beklediğimiz gün geldi" sözleri ile duyurdu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Vaka sayısı 905. Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı 1.000'in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle!" ifadelerini kullandı.

İnşallah bu açıklamalar yüreklere su serper ama tedbiri elden bırakmamak şartıyla bu su yüreklere serpilecektir. Çünkü bu öylesine bir lanet bir hastalık ki en ufak gevşekliğe, en ufak tedbirsizliği fırsat bilip yeniden onbinli sayılara ulaşabiliyor.

Benim ricam lütfen tedbiri ve mesafeyi yine de elden bırakmayın. Sağlığınız için bir süre daha bence maske takmaya devam edin çünkü ben öyle yapacağım.

Hepinize şimdiden koronasız sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları