Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Normalleştik!

A+A-

Normalleştik!

ORHAN AKSAKAL

Sokağa çıkma yasağı 1 Temmuz Perşembe günü itibariyle sona erdi. Uzun süredir uygulanan yasağın kaldırılma kararı kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelgede yer aldı. Sokağa çıkma yasağı sona erdi rahat bir nefes aldık!

Sanki daha önce nefes almıyor, sanki yaşamıyorduk. Kısıtlamalar sona erince yaşadığımızı anladık diyor insanlar. İnsana tuhaf geliyor bu tür düşünce. Gerçekten yasak varken yaşamadık mı?

Aslında yasaklar bize ailenin önemini, dostluğun ve arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Çoğu zaman aramayı ihmal ettiğimiz yakınlarımızın değerini bir kez daha hatırlattı yasaklar.

Başta ailelerimiz olmak üzere onların değerini kıymetini en çok bu yasakların olduğu dönemde anladık. En sevdiklerimize gidemedik, doya doya sarılamadık. Bu yüzden bu yasaklar bir yerde bize iyi bir ders oldu. Bundan sonra sevdiklerimize hak ettiği değeri vermiş oluruz diye umut ediyorum.

Sadece sokağa çıkma yasağı sona ermedi hayatımızda uzun zamandır devam eden birçok yasak kalkmış oldu yeni genelge ile. Bakalım bundan sonra nasıl bir hayat bizi bekliyor ben asıl onu merak ediyorum.

Vaka sayıları hala beşbinler civarında olmasına karşın hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ellilere düşmüş durumda. Benim korkum yasaklar bitti haydi hurra parka, bahçeye, bara, diskoya, pavyona koşturanlardan yana.

Çünkü yasağın kalkmasını fırsat bilen bilinçsiz insanlar yüzünden vaka sayılarının artışa geçmesinden yana endişem var. Çünkü bizim lügatımızda “kurallara uymak” diye iki kelime ben bu yaşıma kadar görmedim. Çünkü biz millet olarak yasak olan ne severiz, onu suiistimal etmeyi severiz.

İşte bu suiistimal umut ediyorum ki vaka sayılarının yeniden yükselmesine neden olmasın. Bu yasaklar canımıza yetti, artık sokağa çıkmak, gezip eğlenmek istiyorum diyenlerin aklı başına gelmiştir herhalde.

Yani netice yasak iyi bir şey değil ama gerekiyorsa yasak koymak iyidir. İnşallah bu yasakların kalktığı dönemi iyi değerlendiririz ve bir daha kapanmak zorunda kalmayız en büyük temennim bu.

Yasakların ardından gelecek olan rahatlama endişe verse de ben artık milletimizin bu yasaklarda yeterince düşündüğünü ve kendini sorguladığını düşünmek istiyorum ve öyledir diye umut ediyorum.

İnşallah bir daha kapanmamak üzere son kez açılmış olalım umuduyla sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum değerli okuyucularımıza…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları