Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Normalleştik mi?

A+A-

Haftayı değerlendireceğim bugünkü yazımda. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kalkan yasakları ve normalleşme süreceğini sizler için ele alacağım.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı normalleşme süreci başladı. Artık insanlar işlerine gidebilecek, çoğu işletme birer birer açılmaya başladı. Artık eskisi gibi olmayacak hiçbir şey diyenler, şimdi eskiye nasıl döndüğümüzü pür dikkat izlemeye başladılar.

Fakat şunu belirtmekte fayda var. Yeni normal dönem, öyle bildiğimiz eski normal dönemler gibi olmayacak ve kontrollü bir hayata alışmamız gerekecek.

Bu durumda vatandaşlarımıza  birazcık kırgınım... Ülkemizde, her ne olursa olsun vatandaşlar arasında yaşanan bilgi kirliliği, yanlış analizler ve uydurmalar laflar olmuştur. Bu korona sürecini de kötüye yoran insanımız normalleşmeye başladığımızdan itibaren bir sürü kulağa hoş gelmeyen laflar edip insanların motivasyonunu bozmuştur. Ama çoğu vatandaşımız gerekli önlemleri alarak, iyiye yorarak, hayatına kaldığı yerden devam etmeye başladı...

Demem o ki, ülkemizin başına her ne olay veya durum gelirse gelsin, birlikte hareket ederek tüm sorunları aşabiliriz. Uydurma laffarla esnafı, çiftçiyi, sanayiciyi ve tüm kesimi bir yere sürüklemeye çalışmanın bir manası yok. Bu yüzden sadece ve sadece yetkililerin söylediği kelimelere kulak vermeliyiz

1 Jaziran'da başlayan normalleşme sürecinden hemen sonra Kızılay’a gittim. İnsanlarımızı uzaktan şöyle bir izlediğimde, herkes kurallara uyuyor maskesini takıyordu. Bu insanlarımızın vatandaş olmanın bilincini tam anlamıyla yaptığı anlamına gelir. Biz neden İtalya, Amerika ve Rusya gibi olmadık biliyor mu sunuz? Çünkü kurallara uyup yapılması gerekenleri millet olarak yaptık. Tabiki,  hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Ama sayı olarak bir faciayla karşılaşmadık. Çünkü bizim insanımız o kadar duyarlı ki, Sıhhiye’de maskesini kaybeden bir amcamıza genç bir vatandaşımız “Amca bende kullanılmamış maske var. Al tak” diyerek insanlığın bitmediğini, insanımızın ne kadar duyarlı olduğunu bir kez daha gösterdi.

İnşallah bu koranavirüs sürecini de atlatacağız. Biz ülke olarak neler atlatmadık ki? Hayatımız normalleşti, normalleşmeye de devam ediyor belirli kurallar dahilinde. Yani demem o ki, biz kurallara uyarız, elimizden geleni yaparız. Takdir yüce Mevla’mındır.

Lütfen!.. Buradan bir kez daha uyarmak isterim. Lütfen sosyal mesafeye ve üç kurala; “Maske + Sosyal Mesafa = Tedbir” çok dikkat ederek, hem sevdiklerimizi hem de diğer vatandaşlarımızın hayatını sıkıntıya sokmayalım. Sağlıklı günler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları