Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen mi suçlu?

A+A-

Önceki gün bir video düştü sosyal medyaya Ankara’da bir okulda bir öğretmen İngilizce dersinde sınıfta tahtaya bir şeyler yazıyor ve öğrencileri de onu dinliyordu.

Dinliyordu demem öylesine yani sözde dinliyorlar. O kadar çalışkanlar ki, o kadar azimli ve o kadar istekliydiler ki gözlerime inanamadım. Pür dikkat öğretmenlerini dinliyor, notlar alıyor sorulan her soruya parmak kaldırıyor ve adeta birbirleriyle yarışıyorlardı cevap vermek için.

Tabi işin bu bölümü biraz fantezi oldu biliyorum. Bende isterdim ki daha da güzel şeyler yazayım daha da öveyim ve göklere çıkarayım öğrencilerimizi ama maalesef bunların hiçbiri olmadı daha doğrusu olamadı…

Çok ama çok üzgünüm inanın bunu yürekten söylüyorum. Hem o sınıftaki öğrenciler adına üzgün hem de o öğretmenimiz için üzgünüm. Keşke bu manzarayı hiç görmeseydim. Aslında görmesek te yine bu ve buna benzer manzaralar birçok okulumuzda maalesef yaşınıyor.

Nedir o manzara. Öğretmen tahtada bir şeyler anlatıyor öğrenciler canhıraş bağırıyor, birisi camın perdesini hafiften açmış sigara içip ağız dolusu salyayla nara atıp arkadaşlarına gülerek argo kelimeler kullanıp nasıl bir adam olduğundan bahsediyordu. Senin adamlığın yerin dibine batsın. Keşke sen ve senin gibiler bu dünyada hiç olmasanız.

Sosyal medyaya düşen bu video sonrası öğretmen neredeyse linç edilecek duruma geldi. Neden bu duruma tepki vermemiş sessiz kalmış, neden müdahale etmemişten tutunda daha bir sürü şey sıralanmış neden şöyle olmadı, neden böyle olmadı diye.

Öğretmenin yerine kendinizi koyun şimdi. O öğrenciye iki tokat vursa ayrı bir suç, azarlasa ayrı bir suç, sınıftan atsa ayrı bir suç. Öğrenciye bir tokat vursa ne olur biliyorsunuz sanırım. O öğrenci evine gider ailesini olayı yalan yanlış anlatır, sonra o aile sülale olarak okula gelip okulu basar ve öğretmeni döver sonra ellerini kollarını sallayarak okuldan çıkar giden kimse buna bir şey demez diyemez. Hatta karakola giderler ifade verirler sonra evlerinin yolunu tutarlar kimsenin gıkı çıkmaz, çıkamaz.

Öğretmen öğrencisine kızsa, diğer öğrenciler cep telefonu ile kayıt yapar bunu her türlü mecrada yayınlar ve öğretmen şiddetinden bahsedilir bu nasıl öğretmen, buna öğretmenlik yaptıranların bilmem Allah neyini versinden başlayıp olmadık haraket ve küfürlü mesajı anında görürsünüz.

Şimdi sormak lazım bu çocuklara ailelere evde terbiye vermiyor, söz geçiremiyor bunlara öğretmenlerin terbiye verip söz geçirmelerini bekliyorlar. Bu mümkün değil. Hele hele de bu anne ve babalar varken. Çocuklarına edebi, adabı öğretmek yerine her türlü isteğini yerine getirip hiçbir şeyden eksik bırakmazken bu çok zor. Bu çocuğa öğretmen değil kim olsa söz geçiremez maalesef durum bu kadar acı.

Geldiğimiz durum bu. Öğretmenlerin işi hiç kolay değil kızsan bir dert, kızmasan bir dert, çocuğum saçın neden böyle dese mobbing, eğetin neden bu kadar kısa dese tacizci olur. Olur da olur ne diyeyim burada asıl iş anne ve babalara düşüyor. Önce aileler çocuklarına sahih çıksın yoksa bu gençliğin gidişatı hiç iyi değil…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.