Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlerimize saygı

A+A-

Saygı ilişki içinde olan insanların veya kurumların; Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, çevresine karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan hürmet ve ihtiram gerektiren duygu ve davranışlardır.

Öğretmene saygı ise bizleri yetiştiren, topluma kazandıran, geleceğimiz için emek sarf eden bu değerli insanlara karşı hürmette kusur etmeden onlara değer vermek ve sevgi göstermektir.

Ancak ne yazık ki ülkemizde öğretmenlere karşı saygısızlık alıp başına gitmiş durumdadır. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Ahievran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir öğretmen ders anlatmaya çalışırken akıllara durgunluk veren ve yine sınıfın öğrencileri tarafından kayda alınan olay şu şekilde gelişmektedir.

Sınıfta ders anlatmaya çalışan bir öğretmen, sınıf gürültü içinde öğretmeni dinleyen yok, herkes kendi havasında, sonrasında kapüşonlu bir öğrenci. Öğrenci demeye de dilimin varmadığı saygısız, terbiyesiz bir çocuk çıkıyor ve öğretmenin kıyafetiyle alay ediyor. Ders anlatmaya çalışan öğretmene eliyle dokunarak küçük düşürüyor ve son olarak utandıran bir tablo öğretmenin arkasına geçiyor ve kaldırıp çöp kutusunun olduğu kısma kadar götürüp bırakıyor.

İzlemeye tahammül edemeyeceğimiz görüntüler, bu ne ahlaksızlık, bu ne saygısızlıktır. Öğrenci bu hareketleri yapma cüretini kimden alıyor. Kendinden yaşça büyük belki de babası yaşındaki bu eğitimciyi bu kadar küçük düşürme hakkını kendinde nasıl buluyor. Bu haydut kılıklı, saygısız çocuğun anne babası yok mu? Hiç mi öğretmediler büyüklerine saygılı olmayı. Ya da bu zıvanadan çıkmış, saygı ve sevgiyi unutmuş, belki de televizyonda izlediği kabadayı dizilerine özenip kendini bir halt zanneden bu saygısız varlık anne babasına da mı böyle davranıyor. Bence evet bu çocuk saygı kavramını yitirmiş, kendinden büyük olan ve her şeyden önce öğretmenine içi titremeden, bu saygısızlıkları yapabilecek seviyede.

Bu durum için hem öğretmen hem de öğrenciler için soruşturma açılmış, bu çocuk sadece okuldan uzaklaştırılarak cezanlandırılmamalı, bence gerekli dersi alması için ıslah edilmeli, gerekirse bir psikolog eşliğinde tedavi edilmeli anlarsa tabi.

Afrin’de onca genç askerlerimiz vatan için çatışıp, şehit olurken, öğrenci dediğimiz bu terbiyesizlerin, yaptıkları bu tür azgınlıklar gerçekten insanın içini acıtıyor ve öfkelendiriyor.

Bizim ortaokul, lise dönemimizde de sınıfta böyle aykırı hareketlerde bulunarak kendince öğretmenden korkmadığını saygısız tavırlar sergileyebileceğini düşünenler vardı. Fakat hiçbir zaman ayağa kalkıp, bize bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmenlerimize karşı böyle saygısızlıklar yapılmadı. Sadece söylemde kaldı. Çünkü o dönem çocuklar daha saygılıydı aynı zamanda başımıza gelecek olumsuzluklardan ve öğretmenlerden korkuyorduk ta. İyi ki de korkup böyle çirkin şeyler yaşanmadı.

Bu eğitimcimiz için de çok üzgünüm. Bir öğretmenin başına gelebilecek en onur kırıcı, en küçük düşürücü hareketler gelmiş. Fakat neden tepki vermiyor? Aslında durumdan anlaşılıyor ki bu olay ilk defa olmuyor.

Umarım bu tür olayların önüne geçmek için bu olayda öyle bir önlem alınır ki bir daha kimse bu saygısızlıkları yapmayı göze alamaz. Temiz pırıl pırıl gençler yetişsin ülkemizde, bu tür çirkin görüntülere tanık olmayalım. Bizler de veli olarak evlatlarımıza gereken sevgi, saygı, insan ilişkileri duygularını aşılayalım. Yapmak istemezlerse gerekli yaptırımları uygulayalım. İyi çocuklar yetiştirelim ki, gelecek nesillerimizde iyi olsun.

Unutmayalım ki eğitim ilk ailede başlar ve okulda devam eder.

İyi hafta sonları dilerim…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.