Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Okulda telefon yasaklansın mı?

A+A-

Akılla cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri elimizden düşmüyor. Gece onunla yatıyor, sabah onunla kalkıyoruz. Mesaj gelmiş mi, sosyal medyada kim ne demiş. Kim beni dürtmüş! Kim beni beğenmiş, yok kankam ne yapmış. Veya ne yemek siparişi versem, bilmem neyi satın alsam artık bunları telefondan yapıyoruz.

Yani anlayacağınız telefon hayatımızın artık vazgeçilmezi. Hatta çoğu zaman ailemizden önce geliyor ne yazık ki. İşin özü şu; Avuç içi kadar telefonla ne yapmıyoruz demek daha doğru olur sanırım

Önceki gün Fransız Parlamentosu ilk, orta ve liselerde cep telefonu kullanımının yasaklanmasını içeren yeni bir düzenlemeyi kabul etti. Bağımlılığı azaltmak, derse odaklanmak ve öğrencilerin birbirleriyle temasını artırmayı hedefleyen uygulama ülke genelindeki tüm okullarda gelecek yıl başlayacak.

Ancak bazı aileler uygulamaya destek verirken bazıları ise çocuklarıyla acil durumlarda bağlantılarının kopacağını, yasak nedeniyle öğrencilerin okula karşı ilgilerinin de azalabileceğini belirterek bu yasağın yeniden gözden geçirilmesinin iyi olacağını düşündüklerini ifade ettiler.

Peki bizde durum nedir diye hiç düşündük mü? Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre okullara cep telefonu getirmek suç değil ancak derste kullanmak yasak. Kurallara uymayan öğrenciler disiplin suçu işlemiş sayılıyor. Telefonunu açık tutarak dersin akışını bozan öğrenci kınama cezası alıyor. Veliler de kimi zaman bu yasağı yok sayıyor.

İşin acı tarafı da sanırım “VELİLER” olan kısmı. Telefon yasağının gelmesine en çok veliler tepki gösteriyor, hatta birçoğu bunun çok saçma sapan bir karar olacağını düşünüyor. Hal böyle olunca telefonu nasıl yasaklayacaksınız. Veliler diyor ki benim çocuğum okula telefonu ile gitsin ben onu kontrol edeyim nerede, ne yapıyor diye. Yani anlayacağınız ana babalar bu işe razı olmuyor ki okulda telefonun kullanılması yasaklansın. Alimallah bizde telefonun okula götürülmesi yasaklansa kıyamet kopar inan.

Düşünün öğretmensiniz ve tam dersin ortasında öğrencilerinize bir şeyler öğretmek istiyorsunuz ve öğrenci sıralarından gelen bir telefon sesi bütün konsantrasyonunuzu bozup dikkatinizi dağıtıyor. Bu durumda ne yapardınız?

Psikologların olaya yaklaşımı daha başka ve daha mantıklı. Onlara göre de aileler, çocuklarını telefonlarını derste kapalı tutmaları konusunda bilgilendirmeli. Bazı okullarda öğrenciler okula girerken telefonları cam dolaba koyup kilitliyor, teneffüslerde ve okul çıkışında alabiliyor. Bu uygulama desteklenebilir. Telefonla uğraşan öğrenci derslerine odaklanamıyor.

Neticede benim şahsi görüşüm öğrencilerin okula telefon götürmesi yasaklanmalı. Çünkü okulda çocuklar birbirleriyle konuşmak yerine sürekli cep telefonunda ya mesaj yazıyorlar ya da sosyal medyaya girip konuşma yolunu seçiyor ve birbirleriyle iletişimi kesiyorlar. Onun için en azından okulda yasaklansın ki öğrencileri gerçek anlamdı öğrenci olduğunu anlasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları