Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Onlar can dostlarımız

A+A-

Can dostlarımız, hayatımızın vazgeçilmezleri onlar. Kimi zaman üzüntümüzde, kimi zaman yalnızlığımızda sadece onlar oluyor. Kimden mi bahsediyorum?

Tabii ki dünyanın en güzel varlıkları yeryüzünün sessiz ve dilsiz varlıkları olan hayvanlardan. Kimimiz evimizde, kimimiz bahçesinde, kimimiz ise sokakta onlara bakıp merhamet ediyoruz. Çünkü insan bunu gerektirir.

Bu söz o kadar doğru ki buna bizzat ben şahidim. Benimde iki kedim vardı, yavru iken almıştım onları arkadaşımdan. İkisi de bembeyaz, kocaman tüyleri olan, bir gözü mavi, bir gözü sapsarıydı. Adeta güneş gibi insanın içini ısıtan iki tane Ankara Kedisi.

Şuna eminim ki, kedileri yavru iken sahiplenirseniz ve onlara sizin elinizin kokusu sinerse sizden asla, ama asla vazgeçmiyorlar. Büyüdüler kocaman oldular sonra bir sürü yavruları oldu ve ben onları isteyene verdim. Sahiplenen bütün arkadaşlarım onlara gözü gibi baktı, korudu ve kolladı.

Evimizin birer neşe kaynağı ve birer ferdi oldular zamanla. Evimize bir misafir geldiği zaman sevmek için kucaklarına aldıkları an bir veya iki dakika geçmez onlarda durmazlardı, durmalarına imkan yoktu. Hemen kendilerini sevmek için alan insanın kucağından inip benim yanıma gelip ikisi birden kucağıma çıkıp, elimi yalıyor ve kıvrılıp yatıyorlardı.

Onların sevgisini tarif etmek, anlatmak, imkansız. Hani derler ya yaşamak lazım. Gerçekten bu duyguyu yaşamak lazım tek diyebileceğim bu. Kediler ne kadar özgürlüklerine düşkün olursa olsun mutlaka sahiplerinin yanına dönüyor ve onları asla terk etmiyorlar.

İnsanları stresini alıyor, üzüntülerine ortak oluyor bir arkadaş, bir dost oluyor kimi zaman. Evinizin bir köşesinde kıvrılıp yattığı zaman ona bakıp gülümsüyor ve mutlu oluyorsunuz. Bunu parayla hiçbir yerden satın almanıza imkan yok.

Günümüzde artık insanlar o kadar gaddar ve o kadar zalim olmuş ki. Diyecek söz bulamıyorum. İşkence edeni mi, kulaklarını keseni mi, iple ağaca asan mı, daha ötesi diri diri yakanı mı hangi birini sayacaksın. Say say bitmiyor bu vicdansız ve Allah’tan korkmayan insan sürüsü.

Hadi bunları aştık bunlara tecavüz eden o sapıkları ne yapacaksınız. Bunlara hangi sıfatı vereceksiniz. Bunlara hangi isimle sesleneceksiniz. İnsan değil bunlara hayvan diyemiyorsunuz çünkü hayvandan çok aşağılık bir mahlukat sürüsü bunlar. Gel de buna yorumda bulun ve bir şeyler söyle.

Bir de bin bir hevesle satın alınan o hayvanları hevesi ve zevki geçtikten sonra sokaklara bırakan vicdansızlara ne diyeceğiz. Bir canlı zevk için alınıp sonra sokağa bırakılacak bir eşya mı? Aldığınız hayvanın sorumluluğunu almayacaksanız neden onu keyfinizce alıyorsunuz.

Siz bu masum ve dilsiz dostlarımızdan ne istiyorsunuz. Size ne zararı var ki onlara bu eziyeti yaşatıyorsunuz. Nasıl eliniz varıyor onların canını yakıyorsunuz. Düşünmüyor musunuz bu dünyanın birde öteki dünyası var. Cenab-ı Allah’ın huzurunda hesap vereceğinizi hiç düşünmüyor musunuz?

Lütfen şu soğuk kış günlerinde onlara eziyet etmek yerine, çöpe attığınız ekmeği onlarla paylaşın ki yüreklerinize bir nebze olsun merhametin kırıntısı girsin. Anladık sevmiyorsunuz bari kötü davranmayın.

Bu güzel canlılar bizden sadece sevgi ve merhamet bekliyor bir de verirsek bir iki kuru lokma ekmek hepsi bu. Onun için bu üç günlük dünyada bu kötülüklere bir dur diyelim lütfen. Çünkü bizim dinimiz hayvanlara eziyeti ve işkenceyi yasaklayan bir din. Bu dine mensup olan bunu bile bile bunları yapıyorsa onları da Allah’a havale ediyor, sizlere de iyi günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.