Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Onlar dostlarımız

A+A-

Onlar kimi zaman en yakın dostlarımız, kimi zamanda can yoldaşlarımız oluyor şu koskoca dünyada. Kimler mi elbette ki “KÖPEKLER”… Onlara bu dünyayı dar ettik ya artık ne desek boş gerçekten.

Kimini barınağa bıraktık, kimini okul bahçelerine attık, kimini de ormanlara bırakıp kaçtık. İnsanlığımızdan utanmamız gereken bir durum açıkçası. O güzel canların hayatını hiçe saydık, hiç umurumuzda olmadan terk ettik ne acı ki…

Ülkemizde yasak ırklı hayvanların sayısı bir hayli fazla. Devletimiz son günlerde yaşanan köpek saldırıları sonrası bir kanun çıkardı yasaklı ırklar kayıt altına alınsın dedi. Yasaklı ırkların kayıt altına alınmasının ardından hayvan barınakları sahipsiz köpeklerle doldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 7 Aralık 2021’de “Tehlike Arz Eden Hayvanlar” konulu bir genelge yayımladı. Genelgeyle, Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler "Tehlike arz eden hayvanlar" olarak nitelendirildi.

“Tehlikeli ırk” diye nitelendirilen bu köpeklerin 14 Ocak’a kadar kısırlaştırılması, çip taktırılması ve kayıt altına alınması gerektiği belirtildi. Genelgeye göre, kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak. Halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk parklarına sokulamayacak. Aksi takdirde, bu hayvanlardan sorumlu kişilere 11 bin TL para cezası verileceği gibi hayvanları da ellerinden alınacak.

Kararın Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından üzülerek gördüm ki insanlıktan nasibini almamış bazı kişiler bu güzelim hayvanları kayıt altına aldırıp gerekli yasal işlemi yaptırmak yerine köpeklerini ya barınakların önüne ya da boş arazilere bırakmaktan geri kalmadılar.

İnsan bir canı, bir dostu, bir masum ağzı dili olmayın derdini anlatamayan Allah’ın bizlere emaneti olan dilsiz kullarını nasıl sokağa terk edebildi. Nasıl onu orada gözü yaşlı bıraktı gördükçe gerçekten gözlerimden yaş geldi.

Televizyonda bir haber vardı bu yasaklı ırklarla ilgili. Barınaklara bırakılan bu köpeklerin tamamı hayata küsmüş durumda. Kendilerini terk edilmiş ve sahipsiz bırakılmış hissettikleri aşikar bunu kimse inkar edemez.

Bu güzel canlar ne kameralara baktılar ne de başlarını yerden kaldırdı. Birçoğunun inanın gözleri yaşlı ve hayal kırıklığına uğramış durumda. İnsanın içi parçalanıyor hele de bir hayvanseverseniz o zaman daha çok üzülüyorsunuz.

Gerçekten üzücü bir durum. Bu hayvanları besleyip, bunları kendine dost edinmiş insanlar için büyük bir yıkım olduğunu söyleyebilirim. Evet bazı ırklar sahibi tarafından hakikaten saldırgan yetiştiriliyorlar.

Hal böyle olunca bu ırklar serbest kaldığı anda insanlara saldırıp büyük zararlar verebiliyorlar. Özellikle de mahalle aralarında bazı serseri tipler tarafından serbestçe dolaştırılan Pitbull tarzı köpekler bir anlık boşlukta bile içindeki saldırma içgüdüsüyle birine zarar verebiliyor.

Bakamayacağın bir canı neden zevk için, keyif için alıyor sonra bakımı ve masrafları fazla gelince sağa sola sahipsiz bırakıyorsun. Vicdanın nasıl rahat ediyor ben anlayamıyorum. Lütfen bu dostlarımıza sahip çıkın, onları hele bu kış günü acımasız soğuklarda dışarıda bırakmayın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.