Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Onlu çete Osman’ı istiyor

A+A-

Ülkede gündem mi yok. Düşüne biliyor musunuz, Türkiye devletinin kanunlarını, yasalarını hiçe sayan onlu çete bir araya geliyor.

Hâkimlerin verdiği karalara güvenmiyor. Osman Kavala’yı bize verin diyor.  Ankara’da on ülke elçileri, Kavala’nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda serbest bırakılmasını istiyorlar.

“Yavuz hırsız ev sahibini bastırmış” derler. Buda sanki ona benziyor. Bu onlu çete ne kadarda insan haklarını bilirlermiş.

Sözüm ona insan haklarını savunan onlu çete dünya üzerinde ellerini bir çekse, o zaman görün dünya ne güzel oluyor.

Sizlerin elleri dünya üzerinde oldukça insan hakları falan olmuyor.  Sadece onlu çetenin hakları korunuyor.  Bunun için bugün bir araya geliyorsunuz.

Ne için kendi adınıza ülkede bulunan çetenizin serbest olması için. Anlaşılıyor ki bu Osman Kavala devletleriniz için çok önemli. Onun için yavuz hırsızı korumaya çalışıyorlar.

Birde hırsız var diye onlu çeteler bağırıyor.  "Verin bizim adamımızı" diyorlar. "Kavala'yı yedirmeyiz size" diye toplanıyorlar.

Onlu çete eskiden kapalı kapılar ardında yürütürlerdi bu tür işleri. Şimdi herkesin gözünün önünde aleni olarak yapıyorlar. Onlu çete dünyayı biz yönetiriz diyorlar.

Doğru dünyayı da bunlar yönetiyor. Çünkü dünyanın sahibi ülkeler onlu çetelerin zulmü altında inliyor. Onlu çete bunları söylerde dışişleri bakanlığı boş durur mu? Onlu çeteyi dışişleri bakanlığına çağırıp nezaketen…  Bu çağrı “teamüllere aykırı..

Bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki süreçle ilgili bu hadsiz açıklama kabul edilemezdir, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamaların reddedileceğine.”

Hukukun siyasallaştırılması...  Onlu çete Türk yargısına baskı yapmak gayreti içinde...  Onlu çete gücü devletlerinden alıyor. Devleti güçlü olunca konuşmaları tavırları güçlü oluyor.

Türkiye bu baskıların karşısında ne kadar dik dura bilir bunu ilerleyen günlerde göreceğiz gibi. Bundan birkaç yıl önce “Donald Trump” bizim ülkemizde mahkûm olan bir papazı vardı suçluydu ama bir gecede tahliye olup Amerika’ya gönderilmişti.

Buda onun gibi olmasın. Gerçekten dış işleri balanı onlu çetenin karşısında dik duracak mı?

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ankara’yı 30 Kasım’a kadar Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki AİHM kararını uygulamaya, aksi takdirde bu tarihten itibaren “ihlal prosedürü” yasal sürecine başlanacağı uyarısında bulunuyor.

 

Hangi AİHM karından bahsediyorlarsa bu karar dünya üzerinde sadece bu onlu çete için mi geçerli.

Bir başka ülkede AİHM ihlalleri olmuyor mu? Onlu çetenin ihlal etiği insan hakları ne olacak. Onlu çetenin dünya üzerinde yaptıkların hesabını kim verecek.

Zulme karşı sesiz duran onlu çete, Osman Kavala için bir araya geliyor. Adamlarını istiyorlar Türkiye’den. Bu Osman Kavala kim suçu ne dediğimizde  "casusluk" suçundan yargılanıyormuş.

Üstüne bir de Gezi Olaylarının finansörlüğü, gibi suçlardan ceza evinde tutuklu tutuluyor, mahkemenin karlarını bekliyor.

Ne de çok seveni varmış Osman Kavala’nın. Onlu çete temsilciler biz Osman'sız yapamayız diyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları