Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan

A+A-

29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilen Türk tarihi açısından çok önemli bir yeri olan İstanbul’un Fethi’nin bu yıl 564. Yıl dönümünü kutlamış bulunuyoruz.

Yukarıda da belirttiğim gibi Türk tarihi açısından önemli bir yer tutan İstanbul’un fethedilmesi dünya tarihi açısından da büyük bir önem arz etmektedir. İstanbul Türkler tarafından fethedilmeden önce defalarca kuşatılmış, fakat bu kuşatmalar hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ancak 7. Osmanlı padişahı Sultan II. Mehmet tarafından yapılan kuşatma büyük mücadeleler sonucunda başarı ile sonuçlanmıştır.

Sultan II. Mehmet İstanbul’u almayı kendine hedef edinmiş ve bunu başarmak için de elinden geleni yaptırmıştır, öncelikle Rumeli Hisarı’nı yaptırmış, daha önce ki kuşatmalarda yıkılması başarılamayan Doğu Roma İmparatorluğu’nun surlarının yıkılmasına sağlamak için çok sağlam olan “Şahi” adı verilen ağır ve büyük toplar döktürmüş, Osmanlı için tehlike arz eden Karamanoğlulları’na sefer düzenleyerek barışı sağlamış, düşman ordusuna dışarıdan gelebilecek olan askeri yardımları engellemek için gerekli yerlere ordu ve donanma kuvvetleri göndermiştir. Orduyu büyük bir iman gücü ile bu mücadeleye hazırlamıştır. Mücadelenin ilk günleri çok başarılı olamasa da “Ya İstanbul beni alır ya ben İstanbul’u” diyen Sultan II. Mehmet bütün zeka ve becerisini kullanarak gemileri karadan yürütüp Haliç’e indirerek kuşatmanın en önemli hamlesini yapmış ve bu kuşatmanın başarısız olacağına inan Doğu Roma İmparatorluğu’nu beklemedikleri bir anda ağır bir yeniye uğratmıştır.

İstanbul’un alınması süreci çok büyük kayıplar verilmesine neden olsa da Ulubatlı Hasan tarafından Doğu Roma İmparatorluğu’nun kalesine dikilen bayrak bu kuşatmanın son hamlesi olmuş ve Türkler İstanbul’u almıştır.

Tarih sahnesinde de çeşitli değişiklikler olmasına neden olan İstanbul’un Fethi ile Orta Çağdan Yeni Çağa geçilmiş, Sultan II. Mehmet, Fatih unvanını almış, Doğu Roma İmparatorluğu çökmüştür.

Ayrıca İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin Hz. Vasıtası ile Ebu Eyyüp El Ensari Hazretleri’nin de kabrinin yeri bulunmuştur.

İstanbul’un fethi ile ilgili Peygamberimiz Hz. Muhammedin “Kostantiniyye elbette feth olunacaktır.“Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir” şeklinde ki hadis-i şerifi ile hem İstanbul’un mutlaka feth olacağını haber vermiş hem de fethi gerçekleştirecek olan kumandanı ve orduyu övmüştür.

İslam inancına göre peygamberimizin övgüsüne nail olmak, bu dünyada bulunan her güzel şeyin üstünde bir vasıf olarak görülmektedir. Onun övdüğü kişilerden biri olmak, bir anlamda ebedi hayattaki büyük kurtuluş vesilelerinden biridir.

Bu sebepledir ki; tarih boyunca İslam devletlerinin bütün orduları, bütün kumandanları ve neferleri, bu övgüye nail olabilmek uğruna canlarını feda etmiş ve bu uğurda belki milyonlarca şehit verilmiştir. Ama bu övgüye Fatih Sultan Mehmet, Hocası Akşemsettin ve askerleri nail olabilmişlerdir.

Yazıma son verirken bir dünya kenti olan İstanbul’u alarak bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han’a ve şehit olan bütün askerlere Allah’tan rahmet diler; Şükran ve minnetlerimi sunarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.