Mustafa ALTINTAŞ

Mustafa ALTINTAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Onuncu Işık

A+A-

Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in 22. ölüm yıl dönümünde rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Alparslan Türkeş'i ölüm yıl dönümünde mezarı başında anmak, sosyal medyada fotoğrafını paylaşarak üzüntüsünü dile getirmek, bir özlü sözüyle yetinmek eskiden olduğu gibi şimdi de yetmeyecektir. Alparslan Türkeş geçmişten geleceğe uzanan bir gönül köprüsüdür. Bir davanın kurucusudur. O yüzden sadece ülkücüler için değil bütün Türk milleti için bir değerdir. Onu anlamak için bıraktığı eserlere tekrar tekrar dönüp bakmak gerekir. Özellikle Türk milleti için gerek gördüğü "Dokuz Işık Doktrini"ni anlamak Türk milletine yarar sağlayacaktır. Yazıma başlarken "Onuncu Işık " dememin sebebi de budur.
Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde dünyaya gelmiştir. Asker kökenli bir vatandaş olan Türkeş, iyi bir siyasetçi olup; Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanıdır. Başbuğ Atatürk'ün yolundan giden, ölümsüz bir dava adamıdır. Ayrıca Türk milletinin en büyük gençlik hareketi olan Ülkü Ocakları'nın kurucusudur. Hayatı vatan ve millet sevgisiyle yoğrulan Türkeş, birçok zorluk çekmiş ve hiç birinden gocunmamıştır. Çünkü çektiği bu denli zorlukların bir gün Türkiye'ye ve Türk milletine olumlu sonuçlanacağını öngörmüştür. Ülkedeki birçok askeri darbede kendisi ve oluşturduğu hareketin mensupları zarar görmüş olsa da ne Türkeş ne de dava arkadaşları ülkesine ve milletine küsmemiş, aksine ilk günkü heyecan ve sevgiyle vatanlarına hizmet etmeye devam etmişlerdir.
Türkeş'in geçmişte ortaya koymuş olduğu Dokuz Işık Doktrini geçmişten aldığı bilgiyi, birikimi ve tecrübeleri geleceğe taşımak amacıyla yapılmıştır. Sırasıyla Dokuz Işık Doktrini; Ahlâkçılık, Milliyetçilik, Ülkücülük, Toplumculuk, İlimcilik, Hürriyetçilik, Köycülük, Gelişmecilik ve Halkçılık, Endüstricilik ve Teknikçiliktir. Alparslan Türkeş'in Dokuz Işık Doktrini'ni yayınlanmasının amacı, Türk milletinin uygun bir şekilde, kısa yollardan hem kendini ayakta tutabilecek hem de gelecekte daha mutlu ve huzurlu günlere kavuşmasını sağlayacak faktörleri insanlara anlatmaktır. Burada Türkeş'in asıl vermek istediği mesaj; bir Türk vatandaşının öncelikle milli bir şuura ve kimliğe sahip olmasıdır. Öncelikle Türkler, İslâm'la şereflendikten bugüne kadar ahlâk anlayışını ona göre şekillendirmeli, tarihinden aldığı öğütler ile milliyetçi düşünmeli. vatanını ve milletini sevmeli, idealleri ve hedefleri olan, büyük düşünen bireyler olmalı, ilmin olumlu yönünün farkına varmalı, gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkmanın endüstrideki çalışmanın sonucu olduğu anlamalıdır.
Türkeş bunları ortaya koyarken Türk milletine hizmet etmekten başka bir amacı bulunmamıştır. Milliyetçiliğin sadece kişilere değil bütün Türk milletine olacağını savunmuştur. Kendi ideolojileri dahilinde büyük Türk Milletine hizmet etme anlayışı içerisinde olmuştur. Bugün başta belirttiğimiz gibi Türkeş'i anlamak onun için sadece mezarı başında üzülmek veya sosyal medyada mesaj yayınlamak, konferanslar düzenlemek gibi programlarla olmaz, olamaz. Öncelikle Türkeş'in belli bir ideolojinin mensubu olduğu düşüncesinden hareketle o ideolojinin dışındaki bireylere de Türkeş'in açıklanması gerekmektedir. Ayrıca bundan yıllar öncesiyle değil çağımıza uygun bir şekilde hareket ederek Türkeş tanıtılmalı ve sevdirilmelidir. Sadece "Türkeş"çiyiz sloganı yerine "Türk milliyetçisiyiz fakat Türkeş'in fikirleri yolunda ilerlemekteyiz" anlayışı yerleştirilmelidir. Türkeş'in dışında Mustafa Kemal Atatürk de bu anlayışın mimarıdır. Kendileri Türk milliyetçiliğinin olmasını savunurken yıllar geçtikçe Atatürk milliyetçiliği Türkeş milliyetçiliği gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Hepimiz bu ülkenin evladı olduğumuz için özellikle milliyetçi düşünen insanların ayrımcılığa, kutuplaştırmacılığa gitmemeleri ve birlikte yaşam iradesini ortaya koyarak diğer milletlerle eşit olmak için çalışmaları beklenmektedir.
Bu vesileyle tekrardan aramızdan 22 sene önce ayrılan merhum Başbuğ Alparslan Türkeş beyefendiyi saygıyla, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ün, Alparslan Türkeş'in ve büyük Türk milleti için hizmet etmiş kişilerin izinden gitmek dileğiyle...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları