Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ormanlarımızı koruyalım

A+A-

Merhaba Sevgili Okurlarım, bayram haftası içerisinde bulunmaktayız. Bugünkü sizlerle paylaşmak istediğim konu ormanlarımız hakkındadır. Kurban Bayramı’nın ilk günü telaşını geçirdikten sonra sosyalleşmeye başlayan vatandaşlarımız adeta piknik alanlarına koşuyor.

Biz Türkler olarak piknik kültürünün bizdeki yeri çok ayrıdır. Piknik demek bizim vazgeçilmez milli aktivitelerimiz arasında yer alıyor. Bir yandan tüten mangal kömürü, ailenin kadınlarının sofra hazırlama telaşı ve dünyadan uzak çocukların oyun telaşı. Her şey mükemmel düşününce değil mi? Peki bu şartlar altında pikniğini bitiren bir aile oradaki çöplerini toplamazsa ortalık mahşer alanına döner. Tam anlamıyla söndürülmemiş, soğuma işlemleri yapılmayan mangal kömürlerinin doğada bırakılması veya çöp konteynerine aktarılması. İşte facianın başlama noktası. Havaların ısınması ve güneşin etkisiyle beraber orman yangınları kaçınılmaz oluyor.

Ormanlarımız canlarımızdır. Bizim yeşilliklerimiz yaşam enerjimizdir. Lütfen dikkat edelim bu tarz olayların yaşanmasını elbet istemeyiz. Hatırlarsınız geçen sene çıkan orman yangınlarında hepimizin ciğeri yandı. Söndürülmesi uzun sürdü, rüzgarın etkisiyle yayılması hız kazandı. O alanlarda yaşayan milyonlarca canlılarımızın hayatı tehlikeye girdi. Öte yandan çevrede yaşayan vatandaşların o ısıyla birlikte duman havasını soluması ve kül yağmurlarına neden olmuştu. Bu süreçte unutmamız gereken en önemli konulardan biri de kahraman ekiplerimizin gece gündüz canla başla çalıştı.

Ormanlarımız dedik canlılarımız dedik tabii ki sokaklarımızı, kavşaklarımızı ve herhangi bir yerden geçerken içimizin açıldığı belediyelerimizin fen işlerinin yaptığı Ankara sokaklarının adeta süsü haline gelen çiçeklendirme hizmetleridir. Ama bizim insanımız öyle biridir ki ya üzerine basıp geçer ya da sökmekten zevk alır.

Bayram hepimizin evine neşe getirdi. İlk gün kurban işini halleden vatandaşlarımız lütfen etrafa, doğaya duyarlı olması lazım. Herkes kendi geleceğini inşa eder ve gelecek nesillere temiz doğa bırakalım.

Ormanlarımızı korumak bizim elimizde. Yanan ormanlarımızın yerine yenilerinin gelmesi uzun yıllar alıyor. Lütfen biraz daha dikkatli olalım…Herkese iyi bayramlar dilerim...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları