Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Orta Asya’da terör oyunu

A+A-

Afganistan’a hakim olan Taliban, eski adıyla mücahitler, 1997 yılında Mezar-ı Şerif’i de alıp Raşit Dostum ülkeden kaçınca şöyle seslendiler. “Bundan sonraki hedefimiz Semerkant ve Buhara’dır. Çünkü buralar zaten bizimdir. Dikkat ediniz El-Kaide de ”İstanbul’u yeniden gerçek anlamda  fethetmek azmindeyiz” demişlerdi. Üniversitede öğretmenler odasında otururken Özbek arkadaşlara “bakın Mücahitler ne diyor. Semerkant ve Buhara’yı istiyorlar” demiştim. Özbek arkadaş” biz savaşmayı bilmeyiz, bağımsızlığı da bir lütuf olarak aldık. Ticareti iyi biliriz. Türk kardeşlerimiz bize yardım eder” demişti. Çok geçmez bu talebi tekrar ederler.

ABD bırakıp gitti mi? Yoksa Taliban mı kovaladı bunları? ABD kendisi gitti derken daha önceki örneklerinde de görüldüğü gibi buralarda bazı terör unsurlarını bırakarak, devamlı kendisine bağlı  kalmaları isteyerek gitti. Buradaki Taliban ile Irak, Suriye, Yemen’deki El Kaide mensuplarının önemli bir kısmını da buraya taşıdı. Bu durumdan en çok kim etkilenir ?Elbette komşular en başta etkilenirler.

Çin, dikkatle takip etmekte ve ekonomik vaatlerle terör unsurları olan Uygurları kedi içinde tehdit oluşturmaması için gayret etmektedir. Şayet Doğu Türkistan’da bir karışıklık olursa bunu Dalay Lama’nın adamları takip edecektir. Zaten Çin, Uygurlar ve Dalay Lama’nın adamlarıyla herhangi bir ilişkiye geçenlerle ticareti keserim “diyerek tehdit ediyor.

Rusya temkinli davranmaktadır. Çünkü Sovyetler zamanında on yıl savaşıp arkasına bakarak giden, büyük dersler alan kızıl imparatorluğun en büyük parçası olan Rusya bu gün kendisini korumakta bile güçlük çekiyor. Çünkü çok yakında sona erse de bir Çeçen savaşı var hafızalarda. El Kaide ve benzeri terör unsurlarının en cevval  elemanları Çeçen ve Uygurlardır.

Afganistan’ın güney batısındaki Beluciler tam bir savaş unsurlarıdır. Afganistan Pakistan ve İran’da dağılmışlardır. Bağımsızlık için mücadele ediyorlar. En çok korkan da İran’dır. Çünkü zaman zaman çıkan çatışmalarda hem asker hem de polisten ölenler olmaktadır.

Diğer komşularla  nasıl bir etkileşim içinde olacaklarını gelecek yazımda aktaracağım. Figanın bitsin artık Afganistan!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.