Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ötekileştirmeyelim

A+A-

Perşembe günü AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki Ankara için hayata geçirmeyi düşündüğü 111 proje tanıtım toplantısında konuşurken toplantı öncesi bir detay dikkat çekti. Bu ayrıntı gerçekten Kayserili vatandaşlarımızı biraz kırdı. Yani Sayın Kemal Kılıçdaroğlu sarf ettiği sözleri hangi ruh haliyle söyledi onu bilemiyorum.

Ankaralı Gazeteciler toplantı öncesi Başkan Mehmet Özhaseki’ye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Kayserili olması bir dezavantaj” sözlerini hatırlattı. Bunun üzerine Başkan Özhaseki nazik ve kibar üslupla güzel bir cevap verdi. Tabi anlayana güzel bir cevap olmuştur. Sayın Kılıçdaroğlu söylediği bu sözleri düşününce yanlış yaptığını anlayacaktır.

Gazetecilerin hatırlatması sonrası Mehmet Özhaseki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına yönelik eleştirilerle ilgili olarak şunları dile getirdi, “CHP lideri Kemal Bey gündeme getirdi. Çok garipsedim. Bu artık mikro milliyetçiliktir. Kimse ona dönüp de 'Niye Tunceli’den geldin kardeşim' diyor mu? Hiç kimse doğacağı yeri kendisi belirlemiyor. Nerede doğduğunuz sizin elinizde olan bir şey değil” diyerek en güzel cevabı verdi.

Sahi biz ne ara böyle birbirimizi dışlar ve memleketine göre adam muamelesi yapmaya başladık. Buna kimin ne hakkı var. Bakın bu ülke 81 milyona dayanmış nüfusu ile tam bir mozaik ve kardeşlik ülkesidir. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi artık kimi sayarsan say tam bir kardeşlim ikliminin sürdüğü ender coğrafyalardan birisi. Bu kardeşlik iklimini sürdürmek hepimizin görevi çünkü başka gidecek yerimiz yok. Vatanımıza sahip çıkmak hepimizin görevi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ne derse desin bizler bir bütünüz ve ayrılamayız.

Doğduğumuz yer değil doyduğumuz yer çoğu zaman vatanımız olmuyor mu? Hangimiz doğduğumuz yerde kalabiliyoruz veya orada yaşıyoruz. Hayat hepimizi bir rüzgarla farklı farklı coğrafyalara savurmuyor mu? Kim istemez doğduğu topraklarda yaşamak, kim istemez doğduğu topraklarda karnını doyurmak? İşte çoğu zaman bu bizim elimizde olmuyor maalesef. Onun için birbirimizi sen şuradan geldin, bu buralı diyerek ötekileştiremeyiz. Buna kimsenin hakkı yok.

Birbirimizi artık ötekileştirmekten vazgeçelim. Bunun kimseye bir faydası olmadığı gibi insanları birbirine kin ve nefret yüklü bulutlar haline getiriyor. Sonrası birbirimize tahammül edemiyor ve kolay kalp kırmayı bırakın can almaya kadar gidiyor işin sonu. Kimin kimden üstün olduğuna karar vermek bizim haddimize değil. Öyle insanlar var ki ilkokul yüzü dahi görmemiş fakat dinleyince insan hayran hayran dinliyor.

Evet söylenen söz biraz haddini aşmıştır. Ne demek Kayserili olmazı dezavantaj. Sen şimdi gideceksin Kayseri’ye oy isteyeceksin ve adayını tanıtacaksın. Peki o insanların karşısına nasıl çıkacaksın. Sana bu sözlerini hatırlatmayacaklar mı? Onun için diyorum ki insanları memleketlerine göre değil de bilgi ve becerilerine göre değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.