Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Öz eleştiri…

A+A-

Sevgili Ankaralılar biliyorsunuz son iki haftada Başkentin yağmursuz günü yok. Sabah evden çıkıyorsunuz güneşli güzel bir hava içiniz açılıyor, akşam oluyor hava kararıyor bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor.

Hal böyle olunca evden çıkarken kısa kollu neşeli cıvıl cıvıl çıkıyorsun akşam oluyor hava kararıyor yağmur yağıyor insanın bütün neşesi ve keyfi kaçıyor. İş bununla da bitmiyor caddelerde sel taşkınları ile mücadele ediyorsun.

Yaşanan taşkınlarda vatandaşlarımız hayatlarını kaybetti, yüzlerce hayvan telef oldu, evleri su bastı, insanlar kendini evlerinden dışarı zor atıp hayatta kaldılar. Bunlar afet önüne geçmek gerçekten mümkün değil. Rabbim istedikten sonra sen istediğin kadar tedbir al elinden bir şey gelmez.

Fakat bir başkan ve yönetim önce kendi özeleştirisini yapmalı. Biz neyi yaptık, neyi yapmadık? Biz nerede yetersiz kaldık, nerede yanlış yaptık diye kendini eleştirmeyip eski yönetimleri suçlamak belki de en kolay yol.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Ankaralı gazetecileri davet edip bir toplantı düzenleyerek “Ankara Afet Bilgilendirme Raporu”nu kamuoyuyla paylaşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, kentte meydana gelen hasarın nedenlerini, 25 yılda yapılmayan altyapı çalışmaları ile yapımı devam eden ve yapılacak projeleri ayrıntılı olarak anlattı.

Başkan Yavaş açıklamalarında yaşanan son durumu paylaşıp yaptıkları ve yapacaklarını anlatıp eski yönetimlere göndermeler yapmayı ihmal etmedi. Dem vurduğu konular evet Ankaralıların hayatını olumsuz etkiledi ama eskilere giydirirken kendisinin neden üç yılda alt yapıya bu kadar az yatırım yaptığının altını hiç çizmedi. Bence tek eksiği kendisini ve bürokratlarını eleştirmeyip özeleştiri yapmamasıydı.

Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te etkili olan şiddetli yağış sonrası kentte meydana gelen hasarın bilançosunu nedenleriyle açıklayarak, 25 yılda yapılmayan altyapı çalışmaları ile yapılacak projeleri tek tek anlattı.

Ankara’ya 7 günde 191,5 kilogram yağış düştüğünü belirterek ‘mazeret üretmeyeceğiz, çözüm üreteceğiz’ diyen Yavaş, “455 mahallede hasar ve ağır hasar meydana geldi, 19 bin 370 olaya müdahale edildi. Bin 650 araç ve 5 bin 612 personel ile sahada çalışma gerçekleştirdik. 35 bin 23 mazgal temizliği yaparak, 414 vatandaşımızın kurtarma operasyonunda yer aldık” dedi.

Evet “mazeret üretmeyeceğiz, çözüm üreteceğiz” dedi Sayın Mansur Başkan ama bu çözümler belli olduğu halde neden üç yıl beklediniz. Göreve gelir gelmez elimizde bütün projeler ve çözümler hazır derhal işe başlayacağız dediniz.

İşe başlayacağız dediniz fakat üç yıl boyunca altyapıya yatırımı ya az yaptınız ya da elle tutulur bir yatırım görmedi Ankaralılar. Evet eski yönetimlerinde bu sel baskınlarında suçu suçu vardır ama hep önceki yönetimlere suçu atmak bir belediye başkanının yapacağı açıklama olmamalıdır.

Daha önce Kızıla, TBBM Kavşağında baskınlar oluyordu Melih Gökçek ile başlayan Mustafa Tuna ile tamamlanan projelerle buralarda hiçbir su baskını olmuyor. Demek ki eski yönetimler çalışmamış diyemezsiniz.

Eskiyi karalayarak bir yere varılmaz. Siz çözümünüz nedir, ne yapacaksınız onu söyleyin. Üç yıl boyunca bir tek altyapı projesini hayata geçirmeden bizim çözümümüz de hazır, projelerimiz de hazır derseniz bunu hayata geçirmedikten sonra bir değeri yok benim nazarımda.

Evet son yılların en yağışlı Haziran ayını yaşıyoruz bunu inkar etmek olmaz. Düşünün Başkent’e yıllık ortalama düşen yağış miktarının 392 kilogram olduğunu ancak 7 günde düşen yağış miktarının 191,5 kilograma ulaştığına bakarsak bu gerçekten normal değil. Ama böyle enteresan zamanlar oluyor, onun için biz hazırdık diyemezsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.