Ergün Atalay: Ülke varsa biz varız

Ergün Atalay: Ülke varsa biz varız

Ankaralı gazetecileri iftarda ağırlayan TÜRK-İŞ Başkanı Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bu ülke varsa biz varız. Bu ülke yoksa ne sendika var, ne parti var, ne cumhurbaşkanı adayları var” dedi.

A+A-

Ankaralı gazetecileri iftarda ağırlayan TÜRK-İŞ Başkanı Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bu ülke varsa biz varız. Bu ülke yoksa ne sendika var, ne parti var, ne cumhurbaşkanı adayları var” dedi. Şeker konusuna da değinen Başkan Atalay, “Devlet şekerden elini çekerse ne ülke için iyi olur, ne insan sağlığı için iyi olur ne de alanlar için hayırlı olur” dedi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu tarafından Ankaralı gazeteciler için düzenlenen geleneksel basın mensupları iftarında TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay hem gündemi değerlendirdi hem de önemli açıklamalar yaptı. Başkan Atalay, “Kadroya alınmayan tüm işçilerimizin sorunlarının takipçisiyiz, arkadaşlarımız kadroya geçene kadar onların sesi olmaya devam edeceğiz, Hükümetten kadro ile ilgili gerekli açıklamanın yapılmasını acilen bekliyoruz, Sayın Başbakan ve Maliye Bakanımızla görüşmeleri gerçekleştirdik” dedi.

YOĞUN KATILIM OLDU

İftar yemeğine TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, birçok sendikanın genel başkanları, şube başkanları, şube yöneticileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Keyifli sohbet ortamında geçen iftar yemeğinde ezanın okunmasına kısa bir süre kala salona giren TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bütün masaları dolaşarak iftara katılan gazetecilerle tek tek tokalaşıp hoş geldiniz diyerek hatırlarını sorduktan sonra okunan ezanın ardından iftarlar açıldı.

BAKANIMIZLA KONUŞTUM

İftarların açılmasın ardından söz alan ve Türkiye güçlü oldukça TÜRK-İŞ’in güçlü olan bir kurum olduğunu ifade eden Genel Başkan Ergün Atalay, “Çalışma hayatında sıkıntılarımız var. Sayın Başbakanla görüşme imkanı bulduk. Taşeronda özellikle KİT’ler de kadroya giremeyenler var. KİT’lerin dışında da toplam 85 bini kapsayan kadroya girmeyen bizzat asıl işi yapan arkadaşlarımız var. Ben Maliye Bakanıyla konuşma imkanı buldum. Bir çalışma yaptıklarını söylediler ve Bakanlar Kurulunda gündeme getireceklerini söylediler. Bir an evvel KİT’erde geçmeyenlerle ilgili verdikleri sözün tutulmasını bekliyoruz. Devlet verdiği sözü tutar. O sözün tutulmasını umut ediyoruz” dedi.

DEVLET ŞEKERDEN ELİNİ ÇEKMEMELİ

Şekerle ilgili çok konuştuk. Devlet şekerden elini çekmemeli diyen Başkan Atalay, “Bu tutumumu sürdürmeye devam edeceğim. Devlet elini çekerse ne ülke için, ne insan sağlığı için iyi olur, ne alanlar için hayırlı olur” dedi. Örgütlenmeyle ilgili 15 milyonun çalıştığı bir ülkede 2 milyon kişiyiz diyen Genel Başkan Atalay, “950 bin civarında arkadaşımız bizim Konfederasyonumuz da örgütlü. Örgütlenmeyle ilgili yanlış işler devam ediyor. En son örneğini Niğde’de yaşadık. Belediye Başkanı ben talimat aldım dedi sonra kimseye talimat vermedim dedi. Özellikle Belediye Başkanları, siyasiler, işverenlerimiz kendilerine göre sendika istiyor. Onun adı sendika olmuyor. Ne olduğunu kamuoyu da ben de Allah’ta biliyor” dedi. Başkana Atalay konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Vergi ile ilgili sene başında aldığımız ücreti sene sonunda da almak istiyoruz. Bütün siyasi partiler, Cumhurbaşkanı adayları, işsize iş vaat ediyorlar. Ama bu bizim için kamuoyu için önemli taleplerden bir tanesi. Bütün cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi parti adaylarına bir kere daha buradan sesleniyoruz. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok” dedi.

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA OLMAMALI

Emekli maaşının asgari ücretin altında olmaması gerektiğini kaydeden Başkan Atalay, ''Memur arkadaşlarımız memur sendikalarının sözleşmelerinden istifade ediyorlar iki senede bir ama bizim işçi emeklileri kamu sözleşmelerinden istifade edemiyorlar. Talebimiz biz her iki yılda bir kamu sözleşmeleri ne zam alıyorsa aynı zammı işçi emeklerine versinler'' şeklinde konuştu.

ÜLKE VARSA BİZ VARIZ

''Bu ülke varsa biz varız. Bu ülke yoksa ne sendika var, ne parti var, ne cumhurbaşkanı adayları var. O yüzden siyasi parti adayları ağızlarından çıkanı iyi duysunlar, çünkü 24 Haziran'da biz yine bu ülkede beraber yaşayacağız'' diyen Atalay, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ''İktidar cephesinden işçilere yönelik olarak çok net vaat gözlemlediniz mi ve bu sandığa gidildiğinde nasıl bir etki oluşturacak?'' sorusu üzerine Atalay, ''Çok şey söyleniyor. Bu meclis kurulduğundan beri ben hiç işçi ağırlıklı bir meclis olduğunu görmedim. Hep işveren ağırlıklı bir meclis oldu. Seçilebilecek 600 vekilden işçi kökenli kimseyi görmüyorum. İşçinin olmadığı yerde işçi adına bir çalışmayı beklemek hayal olur'' diye konuştu. Dolar ve asgari ücret arasındaki ilişkiye yönelik soru üzerine Atalay, ''Asgari ücretle ilgili komisyon 5-6 ay sonra tekrar bir araya gelecek. O zaman komisyon dolardan dolayı, enflasyondan dolayı farkı talep edecekler'' değerlendirmesinde bulundu.

KAĞIT TOPLAYANLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ

“Bu akşam bizle beraber sokaklarda kağıt toplayan kardeşlerimiz var onların bir dernekleri var. Sokak Atıkları Toplayıcı Derneği. Onlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz” diyen Atalay, “O sokakta kağıt toplayanlar biziz, bizim parçamız, arkadaşımızın oğlu yani bu ülkenin vatandaşı. Bizim ülkemizde 11-12 yaşında çalışan çocuk işçi var. Verimli olacağını umut ediyorum. Bu çocuklar okula gitmesi gerekirken, deniz görmesi gerekirken, tatil yapması gerekirken çalışmaya devam ediyorlar. Bu ülkeye yakışmıyor. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli” dedi. Yemeğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Atalay, tüm basın mensuplarına davete icabet ettikleri için teşekkür ettikten sonra iftar programı sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.