Göz Bankası ve Kornea Nakli Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi

Göz Bankası ve Kornea Nakli Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Göz Bankası sağlık ekibi tarafından, çalışanlara yönelik Göz Bankası ve Kornea Nakli Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Göz Bankası sağlık ekibi tarafından, çalışanlara yönelik Göz Bankası ve Kornea Nakli Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi. Göz Bankası Tıbbi Müdürü Prof. Dr. Özlem Evren Kemer (Göz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu) Başkanlığında planlanan eğitimler, Göz Bankası Laboratuvar Sorumlusu Uzman Dr. Esra Karaca ve Uzm. Dr. Dilay Top tarafından gerçekleştirildi. Göz Bankası ve Kornea Nakli konusunda farkındalığı geliştirmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında düzenlenen eğitim programında Uzm. Dr. Dilay Top ve Uzm. Dr. Esra Karaca (Göz Kliniği) hastane personelimize Göz Bankası faaliyetleri ve kornea nakli konusunda bilgiler verdiler.

GÖRMELERİNİ KORNEA NAKLİNE BORÇLULAR

Eğitim programında kornea nakline dair birçok bilgi paylaşılırken, Göz Bankası’nın işleyişi konusunda da açıklamalarda bulunuldu. Bugün birçok kişinin, görmesini, ileri bir teknik gerektiren kornea nakline borçlu olduğu vurgulanırken; korneanın, görme işlevinde büyük rolü olan, gözün eğimli saydam tabakası olduğu ve korneanın şeklinin veya şeffaflığının bozulduğu hastalıklarda hastalıklı dokunun sağlıklı donör (verici) doku ile değiştirilmesine Kornea Nakli denildiği anlatıldı.

TÜRKİYE’DE İLK KORNEA NAKLİ 1935’TE YAPILDI

Kornea naklinin, 1800'lü yıllarda konuşulmaya başlandığına değinen eğitmenler, ilk kornea naklinin, 1900'lü yılların başında gerçekleştirildiğini ifade ettiler. Türkiye'deki ilk kornea naklinin ise, 1935 yılında yapıldığını belirttiler. Eğitim programı süresince yapılan sunumlarda kornea nakli için Göz Bankalarının önemine vurgu yapılırken; kornea tabakasının gereğinde kul­lanılabilmesi amacıyla uygun şartlar altında saklandığı ve depo edildiği yerlere Göz Bankası denildiği ifade edildi. Eğitimlerde, dünyadaki ilk göz bankasının, 1944 yılında, Dr. R. Townley Paton tarafından New York City'de kurulduğu, 1957 yılında ise Vehbi Koç tarafından Ankara Üniversitesi Hastanesi'nde ve 2018 yılında da hastanemizde kurulduğu bilgileri aktarıldı. Çalışanların ilgiyle takip ettiği eğitim programı soru-cevap etkinliği ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.