Hacettepe’den bir ilk daha

Hacettepe’den bir ilk daha

Hacettepe Üniversitesi ilklere imza atmaya devam ediyor. Kanser Radyoterapisinde İleri Teknoloji Merkezi Hacettepe Hastanelerinde hizmet vermeye başladı.

A+A-

Hacettepe Üniversitesi ilklere imza atmaya devam ediyor. Kanser Radyoterapisinde İleri Teknoloji Merkezi Hacettepe Hastanelerinde hizmet vermeye başladı. Dünyanın en gelişmiş ve en son teknoloji radyoterapi cihazları arasında yer alan iki adet Elektra Versa HD cihazı ve ilk kez Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde kullanılmaya başlandı.

Hacettepe Üniversitesi Türkiye’de yine bir “ilke” daha imza atarak farkını ortaya koydu. Dünyanın en gelişmiş ve en son teknoloji radyoterapi cihazları arasında yer alan iki adet Elektra Versa HD cihazı ve ilk kez Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde kullanılmaya başlanan dünyanın en gelişmiş, hassas ve en hızlı tedavi planlama sistemlerinden biri olan RaySearch Radyoterapi Planlama sistemi hizmete alındı.

hacettepe-11.jpg

İLERİ KNOLOJİ MERKEZİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

“Hacettepe Radyoterapi İleri Teknoloji Merkezi” hasta alımına başladı. Stereotaktik Radyocerrahi/Stereotaktik Beden Radyoterapisi, Volümetrik Ark Tedavisi (VMAT), Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (IMRT), Adaptif Radyoterapi, Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi (IGRT), 4 Boyutlu radyoterapi tekniklerini yapabilen, dünyanın en gelişmiş ve en son teknoloji radyoterapi cihazları arasında yer alan iki adet Elekta Versa HD™ cihazları, ilk kez Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde kullanılmaya başlanan dünyanın en gelişmiş, hassas ve en hızlı tedavi planlama sistemlerinden biri olan RaySearch™ Radyoterapi Planlama sistemi ve 90 cm dev açıklığa sahip, 4 boyutlu Toshiba Aquillion™ Bilgisayarlı Tomografi (BT) simülatör cihazı hizmete alındı.

DÖRT BOYUTLU ÇEKİM YAPIYOR

Özellikle meme kanserli hastalarda tedavi simülasyonlarının çok rahat yapılabilmesini sağlayan, 4 boyutlu (BT) çekimi yapabilen, her türlü metal protezli olgularda (diş, kalça, omurga protezleri) çekim kaynaklı artefaktları düzelterek radyoterapi planlarını en hassas şekilde yapabilmeye olanak sağlayan Toshiba SEMAR™ teknolojisi de devreye girdi. Benzer şekilde 2016 yılında FDA onayı alan, dünyada sayılı merkezde kullanımda olan, tüm radyoterapi boyunca gerek hastada gerekse tümördeki günlük değişimleri otomatik olarak algılayan, tüm tedaviyi tam otomatik adapte ederek, tümörün tam isabet tedavisinde ve yan etkilerin azaltılmasında büyük avantajlar sağlayabilecek Elekta IwiewDose™ sistemi de ülkemizde ilk olarak Hacettepe’de yakında hizmete girecek.

ÜLKEMİZDE BULUNAN ÜÇ MERKEZ ARASINDA

Hacettepe Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı eğitim kalitesi “Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği” tarafınca akredite edilen ikinci merkez olup, bu akreditasyona sahip ülkemizdeki üç merkez arasında yer almakta, uluslararası düzeyde gerek bilimsel gerekse hasta hizmeti açısından ülkemizi en üst seviyede temsil görevini başarı ile sürdürüyor. Hali hazırda bir BT simülatör, IMRT yapabilen iki lineer akseleratör, 1 brakiterapi ünitesi, Türkiye’de sadece iki merkez de kullanımda olan Novalis BrainLab™ cihazı ve Türkiye’de kamu hastanelerinde yine bir ilk olan CyberKnife™ cihazlarına ilave olarak kurulan en üst düzey yeni radyoterapi sistemleri ile cihaz parkı daha da zenginleştirerek mükemmeliyet seviyesine çıkarılması sağlandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.