Hasan H. Çavuşculu: Kuyumcuyum diyen silah alıyor

Hasan H. Çavuşculu: Kuyumcuyum diyen silah alıyor

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkan Hasan H. Çavuşculu ve Yönetim Kurulu öncülüğünde kuyumcuların sorunlarını ele alan basın toplantısı düzenledi.

A+A-

BAŞKAN HASAN ÇAVUŞULU KUYUMCULUK SEKTÖRÜNÜN SIKINTILARINI ANLATTI

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, “Kuyumculuğu artık bilende bilmeyende yapıyor: Biraz parası olan bu sektöre girip ‘ben kuyumcuyum’ diyerek emniyete başvurup silah alarak bu durumu kötüye kullanıyor” dedi.

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkan Hasan H. Çavuşculu ve Yönetim Kurulu öncülüğünde kuyumcuların sorunlarını ele alan basın toplantısı düzenledi. Kuyumculuk sektöründe kredi kartı ile 4 taksit işleminin kaldırılmasının büyük problemler neden olacağı gibi ayrıca taksit sayılarının 9 ve 12 olarak yeniden yapılmasının yanı sıra kayıt dışılığı ortadan kaldırmak için her önüne gelen vatandaşın kuyumculuk sektörüne girmemesi için belirli kanunlar getirilmesi gibi sorunları masaya yatırıldı.

kuyumcular-1.jpg

KREDİ KARTINA TAKSİT KALDIRILMASIN

Altın ve mücevherat alışverişinde taksitli satışın kaldırılmasının, imalatçı ve perakendecilerin işlerinin düşmesine neden olacağını savunan Çavuşculu, "Ayrıca halkımız da özel günleri için altın takılarını alamayacak ya da almakta zorlanacaklardır. Gelin, damat ve aynı zamanda aileler arasında mahcubiyet duygusu ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak kuyumda 4 taksitin kaldırılması yerine taksit sayısının 9 ya da 12'ye çıkarılmasının yerinde olacağını düşünmekteyiz." diye konuştu.

BAKAN ALBAYRAK’TAN DESTEK BEKLİYORUZ

Çavuşculu, kredi kartıyla taksitli satış sayesinde nişan ve düğün gibi özel gün alışverişlerinin daha rahat yapıldığına işaret ederek, söz konusu yönetmeliğin gözden geçirilerek kuyumculuk sektörünün ve halkın mağduriyetinin giderilmesini talep ettiklerini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan bu konuda destek beklediklerini ifade eden Çavuşculu, kuyumculuk yapabilmek için bazı şartların aranması gerektiğini, bu konuda düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu da kaydetti.

KUYUMCULUK MESLEĞİNİ KÖTÜYE KULLANANLAR VAR

Çavuşculu ayrıca kuyumculuk sektörünün bir diğer kanayan yarası olan kayıt dışılık sorununa da değinerek “Ankara’da kuyumculuk çatısı altında birçok yerde tefecilik yapılıyor. El emeği göz nuru eserleriyle hakkıyla kuyumculuk yapan esnaflarımızın dışında piyasada tefecilik yapmak için kuyumculuk dükkânı açan çok fazla. Bunun önüne geçilebilmesi için devletimizden yardım bekliyoruz. Ayrıca kuyumculara verilen silah taşıma hakkını da kötü amaçlı kullanan birçok kuyumcumuz var. Bunların önüne geçilebilmesi için bazı kanunlar getirilmeli. Mesela kuyumcu esnafı olabilmek için devletimize 50 bin TL teminat en az 30 metre kare dükkanı olduğuna dair belge ve en az 5 kg altını iş yerinde bulundurması gerektiği gibi kanunlar gelmesi gerektiğini” söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.