Keith Terry Oya Akın Yıldız Okulları’nda

Keith Terry Oya Akın Yıldız Okulları’nda

Uluslararası Beden Müziği Festivali Genel Direktörü Keith Terry Oya Akın Yıldız Okulları’nda öğrencilerle buluştu.

A+A-

Oya Akın Yıldız Okulları Oran Kampüsü’nde gerçekleşen gösteriye Kurucu Temsilcisi Belgin Kohnetarfun, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Anadolu ve Fen Lisesi ile 8.sınıf öğrencilerinin aktif olarak katıldığı gösteride öğrenciler, koordineli bir şekilde vücutları ile çıkardıkları seslerle hem eğlendiler hem de ritim duygularını geliştirdiler.

oya-akin-21-001.jpg

40 YILLIK PERKÜSYONCU

Keith Terry, 40 yıldır müzik ile dans arasındaki çizgiyi kavrayan bir perküsyoncu, ritim dansçısı ve eğitmendir. Beden perküsyonu üzerinde profesyonelleşmiş, dünyada bununla ilgili birçok ülkeyi gezerek onların kültürlerinden esinlenerek yarattığı bazı temel hareketler çerçevesinde çeşitli kombinasyonlar oluşturmuş beden sanatçısıdır. Vücudunun her noktasını beden perküsyonunda kullanarak, elinin aldığı farklı bir şekille 1 saniye içinde tek el çırpmasıyla, sayısız farklı sesler çıkarabilmektedir.

SANAT YÖNETMENİDİR

Yoğun olarak Amerika, Asya ve Avrupa'da turnelere çıkan Keith, 1998 yılından 2005 yılına kadar, UCLA’nın Dünya Sanat ve Kültürleri Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak yer almış, müzik ve dansın ilişkisi, derin dinleme, eşzamanlılık, sanatta kültürler arası iletişim konusunda onlarca ders vermiştir. 2006 yılında Salzburg, Avusturya Orff Enstitüsü’nde ilk Uluslararası Beden Müziği Performansı Projesini tasarlamış ve yönetmiştir. 2010 yılında, UC Berkeley'de dans programı hocaları arasında yer alan Keith Terry, Uluslararası Beden Müziği Festivali (IBMF) kurucusu ve sanat yönetmenidir.

oya-akin-222.jpg

BİZLER ÇOK EĞLENDİK

Oya Akın Yıldız Okulları Kurucu Temsilcisi Belgin Kohnetarfun, okullarında gerçekleştirilen bu gösteri ile ilgili olarak, “Keith, müzik aleti olarak insan vücudunu kullanıp, kendi vücutlarımızdan çeşitli ses ve ritim çıkarmamızı sağladı. Bizler çok eğlendik, alkışladık, parmak şıklattık, adım attık ve seslendik. Yaptırdığı çoklu ritimlerle birçok sesi keşfettik. Bugün, bizleri kırmayarak okulumuza gelmesinde katkıda bulunan 19 Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özgü Bulut’a ve ritim becerilerimize katkıda bulunan sevgili Keith Terry’e bu güzel gösterisi için teşekkür ediyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.