'Kurban' gönüllüleri uğurlandı

'Kurban' gönüllüleri uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfı 2018 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Programı Gönüllü Uğurlama Törenine” katıldı.

A+A-

“TDV 2018 YILI VEKÂLETLE KURBAN KESİM PROGRAMI” GÖNÜLLÜLERİ UĞURLANDI

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş”

2018 yılı vekâletle kurban kesim organizasyonu temasının “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali, “1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yapılan vekâletle kurban kesim organizasyonunun ‘dinî esaslara uygun, güven ve emanete riayet’ şiarıyla yapıldığını” kaydetti.

diyanet-vakfi-11.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2018 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Programı Gönüllü Uğurlama Töreni” Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

ÜST DÜZEY KATILIM

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve gönüllüler katıldı. Programın sonunda TDV Gönüllüsü Sanatçı Bahadır Yenişehirlioğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kurban bağışının ulaşacağı bütün insanlar için kaleme aldığı mektubunu seslendirdi.

BİRÇOK NOKTADA KURBAN KESİYORUZ

TDV Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Peygamber Efendimizin, “Ben kurban gününü bayram yapmakla emrolundum. Allah onu bu ümmet için bayram kılmıştır. Kurban kesiniz. Zira o, babanız İbrahim’in sünnetidir’ hadis-i şerifini hatırlatarak, TDV gönüllülerinin bu fermanı kuşanarak başkalarının bayramı olmak için seferber olduklarını söyledi. “Vekâletle Kurban Kesim Programı”nın yurtiçi ve yurtdışında birçok noktada yapıldığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “385’i bulan görevli ve gönüllü dostlarımız ile yurtiçinde 280 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde bu hayri çalışmayı gerçekleştireceğiz” dedi.

SORUMLULUKLARIMIZ VAR

Medeniyetimizin Müslümanlara yüklediği önemli sorumluluklar olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu, “Sağlam bir inanç ve üstün ahlak ilkeleri üzerine, iyiliği âleme hâkim kılma ideali ile inşa edilen bu medeniyetin mensupları; hakikat ve iyilik adına yollara düşüp muhacir olmayı; mazluma, muhtaca elini, evini, yüreğini açıp ensar olmayı; yetime kardeş, yoksula sevinç olmayı; takvaya bürünüp merhameti kuşanarak başkaları adına yola revan olmayı; eşyaya ve dünyaya emanet bilinciyle yaklaşıp sadaka ve sadakati hayat tarzı edinmeyi; sadıklardan olma payesinden başka gaye taşımadan iyilik yolunda adanmayı, bizlerin önünde ihmal edilmeyecek bir şuur ve sorumluluk dersi olarak koymaktadır” dedi.

KURBANINI PAYLAŞ

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının, milletimiz ile bütün yeryüzü arasında yardımlaşma köprüleri kurmak için gayret gösterdiğini ifade etti. 2018 yılı vekâletle kurban kesim organizasyonu temasının “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” olduğunu belirten Başkan Erbaş, 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yapılan vekâletle kurban kesim organizasyonunun ‘dinî esaslara uygun, güven ve emanete riayet’ şiarıyla yapıldığını kaydetti.

YIL YIL BÜYÜYEN İYİLİK DALGASI

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı’nın yıl yıl büyüyen bu iyilik dalgasının üç temel boyutunun olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti, “Bunlardan birincisi; medeniyetimizin hayata dokunan en önemli yansımalarından olan bu hasbi gayretin öncelikle “ilmelyakîn” diyebileceğimiz bir boyutu var. İnsanlığın yaşadığı acıları ve sefaletleri hepimiz biliyoruz. İkinci olarak, gittiğiniz yerlerde zihninize yer eden, yaşadığınız hüzne, ettiğiniz şükre ve diğer duygulara dair gözlemleriniz sonucunda oluşan “aynelyakîn” olarak ifade edebileceğimiz bir müktesebat boyutu var, bu oldukça önemli. Zira bildiklerinizin ötesinde gerçeklerle karşılaşacaksınız. Onları aynelyakîn olarak göreceksiniz. Fakat asıl, milletimizin bizlere emanet ettiği kurbanları her yıl bugünü bekleyen muhtaç kardeşlerimizle buluşturacağınız, o anlatılmaz yaşanır hazzı inşallah tam manasıyla hissedeceğiniz ve ardından o duyguyu ayniyle bu topraklara taşıyacağınız “hakkalyakîn” boyutu var. Bu üç aşama, çıktığınız bu yolculuğu; büyük planda kulluk yolculuğunuzu ve mü’min sorumluluğunuzu daha da anlamlandıracağına inanıyorum.”

MİLLETİMİZİN EMANETİNİ TAŞIMAK, HASSAS VE AĞIR SORUMLULUKTUR

Milletimizin ibadet niyetiyle yaptığı yardımı emanet olarak alıp taşımanın büyük bir sorumluluk olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Bu tür hizmetlerin Rabbimiz katında çok değerli olmasının yanında, bir o kadar da zor ve manevi mesuliyeti ağır bir iş olduğu aşikârdır. Nitekim aziz milletimizin ibadet niyetiyle yaptığı yardımı, duasını, umudunu, hayallerini birer emanet olarak alıp taşımak, esasen dünyanın en hassas ve ağır sorumluluğunu yüklenmek anlamına gelmektedir. Hal böyleyken, bu uğurda yapılan en küçük ihmal, israf ve dikkatsizlik Allah katında hesabı verilemeyecek bir vebalin altına girmek demektir” dedi.

DİNİMİZİN BİR TEMSİLCİSİ OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM

Gönüllülere yardım götürdükleri yerlerde aynı zamanda İslam dininin birer temsilcisi olduklarına işaret eden Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Afrika ülkeleri, Afganistan, Pakistan, Filistin, Gazze, Arakan başta olmak üzere Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve diğer bölgelere; ülkemizdeki Suriyeli mülteci kardeşlerimizin yanı sıra yurt dışında Çad’da Orta Afrikalı, Nijer’de Nijeryalı, Bangladeş, Malezya ve Pakistan’da ise Arakanlı mültecilere el uzatan ve böylece ümmetin dualarına vesile olan bu iyilik organizasyonunu, Yüce dinimiz İslam’ın evrensel hakikatlerinin ve Müslüman kimliğinin dünyaya tanıtımının yapılacağı en uygun zemin ve imkân olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bizler, söz konusu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli ve bulunduğumuz coğrafyalarda dinimizin güzide bir temsilcisi olduğumuzu bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız. Zira milletimizin teslim ettiği kurbanlar nasıl bizim için emanetse, vurgulamaya çalıştığım husus da dinimizin bizim üzerimizdeki mühim bir emanetidir” dedi. Başkan Erbaş gönüllülere teşekkür ederek, “Bu sorumluluğun gerekliliklerini hakkıyla yerine getirmeyi müyesser kılmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.