Meme kanseri her sekiz kadından birinde görülüyor

Meme kanseri her sekiz kadından birinde görülüyor

Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde kursiyerlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde kursiyerlerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Ülkemizde olduğu gibi hastanemizde de her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığına dikkat çekmek, önleme ve erken teşhis konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Kanser Haftası Etkinlikleri adı altında birçok etkinlik yapılmaktadır.

SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Hemşireliği Birimi ve Onkoloji Hemşireliği Derneği Meme Alt Çalışma Grubu işbirliği ile meme kanseri konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinde Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi gerçekleştirildi.

HER SEKİZ KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLÜYOR

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve yaklaşık olarak her 8 kadından birinin, hayatının bir döneminde kapısını çalıyor. Oysa erken evrede yakalandığında meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Meme Kanseri kadınlara kıyasla erkeklerde daha az görülmekle birlikte, her 100 meme kanserinden birisi erkeklerde görülmektedir.

FAKTÖRLER VE TANILAMA YÖNTEMLERİ ANLATILDI

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezinin kursiyerlerine yönelik gerçekleştirilen “Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi” kapsamında meme kanserinin belirtileri, meme kanserine neden olan faktörler, tanılama yöntemleri anlatıldı. Meme kanserinden korunma ve erken tanıda kendi kendine meme muayenesinin (KKMM) önemi anlatıldı. KKMM’nin 20 yaşından sonra bütün kadınlara öğretilmesi gerektiği vurgulandı. “Ne zaman yapılmalı?” konu başlığı altında, kadın adet görüyorsa en iyi zamanın adet başladıktan itibaren 5. ve 7. gün olduğu, adet görmüyorsa her ayın belli bir günü olduğu anlatıldı.

HER SENE MUTLAKA TETKİK YAPTIRILMALI

Yapılan sunumlar sırasında, koruyucu faktörlerin neler olduğu, emzirme ve ilk çocuğun 30 yaş öncesinde doğmasının koruyuculukta etkili olduğu, ayrıca haftada 3 kez düzenli egzersiz yapmanın hastalık riskini %35-40 oranında azalttığı ifade edildi. Konuşmalar sırasında sık sık, meme USG ve mamografi tetkiklerini düzenli yaptırmanın önemi vurgulandı. Meme Kanserinin belirtileri tanıtıldı ve memede kitle, ağrı, meme başında akıntı, çekilme, meme üzerinde yara ve şişlik, portakal kabuğu görünümü, komşu lenf düğümlerinde büyüme belirtilerine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Meme Kanserinden Korunmada Farkındalık Eğitimi, soru-cevap etkinliği ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.