Mustafa Toruntay: Dünyanın dikkatini çeken bir Türkiye var

Mustafa Toruntay: Dünyanın dikkatini çeken bir Türkiye var

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kapsamında Ankara'da bulunan gazetecilerle kahvaltıda buluştu.

A+A-

GÜLAY ERTUNÇ

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kapsamında Ankaralı gazetecilerle kahvaltıda buluştu. Keyifli sohbet havasında geçen kahvaltılı toplantıda Başkan Mustafa Toruntay hem gündemi değerlendirdi hem de sendikanın faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan, “Yeni bir sistem, yeni bir kabine ve hedefine emin adımlarla yürüyen, tüm dünyanın dikkatini çeken bir Türkiye var artık” dedi.

ARTIK YENİ BİR SÜRECE GİRDİK

Gazetecilere özel olarak düzenlenen programa gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını tebrik ederek başlayan Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, “Ülkemiz kısa zaman önce bir seçim gerçekleştirdi ve yeni bir sisteme geçti. Yeni sistem, yeni kabine ve sayısı artan parlamentomuzla birlikte yeni bir sürece girdik. İnşallah memleketimizin hayrına olur. Tabi hepimizin yeni sistemden ve kabineden beklentisi var, yeni kabinemizin ülkemizin kalkınmasında vereceği katkılarla birlikte beklentilerimizi inşallah gerçekleşir. Yeni kabinede bizi en çok ilgilendiren Çalışma ve Aile Bakanımız. İnşallah sendika olarak yeni bakanımıza yapmak istediklerine katkı sağlamaya ve destek olmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

TAŞERON İŞÇİ KONUSUNDA GİRİŞİMLERİMİZ SÜRÜYOR

Gazetecilerin gündemden düşmeyen taşeron işçi sorusuna Genel Başkan Mustafa Toruntay, “Taşerona kadro meselesiyle alakalı düzenleme çıktı ama Kiralık Araç Şoförü ve buna benzer iş kollarında çalışan emekçilerimiz kadro alamadı. Taşeron konusuyla alakalı seçim sürecinde bazı düzenlemeler yapıldı KİT’lere kadro yolu açıldı ama hala taşeron kadrosunda çalışıp da belediyelerde ve kamu kurumlarında kadro alamayan işçi kardeşlerimiz var. İnşallah bu süreç sağlıklı bir şekilde yürür, mağdur olan arkadaşlarımız da kadrolarını alırlar” şeklinde konuştu. Taşeron kadrosu verilmesinin sendikalar açısından, üye-sendika ilişkisini yarım bırakan bir uygulama olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Toruntay, “Taşeron olarak çalışan arkadaşlarımızın kadro almasından sonra sendikalarla üyelik ilişkisine baktığımızda üyelik ilişkisi var ancak gerek ücretleri, gerekse sosyal hak ve kazanımları 2021 yılının Nisan ayına kadar en son KHK ile Yüksek Hakem Kurulundan çıkan ücretler seviyesinde uygulamaya devam edecek. Maalesef bu da, birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecek” dedi.

ÖZGÜRLÜKLERDEN YANA BİR SIKINTI DUYMADIK

OHAL’in kaldırılmasıyla ilgili soruları cevaplandıran Başkan Toruntay şunları kaydetti, “Bu ülkenin bir ferdi ve 28 yıllık sendikacı olarak, OHAL uygulamasından örgütlenmemiz adına ya da özgürlüklerimiz adına hiçbir sıkıntı duymadık. Ülkenin güvenliği ve huzuru açısından OHAL’in gerekli olduğunu o gün söylemiştik. Neyse ki OHAL artık bitti. Bugüne kadar OHAL uygulamasından şikayet edenler, bakalım bundan sonra hangi gerekçeyi bulacaklar” şeklinde konuştu.

toruntay-11.jpg

TİS SÜRECİNE GİRİYORUZ

Öz Taşıma-İş Sendikasının altıncı yılında olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Başkan Mustafa Toruntay, “Sendikamız taşımacılık ve ulaşım iş kolunda bir numaralı sendika. Hafta sonu Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı yeni istatistikleri yayınlanacak. Bizim kayıtlarımıza göre, iş kolumuzun en büyük sendikası olarak devam ediyoruz. Rabbim utandırmasın. Bu hizmette mutlaka dostlarımızın, katkı verenlerimizin ve siz basın mensuplarımızın da payı var, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Toruntay, sendika olarak gerçekleştirdikleri uygulamaları anlatarak; “Bütün üyelerimizle, her zaman olduğu gibi bundan sonra da daha yakın ilişkileri sürdüreceğiz. Gitmediğimiz yer, dokumadığımız üye bizim değil” dedi. TİS sürecine girdiklerini söyleyen Başkan Mustafa Toruntay; “İlk olarak Tekirdağ’da, sonrasında da Kayseri, Gaziantep, Konya ve Ankara Büyükşehir Belediyesinde bulunan yaklaşık 13 bin üyemizin Toplu İş Sözlemesi dönemine giriyoruz. Bu süreçte inşallah, temsil ettiğimiz üyelerimize daha iyi haklar alırız” şeklinde konuştu. Başkan Toruntay daha sonra, basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve onlarla sohbet etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.