Neşet Ertaş türküleri Kırşehirlileri buluşturdu

Neşet Ertaş türküleri Kırşehirlileri buluşturdu

Kırşehirliler Derneği Başkanı Recep Dedebali ve Şef Yavuz Şanlı yönetimindeki Anadolu Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Neşet Ertaş” türküleri Kırşehirlileri buluşturdu.

A+A-

Kırşehirliler Derneği (KIR-BİR) Başkanı Recep Dedebali ve Şef Yavuz Şanlı yönetimindeki Anadolu Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Neşet Ertaş” konseri büyük beğeni topladı. Kırşehirlilerin büyük ilgi gösterdiği konserde “Bozkırın Tezenesinin” birbirinden güzel türküleri ve bozlaklarını seslendiren koristler Çankaya Belediyesi Yılmaz Sahnesi’ni dolduran seyircilerden büyük alkış aldı.

neset-ertas-turkuleri-1.jpg

YOĞUN KATILIM OLDU

Yılmaz Güney Sahnesi’ni dolduran çok sayıda davetli unutulmaz bir gece yaşadı. Geceyi organize eden KIR-BİR Başkanı Recep Dedebali başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, milletvekili adayları ve kalabalık davetli topluluğu katıldı. Konserin bitiminde teşekkür konuşması yapmak için sahneye çıkan Kırşehirliler Derneği (KIR-BİR) Başkanı Recep Dedebali, Anadolu Türk Halk Müziği Topluluğu'nun Neşet Ertaş ile ilgili yaptığı programa Kırşehirliler adına başta koro şefi Yavuz Şanlı, saz ve ses sanatçılarına teşekkür ederek başladı. Başkan Dedebali “Böylesine güzel ve anlamdı bir günde hemşerileriyle bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu” ifade etti.

2a15985c-802e-44c2-b48b-e808a3b7089b.jpg

HEMŞERİSİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Başkan Dedebali, Kırşehir'in, başta Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali gibi ozanların ve gönül erenlerinin şehri olduğunu belirtti. Dedebali, Neşet Ertaş’ın bir gönül dostu olduğunu belirterek bazı özlü sözlerine değindi. Bu bağlamda: “Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur kötü insanların türküleri olmaz. Kadın insandır erkekler insanoğlu. İlimsizlik bilgisizlik yüzünden cehalet hortlayıp çıkar mı çıkar. Can yakıp da kalp kırma ey insanoğlu senin de gül benzin solacak, her canlının kalbi Allaha bağlı herkes ettiğini bir gün bulacak. Güneşe gülle at karartır mı hiç Allah sevmediğini yaratır mı hiç insan olan insanı darıltır mı hiç. Haksızlık haksızın özünden olur. Özü gülmeyenin yüzü güler mi hiç. Biz doğduğumuzdan beri yoksulduk varlığı görmedik ki yoksulluktan şikayet edelim. Uyku girmez gözüne gönlü viran olanın. Aşk biterse yorulur insan ben ne zaman ölürsem neşet öldü desinler. Başkan Recep Dedebali son olarak Neşet Ertaş’ın hemşehrisi olmaktan gurur duyduğunu belirttikten sonra koro elemanlarına ve koro şefi Yavuz Şanlıya teşekkür etti.

TÜRK HALK MÜZİĞİNİ SEVDİRMEK İSTEDİK

Etimesgut Noteri ve Anadolu Türk Halk Korosu Onursal Başkanı Sait Şimşir’de gecede güzel bir türkü seslendirdikten sonra salonu dolduran davetlilere yönelik bir teşekkür konuşması yaptı. Sait Şimşir şu ifadelere yer verdi, “Değerli misafirlerimiz Türk kültürünün önemli unsurlarından biriside Türk müziğidir. Türk müziğin de en önemlisi Türk Halk müziğidir. Biz Anadolu Türk Halk Müziğini Topluluğunu kurarken Türk Halk Müziğini, Türk halkına ulaştırmaktı. Öyle bir şeyler yapalım ki kültürel değeri olan şeyler olsun. Öncelikle kültürümüzün önemli değerlerinden birisi olan Sıra Gecesi yaptık. Gerçekten Anadolu kültüründe sıra gecesi çok önemli bir yere sahip ve çok otantik bir kültür.

f373100d-8115-4473-a12a-28fe306be85c.jpg

KINA GECESİ YAPTIK

Daha sonra sıra gecesinde erkekler söyledikleri için birde bayan solistlerimiz için Anadolu’nun çok güzel geleneği var, kınana gecesi. Bayanlarda yer alsın, türküler söylesin kına yaksınlar diye o geleneği yaşasınlar ve Türk halkıyla buluşsun dedik ve kına gecesi düzenledik. Daha sonra Türk milletinin değerleri var dedik. Bu değerlerden bir tanesine sevgili hemşerimiz olan Neşet Ertaş. Kendisi sadece Kırşehirli olarak değil aynı zamanda Türk milletinin değerlerinden biridir. O yüzden bu geceyi Anadolu Türk Halk Topluluğu Korosunda bulunan arkadaşların yaz kış demeden çalışmalarında özverili olduklarından dolayı kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve başka bir etkinlikte buluşmak dileğiyle hoşça kalın” diyerek sözlerini bitirdi.

neset-ertas-turkuleri-15.jpg

neset-ertas-turkuleri-16.jpeg

neset-ertas-turkuleri-17.jpg

PLAKET VE ÇİÇEK TAKDİM ETTİLER

KIR-BİR Başkanı Recep Dedebali konser sonrası Şef Yavuz Şanlı’ya büyük emeklerinden ve katkılarından dolayı çiçek vererek teşekkür etti. Etimesgut Noteri ve Anadolu Türk Halk Korosu Onursal Başkanı Sait Şimşir’de anlamlı gecenin ortaya çıkmasında büyük emekleri olan Şef Yavuz Şanlı’ya hem teşekkür etti hem de plaket ve çiçek takdim etti ve bir sonraki konserde buluşmak üzere diyerek davetlilere teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.