Okul öncesi çocuklarda sağlıklı ve güvenli yaşamın geliştirilmesi semineri

Okul öncesi çocuklarda sağlıklı ve güvenli yaşamın geliştirilmesi semineri

"Okul Öncesi Çocuklarda Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri” yoğun bir katılımla Ankara İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

A+A-

"Okul Öncesi Çocuklarda Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri” yoğun bir katılımla Ankara İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Sempozyuma İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür’ü Op. Dr. Orhan Koç, İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Başkanı Erol Tekçe, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Dernekleri Federasyonu’nun (SADEFE) yanı sıra, okul öncesi eğitimcileri, yöneticileri, uzmanlar ve ilgilileri katıldı.

okul-oncesi-semineri-2.jpg

OKULLARDA GÜVENLİ KULÜP KÖŞESİ OLUŞTURURLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç okul çağındaki öğrencilere yönelik bütün okullarda iş sağlığı güvenliği kulüp köşesi oluşturulacağını belirtti. Koç, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığında düzenlenen “Okul Öncesi Çocuklarda Sağlıklı ve Güvenli Yaşamın Geliştirilmesi Semineri”nde yaptığı konuşmada, çocuklarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirme konusunda yaptıkları çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi. Özellikle “güvenli okul” kavramını çok önemsediklerini vurgulayan Orhan Koç, güvenli ev, güvenli çevre, güvenli iş yeri ve güvenli hastane gibi yaşamın tümünü içine alacak şekilde güvenlik kültürünün önemli olduğunu ifade etti.

BİLİNÇALTINA ÇOCUK YAŞTA YERLEŞTİRELİM

Güvenli okul kampanyasının okul öncesi ve okul çağını içerdiğini belirten Koç, şöyle devam etti, “Okul öncesinde kreşlere yönelik çalışmalar için bugün buradayız. Okul çağındaki öğrencilerimize yönelik bütün okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar sonucunda iş sağlığı güvenliği kulüp köşesi oluşturacağız. Hepimizin çocukluk yıllarında itfaiye köşesi vardı. Şimdi baretinden eldivenine, gözlüğünden diğer koruyucu malzemesine kadar bir iş sağlığı ve güvenliği köşesi neden olmasın? Çocuk yaşta bilinçaltına yerleştireceğimiz bu güvenlik kültürü ile onların hayata daha emin adımlar atmasını sağlayabiliriz. Okulların dış mekanlarına güvenlikle ilgili figürler asabiliriz. Akıllı tahta üzerinden bazı uygulamalar da yapabiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalara yenilik olarak bunları ekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. Çocukların yaşadığı ev kazalarına da değinen Orhan Koç, bu tür kazalarda bazı çocukların ciddi derecede sakatlandığını bazılarının da hayatını kaybettiğini söyledi. Koç, evde ve dışarıda yaşanan kazaların alınacak önlemler sayesinde önlenebileceğine de işaret etti.

UZMANLAR EĞİTİM VE BİLGİ VERDİLER

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, SADEFE’den seminere katılan uzmanlar, çocuklarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması konusunda katılımcılara bilgi verirken, seminer sonunda Genel Müdür Koç konuşmacı olarak katılan uzmanlara teşekkür belgesi takdim etti. Uzmanların görüşlerini belirtmelerinden ardından anlamlı toplantı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.