Rekorlar Ankara’da tescillenecek

Ankara Üniversitesi Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesi’nde stadyum ve havalı silahlar atış poligonu açılışı gerçekleştirildi.

Rekorlar Ankara’da tescillenecek
Yayınlanma:
Güncelleme:

Ankara Üniversitesi Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesi’nde stadyum ve havalı silahlar atış poligonu açılışı gerçekleştirildi. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği onaylı atletizm pisti ve UEFA onaylı futbol kompleksinden çıkacak rekorlar artık tescillenebilecek.

Ankara Üniversitesi, spor alanında kent ve ülke için önemli bir kompleksin açılışını gerçekleştirdi. Gölbaşı 50. Yıl Yerleşkesi’nde ulusal ve uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapabilecek 2 bin 500 seyirci kapasiteli stadyum ile havalı silahlar atış poligonu görkemli bir törenle hizmete girdi. Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, kompleksin birkaç yıl sonra günde sayısı binden fazla üniversite paydaşının ziyaret ettiği bir yer haline geleceğini söyledi. Erkan İbiş, “Belki de aileleriyle beraber keyifli anlar yaşadığı, sporunu yaşadığı, kültür sanat etkinliklerini yaptığı bir yaşam alanına doğru dönüşecek. Atletizm alanı ve futbol sahasıyla başlandı ama gelecekte tenis kortlarından yüzme havuzuna, eskrimden okçuluğa kadar pek çok alanı içerecek bir altyapıya sahip olacak” dedi.

ULUSLARARASI ZEMİN

Kompleksin üst düzey eğitim ve araştırma olanağı sağlayacağının altını çizen Erkan İbiş şu bilgileri paylaştı, “Stadyum temelleri yaklaşık 2 yıl önce atıldı, iki yılda tamamlandı. Stadyum FİFA onaylı sentetik çim futbol sahası ile Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Klas 2 sertifikalı atletizm sahalarından oluşuyor. Atletizm pisti 8 kulvarlı tartan zemin ve çim alanlardan oluşuyor. Bütün alanlar gece müsabaka ve antrenman yapılacak şekilde aydınlatmaya da sahip. Tesis VIP girişi ve salonu, sporcu girişleri ve soyunma odaları, hakem odaları, antrenör odaları, sağlık görevlisi odalarına sahip. Ulusal ve uluslararası her türlü resmi müsabaka yapmaya uygun. Atletizmde kırılacak rekorlar tescil edilebilecek. Stadyum 2 bin 500 seyirci kapasiteli. Tamamıyla üniversitenin kaynakları ile yapıldı. Kompleks, tüm ulusal ve uluslararası müsabaka, tören, gösteri ve kültürel etkinliklerin düzenlenebileceği bir yer” dedi.

HAVALI SİLAHLAR ATIŞ POLİGONU

Stadyum ile birlikte açılışı gerçekleşen Poligon ise 10 metrelik 5 yollu. Atıcılık Federasyonu’nun destekleri ile yapıldı. Tesis sayesinde Ankara Üniversitesi’nde okuyan milli sporcular antrenman yapabilecekler, gerek seçmeli gerekse uzmanlık olarak atıcılık dersi açılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.