TÜRK-İŞ'ten örnek buluşma

TÜRK-İŞ'ten örnek buluşma

TÜRK-İŞ Konfederasyonu örnek buluşmaya imza attı. Konfederasyon Ankara’da Sokak Kağıt Atık Toplayıcılarına bir iftar yemeği düzenledi.

A+A-

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, atık kağıt toplayıcılarıyla birlikte yaptığı iftar programında, “Bu arkadaşlarımız günde 12 saatten fazla çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımız gece boyunca sabah gün aydınlanana kadar orda ki kağıtları, katı atıkları toplamaya gayret ediyorlar. Bu sorunları bitirme noktasına gelmek için biz TÜRK-İŞ olarak bu işin maddi manevi öncüsü olmaya hazırız” dedi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu örnek buluşmaya imza attı. Konfederasyon Ankara’da Sokak Kağıt Atık Toplayıcılarına bir iftar yemeği düzenledi. Çok sayıda sokakta kağıt toplayan vatandaşın yanı sıra çok sayıda davetli bu anlamlı buluşmaya katıldı. Yaklaşık 200 misafirin katıldığı iftar davetine AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavluk, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

kagit-atik-toplayacilari-1.jpg

TÜRK-İŞ SENDİKAMIZ BİZE SOFRASINI AÇTI

İftar yemeğinin ardından ilk sözü Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman aldı. Bizlere sofrasını açan TÜRK-İŞ’in saygıdeğer Başkanına ve yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum diyen Dernek Başkanı Karaman, “Sokak Kağıt Atık Toplayıcıları Derneği olarak iki yıl önce faaliyetlerimize başladık. Biz sokakta çalışıyoruz ve tabi ki zor şartlarda çalışıyoruz. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok. Ancak çalışırken de şunun da bilincindeydik biz yaptığımız işle gurur duyuyoruz ve alnımızın teriyle çalışıyoruz” dedi.

BİR YILDIR TÜRK-İŞ İLE PROJE ÜRETİYORUZ

Çalmıyoruz, çırpmıyoruz aynı zamanda ülke ekonomimize katkılar sunuyoruz ve sesimizi olabildiğince ulaştırabileceğimiz her yere ulaştırmaya çalışıyoruz diyen Karaman, “Saygıdeğer Genel Başkana durumumuzu anlattım kendisi hemen talimat verdi ve yaklaşık bir yıldır TÜRK-İŞ ile bu sorunların çözümünün bulunması noktasında proje üretiyoruz” dedi. Keçiören Belediyesi’ni pilot bölge olarak seçtik. Şimdi buradaki arkadaşlarımıza TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı elbiseler dağıtacak. Arkadaşlarımızın kimliği olacak, sağlık taramaları yapılacak, iş sağlığı güvenliği eğitimleri verilecek. Arkadaşlarımız daha hijyenik koşullarda bu atıkları toplayarak aile ekonomilerine katkı sağlayacaklar diyen Karaman, “Bir ömür boyu kendisine minnettarım. Sel felaketlerinden sonra ASKİ’den bir açıklama geldi. Atıklardan kaynaklı olduğunu söylediler. Ben de onlara katılıyorum. Biz geri dönüşüm sağlamaya çalışıyoruz. Bize imkan versinler altı milyon atığı geri dönüşüme kazandıralım” dedi.

ONLAR ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

Recep Karaman’ın konuşmasının ardından Genel Başkan Ergün Atalay bir konuşma gerçekleştirdi. Bu akşam asıl ev sahibi Recep Bey’in beraber çalıştığı kağıt toplayan kardeşlerimizdir diyen Başkan Atalay, “Basın mensuplarına da katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu akşam bu salondaki kardeşlerimi görünce bizim sorunlarla ilgili konuşmayacağım, bu akşamı bu arkadaşlarımıza ayırdım” ifadelerini kullandı. Başkan Ergün Atalay konuşmasının devamında kağıt toplayıcılarının zor şartlar altıda çalıştığını vurgulayarak, “Bu arkadaşlarımız ülkemizde 500 bin civarında. Zaman zaman görüyoruz, 40 kilo, 45 kilo, 50 kilo arkadaşlarımız, arkada dağ gibi yükler sırtlarında mahalle aralarında, sokak aralarında Recep Bey az önce ‘biz çalmıyoruz, çırpmıyoruz, hırsızlık yapmıyoruz, alın teri ile ailemize bakıyoruz’ dedi” ifadelerini kullandı.

ATALAY: BU ÖYLE HELAL BİR PARA Kİ

Başkan Ergün Atalay sözlerine şu şekilde devam etti: “Kağıt atık toplayan arkadaşlarımızın sayısı ülkemizde beşyüz bin civarında. Zaman zaman görüyoruz, kırk-elli kilo arkadaşlarımızın sırtında dağ gibi yükleri var. Biz çalmıyoruz, çırpmıyoruz, alın teri ile çalışıyoruz dedi Recep Bey. Bu öyle helal bir para ki! Bu arkadaşlarımız günde oniki saatten fazla çalışıyorlar. Toplumun bazıları tarafından küçümseniyor ve hor görülüyorlar. Bu arkadaşlarımız gece boyunca sabah gün aydınlanana kadar oradaki kağıtları ve katı atıkları toplamaya gayret ediyorlar. Bunları toplarken Hepatit-B başta olmak üzere çeşitli hastalıklara tutuluyorlar. Keçiören Belediyesi dışında diğer belediyelerle de çalışmak istiyoruz. Biz TÜRK-İŞ olarak maddi manevi bu arkadaşlarımızın her zaman yanlarındayız. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu işe birisinin öncülük yapması gerekiyordu ve biz bunu yapmaya hazırız. Önümüzdeki Ramazan inşallah tekrar bu arkadaşlarla iftar yaparız” dedi.

YARDIM KOLİSİ VERİLDİ

Yemeğin ardından Genel Başkan Ergün Atalay kağıt atık toplayıcıları ve basın mensupları ile sohbet etti. İftar programının sonunda TÜRK-İŞ tarafından yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi geceye katılan bütün kağıt toplayıcılarına gıda yardımı kolisi dağıtıldı. Aldıkları yardımlardın dolayı çok mutlu olduklarını ifade edene kağıt toplayıcıları Ramazan Bayramı öncesi bu nazik davranışın kendilerini duygulandırdığını ifade ederek geceden mutlu bir şekilde ayrıldılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.